Genel Kategori

Suyun İnsan Sağlığı İçin Önemli Olmasının 16 Nedeni!

Suyun sağlığımız için gerekli olduğunu fazlaca duyarız. Ama neden bu kadar önemli?

Su, vücut ağırlığınızın çoğunluğunu oluşturur ve aşağıdakiler dahil birçok önemli işlevi bulunuyor:

 • atıkları vücudumuzdan dışarı atmak
 • vücut ısısını düzenlemek
 • beynin çalışmasına yardım etmek

Suyunuzun çoğunu içeceklerden alırsınız, ancak yiyecekler de aynı zamanda günlük su alımınıza küçük bir miktar katkıda bulunur.

Suyun sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olduğu detaylara geçelim.

1. Tükürük Oluşumuna Yardımcı Olur.

Su, tükürüğün ana bileşenidir. Tükürük ayrıca az miktarda elektrolit, mukus ve enzimler içerir. Katı yiyecekleri parçalamak ve ağzınızı sağlıklı tutmak için çok önemlidir.

Vücudunuz genellikle düzenli sıvı alımıyla yeterli tükürük üretir. Bununla birlikte, tükürük üretiminiz yaşın veya belirli ilaçların veya tedavilerin bir sonucu olarak azalabilir.

Ağzınız normalden daha kuru ise ve su alımınızı arttırmanın bir faydası yoksa, mutlaka doktorunuza görünün.

2. Vücut Isınızı Düzenler.

Vücudunuzun sıcaklığını korumak için susuz kalmamak çok önemlidir . Vücudunuz fiziksel aktivite sırasında ve sıcak ortamlarda terle su kaybeder.

Teriniz vücudunuzu serin tutar, ancak kaybettiğiniz suyu yenilemezseniz vücut ısınız yükselir. Bunun nedeni vücudunuzun susuz kaldığında elektrolitleri ve plazmayı kaybetmesidir.

Normalden daha fazla terliyorsanız, dehidrasyonu önlemek için bol su içtiğinden emin olmalısınız.

3. Dokularınızı, omuriliğinizi ve eklemlerinizi korur.

Su tüketimi eklemlerinizi, omuriliğinizi ve dokularınızı yağlamaya ve yastıklamaya yardımcı olur. Bu, fiziksel aktiviteden zevk almanıza ve artrit gibi durumların neden olduğu rahatsızlığı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

4. Terleme, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla atıkların atılmasına yardımcı olur.

Vücudunuz terlemek, idrar yapmak ve bağırsak hareketleri yapmak için su kullanır.

Ter, egzersiz yaparken veya sıcak havalarda vücut ısısını düzenler. Kaybolan sıvıyı terden doldurmak için suya ihtiyacınız var.

Ayrıca sağlıklı dışkıya sahip olmak ve kabızlığı önlemek için sisteminizde yeterli suya ihtiyacınız var.

Böbrekleriniz, idrara çıkma yoluyla atıkları filtrelemek için de önemlidir. Yeterli su alımı böbreklerinizin daha verimli çalışmasına ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur.

5. Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Fiziksel aktivite sırasında bol su içmek çok önemlidir. 

Hidrasyon ayrıca gücünüzü ve dayanıklılığınızı da etkiler.

Dayanıklılık antrenmanına veya basketbol gibi yüksek yoğunluklu sporlara katılıyorsanız, dehidrasyonun etkilerine daha duyarlı olabilirsiniz.

Yeterli su olmadan sıcakta egzersizin olumsuz etkileri, düşük kan basıncı ve hipertermi gibi ciddi tıbbi sorunları içerebilir . Aşırı dehidrasyon nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir.

6. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Lif yemek , kabızlığı önlemenin tek yolu değildir . Bağırsak hareketlerinizin yeterince su içermesi için su alımınızı sürdürmeniz de önemlidir.

Yeterince su, magnezyum ve lif tüketmezseniz kabızlık yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir.

Eğer kabızsanız, karbonatlı su içebilirsiniz ve bunların yanı sıra sade su semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

7. Sindirime yardımcı olur.

Bazılarının inandığının aksine, uzmanlar yemek öncesi, sırasında ve sonrasında su içmenin vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri daha kolay parçalamasına yardımcı olacağını onaylıyor . Bu, yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmenize ve öğünlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

8. Besin emilimine yardımcı olur.

Yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olmanın yanı sıra su, yiyeceklerinizden vitaminleri, mineralleri ve diğer besin maddelerini de çözmenize yardımcı olur. Daha sonra bu vitamin bileşenlerini kullanmak için vücudunuzun geri kalanına iletir.

9. Kilo vermenize yardımcı olur.

Çalışmalar vücut yağı ve kilo kaybını içme suyuyla ilişkilendirmiştir. Diyet yaparken ve egzersiz yaparken daha fazla su içmek daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.

10. Kandaki oksijen dolaşımını iyileştirir.

Su, tüm vücudunuza yararlı besinler ve oksijen taşır. Günlük su alımınıza ulaşmak, dolaşımınızı iyileştirecek ve genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

11. Hastalıkla mücadeleye yardımcı olur.

Yeterince su içmek belirli sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir: 

 • kabızlık
 • böbrek taşı
 • egzersize bağlı astım
 • idrar yolu enfeksiyonu
 • hipertansiyon

Su ayrıca yiyeceklerinizden önemli vitaminleri, mineralleri ve besinleri emmenize yardımcı olur ve bu da sağlıklı kalma şansınızı artırır.

12. Enerjiyi artırmaya yardımcı olur.

Su içmek metabolizmanızı harekete geçirebilir. Metabolizmadaki bir artış, enerji seviyesi üzerinde olumlu bir etki ile ilişkilendirilmiştir.

Bir çalışma, 500 mililitre su içmenin hem erkeklerde hem de kadınlarda metabolik hızı yüzde 30 artırdığını buldu . Bu etkilerin bir saatten fazla sürdüğü görüldü.

13. Bilişsel işlevde yardımcı olur.

Uygun sıvı alımı, en iyi bilişsel formda kalmanın anahtarıdır. Bir araştırma yeterince su içmemenin, odak noktanızı, uyanıklığınızı ve kısa süreli olarak hafızanızı olumsuz etkileyebileceğini gösterir.

14. Ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Yeterince su almamak da ruh halinizi etkileyebilir. Dehidrasyon, anksiyetenin yanı sıra yorgunluk ve kafa karışıklığına neden olabilir.

15. Cildin parlak kalmasına yardımcı olur

Yeterli su alımı cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur ve vücudunuzu kolajen üretimine teşvik edebilir. Ancak tek başına su alımı yaşlanmanın etkilerini azaltmak için yeterli değildir. Bu süreç aynı zamanda genleriniz ve genel güneş korumanızla da bağlantılıdır.

16. Genel dehidrasyonu önler

Dehidrasyon, vücudunuzun yeterli suya sahip olmamasının bir sonucudur. Su pek çok bedensel işlev için zorunlu olduğu için dehidrasyon çok tehlikeli olabilir.

Şiddetli dehidrasyon, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi ciddi komplikasyona neden olabilir:

 • beyinde şişme
 • böbrek yetmezliği
 • nöbetler

Dehidrasyonu önlemek için ter, idrara çıkma ve bağırsak hareketleriyle kaybedilenleri telafi etmek için yeterince su içtiğinizden emin olun.

Son Olarak

Su, vücudunuzun hemen hemen her bölümü için önemlidir. Günlük önerilen alım miktarınıza ulaşmak, mevcut durumunuzu korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, genel sağlığınızı bile iyileştirebilir.

İşte yeterince su içtiğinizden nasıl emin olabileceğinize dair bazı fikirler:

 • Nereye giderseniz gidin yanınızda bir su şişesi taşıyın. Bu şekilde ihtiyaç duyduğunuzda içebilirsiniz.
 • Alımınızı takip edin. Her gün 8 bardaktan fazla olarak optimum miktarlarda almayı hedefleyin.
 • Gün ortasına kadar önerilen tüketiminizin yarısına yaklaşmak için hızınızı ayarlayın. Uyumayı planlamadan yaklaşık bir saat önce bitirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir