Çevre, Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri


Atık sudaki mikroplastiklerin doğrudan kaynağında ortadan kaldırılması

Institut National de la recherche scienceifique’den (INRS) bir araştırma ekibi, mikroplastikleri kaynağında bozan atık suyun elektrolitik arıtımı için bir süreç geliştirdi. Bu araştırmanın sonuçları Çevre Kirliliği dergisinde yayınlandı.

Atık su, çevreye yüksek konsantrasyonlarda mikroplastik taşıyabilir. 5 mm’den küçük olan bu küçük parçacıklar, genellikle mikrofiber olarak giysilerimizden gelebilir. Çalışmayı yöneten Profesör Patrick Drogui, şu anda atık su arıtımı sırasında bu kirletici maddeyle başa çıkmak için yerleşik bir bozunma yöntemi bulunmadığına işaret ediyor. Bazı teknikler halihazırda mevcuttur, ancak bunlar genellikle kirleticileri filtreleme aracı olarak fiziksel ayırmayı içerir. Bu teknolojiler onları bozmaz, bu da ayrılmış parçacıkları yönetmek için ek çalışma gerektirir.

Bu nedenle araştırma ekibi, kimyasalların eklenmesini gerektirmeyen bir süreç olan elektrolitik oksidasyonla parçacıkları bozmaya karar verdi. “Kullanarak elektrot, saldırı microplastics hidroksil radikalleri (* OH) oluşturur. Bu CO içine bozulur, bu yöntem, çevre dostudur 2 ekosisteme toksik olmayan ve su molekülleri,” bir araştırmacı açıklar. Bu işlemde kullanılan elektrotlar, zamanla bozulan ancak birkaç yıl tekrar kullanılabilen demir veya çelik elektrotlardan daha pahalıdır.

Etkili bir tedavi

Profesör Drogui, bu teknolojinin, mikro plastiklerin çevreye salınmasının potansiyel bir kaynağı olan ticari çamaşırhanelerin çıkışında kullanılmasını öngörüyor. “Bu ticari çamaşır suyu, atık su arıtma tesisine ulaştığında, büyük miktarlarda su ile karıştırılır, kirleticiler seyreltilir ve bu nedenle ayrıştırılması daha zordur. Tersine, kaynakta, yani çamaşırhanede, konsantrasyonda hareket ederek mikroplastikler daha yüksektir (litre su başına), dolayısıyla elektrolitik bozunma için daha erişilebilir, “diye açıklıyor elektroteknoloji ve su arıtma uzmanı.

Polistiren ile yapay olarak kirlenmiş su üzerinde yapılan laboratuar testleri% 89’luk bir bozunma etkinliği göstermiştir. Ekip, gerçek su üzerinde deneylere geçmeyi planlıyor. Çevre Elektroteknolojileri ve Oksidatif İşlemler Laboratuvarı’nın (LEEPO) bilimsel direktörü Profesör Drogui, “Gerçek su, karbonatlar ve fosfatlar gibi bozunma sürecini etkileyebilecek, radikalleri yakalayabilen ve oksidasyon işleminin performansını düşürebilen başka malzemeler içerir” diyor ).

Teknoloji gerçek ticari çamaşır suyu üzerindeki etkinliğini gösteriyorsa, araştırma grubu arıtma maliyetini ve teknolojinin daha büyük miktarlarda atık suyu arıtmak için uyarlanmasını belirlemek için bir çalışma yürütmeyi planlıyor. Birkaç yıl içinde, teknoloji çamaşırhanelerde uygulanabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir