Genel Kategori

2017 Dünya Su Günü Kutlu Olsun

Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır. Su kaynaklarının geliştirilmesi ekonomik üretkenlik ve sosyal refaha doğrudan katkı yapmaktadır. Öte yandan, nüfus ve ekonomik faaliyetler arttıkça birçok ülke hızla su sıkıntısı çeker duruma gelmekte ya da ekonomik gelişmeleri kısıtlanmaktadır.

Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir. Su, hayatın kaynağı, dünyanın 3/4'ü; vücudumuzun % 80'i su. Kana kana içtiğimiz, duş yaptığımız, yağmur olup yağdığında sevdiğimiz ama sel olup aktığında korktuğumuz su. Su insan için çok önemli. Ama öte yandan da dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli, su ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

İşte bu konudaki gerçeklerin bir kısmı:

• Dünyadaki tatlı suyun %80 i buzul olarak kutuplardadır.

• Dünyadaki nehirlerin yaklaşık 2/3ü (yaklaşık 300 nehir) sınır ötesi su olarak bir kaç komşu ülke tarafından paylaşılmaktadır. Bu nehirlerin hemen hemen tamamı komşu ülkelerle sorunlara yol açmaktadır.

• Yaklaşık 1,1 milyar insan temiz içme veya kullanım suyundan yoksundur.

• Her yıl yaklaşık 5 milyon insan temiz su ile ilgili hastalıklardan dolayı ölmektedir.

• 2025 yılında dünya nüfusunun üçte biri şiddetli derecede su sıkıntısı çekecektir.

• Halen dünyada 2,8 milyar insan şehirlerde yaşıyor, bu rakam 2025'te 4,5 milyara yükselecek. Şehirler temiz suya daha fazla ihtiyaç duymakta olup aynı zamanda da daha büyük atık su sorununa yol açmaktadırlar. Şehir nüfusunun artması ciddi su sorunlarını beraberinde getirecektir.

• Ülkemizdeki 3200 belediyenin yaklaşık 50 adedi kanalizasyon sularını arıtmaktadırlar. Başka bir deyişle nüfusumuzun yaklaşık 50 milyonuna ait kanalizasyon suları doğrudan nehirlere dolayısıyla göl ve denizlere akmaktadır. Bunlar, su ile ilgili gerçeklerin sadece bir kısmı.

Bu ve buna benzer konuların ciddi bir şekilde dünya gündemine gelmesiyle BM Genel Kurulu 1993 yılı Aralık ayında aldığı bir kararla her yılın 22 Mart gününün "Dünya Su Günü" olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio'da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün "Dünya Su Günü" olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bütün ülkelerin ulusal düzeyde konferans, seminer, sergi, yayın ve doküman dağıtımı gibi bir dizi etkinlik yapmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. İlimizde su tamamen yer altı su kaynaklarından temin edilmektedir.

Nüfus artışı ve buna bağlı olarak artan su tüketimi ve kıt olan yer altı sularının giderek azalması ileriki yıllarda büyük sorunlara yol açacaktır. Bu sebeple özellikle tarımda kullanılan suların bilinçli kullanılması evlerimizde ve günlük yaşamımızda suyun tasarrufuna gidilmesi gerekmektedir. İşte size bazı tavsiyeler:

 • Çamaşır makinenizi veya bulaşık makinenizi tam dolu iken çalıştırınız.

• Duşlarınızı kısa alınız ve duşunuza akış debisi düşük olan duş başlıkları takınız.

• Tıraş olurken veya dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakmayınız.

• Musluklarınızda su sızıntılarını önemseyin.

• Sızıntı yoluyla israf olan su miktarları çok büyük miktarlara ulaşabilmektedir.

• Armatürlerinizi ve tesisatınızı sızıntılara karşı kontrol ettiriniz.

• Bahçenizde bitkilerinizi sabah serinliğinde, buharlaşmanın minimum olduğu saatte sulayın.

• Tuvalet sifonları en çok su israfı yapılan yerlerden birisidir.

• Tuvalet sifonlarınızı gerekmedikçe çekmeyiniz.

• Suyu çeşmeden içen yerlerde boruda ısınan su sebebi ile su soğuyuncaya kadar boşa akıtılır.

• Suyu boşa akıtmak yerine soğutmak için buz kullanın.

 • Evlerinizde su tasarrufu sağlayacak özellikte armatürler kullanın.

• Bulaşıklarınızı elle yıkadığınızda durulamak için direkt çeşmeden akarsu kullanmayınız.

• Önce leğende köpüğü akıttıktan sonra suyunuzu kısık seviyede açınız ve durulayınız.

• Durulamaya ara verdiğiniz durumlarda suyunuz kapatmayı ihmal etmeyiniz.

• Meyve ve sebzelerinizi çeşmeden akan su yerine uygun bir kapta yıkayınız.

Su tasarrufu gelecek yıllarda susuzluk sıkıntısı yaşamamak kurak bir ülke konumuna gelmemek adına çok önemlidir. 2030lu yıllarda istatistikler ülkemizin kurak bir ülke olacağını gösteriyor. Bu sorunu yaşamamak için bugün var olan suyun kıymetinin bilinmesi şarttır. Su insan sağlığı için de oldukça önemlidir. Her alan da kullanılan su insan yaşamını kolaylaştıran olmazsa olmazımız bir maddedir. Susuz bir yaşam düşünülemez.

Sudan her alan da faydalanırız. Evlerde, tarlada, bağ da, bahçede, tarımda, hayvancılıkta canlı varlıklar da ve cansız varlıklar da her zaman her yerde vazgeçilmez bir nimettir. Kimi canlıların yaşam alanı kimi canlıların susuzluk ihtiyacıdır. Temizliktir su saflıktır. Su olmasa hastalık olur, pislik olur. İçme suyu ihtiyacımızı giderdiğimiz musluk sularımız zamanla kirlenerek insanların içme suyu ihtiyacı daha da artmış büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunun üzerinde yıllarca duran bilim adamları bir çok teknoloji geliştirmiştir.Her yıl kutlanan 22 mart dünya su gününde bu yıl konu su arıtma olacak. Gelişen sanayi ve çoğalan nüfus sonucunda oluşan kimyasal ,çevresel, evsel ve sanayi atıkları şebeke sularına karışarak insan sağlığını tehlikeye atmıştır. İnsanların sağlığı gitgide tehlikeyr girmiş ve hastanedeki sorunların başında suyun sağlıksız olmasından kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. İçilebilir su için uğraşan araştırmacı bilim adamları arıtma cihazlarını icat etmişler ve arıtılmış sular sayesinde insanlar içilebilir suya ulaşma imkanı bulmuşlardır.

2017 yılına damgasını vuracak bir arıtma cihazı da Royal Green su arıtma cihazıdır. Dünya su gününe yakışan bu cihaz hem insan sağlığını hem insan bütçesini düşünerek tasarlanmış bir cihazdır. Amerikan bilim adamları tarafından geliştirilen bu sistem 8 filtreden oluşan ve Türkiye de eşi benzeri olmayan bir yeşil teknoloji ile geliştirilmiştir. Piyasada ki arıtma cihazlarının oldukça üstünde bir filtreleme sistemi mevcuttur. Nsf onayı ile uluslararası alanda ismini duyuran Royal Green sağlıklı su üreten cihazlar arasında en yüksek ph seviyesiyle gözde bir cihaz olmuştur. Royal Green su arıtma cihazı mineral filtreleri sayesinde 8.5 ph değerinde bir su üretmektedir. Tatlı, sağlıklı ve insan bütçesini düşünen bu su arıtma cihazı her evin vazgeçilmezi olmayı başarmıştır.

2017 yılında da en çok satılan cihaz olma özelliğini koruyarak dünya su günü için adından oldukça söz ettirmiştir. İnsan sağlığı asla parayla satın alınmayacak kadar değerli ve önemlidir. Herşeyi parayla satın alabilirsiniz fakat sağlık elden giderse yerini hiçbirşey dolduramaz. Suyla ilgili birçok yazılar yazılmış çizilmiştir. Anlaşıldığı gibi suyun önemi ve insan yaşamına etkisi oldukça büyüktür bugün biz sahip çıkmazsak yarın sahip çıkmaya bir su bulamayabiliriz.

Sürdürülebilir bir yaşam için sürekli bir su kullanma bilinci ve suyumuzun tasarruflu kullanılması dileğiyle halkımızın 22 Mart Dünya Su Günü kutlu olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir