Genel Kategori

2018 Dünya Su Günü “Su için doğa” Teması

DÜNYA SU GÜNÜ NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKTI?

“Dünya Su Günü” Birleşmiş Milletler’in kurumlar, hükümetler ve ortaklarla işbirliği mekanizmasını koordine etmesiyle başladı. 1993 yılında,BM resmi olarak her yıl 21 Mart’ta bir tema ile tüm dünyada kutluyor. Suyun önemine dikkat çekmek için konferanslar veriliyor. Her yıl bir tema seçen BM,2018’de Dünya Su Günü temasını “Su için Doğa” olarak seçti.

Dünya Su Günü 22 Mart 2018 Dünya Su Günü, her yıl 22 Mart’ta su krizinin üstesinden gelmek için harekete geçmekle ilgilidir. Dünya Su Günü 2018 teması “Su için Doğa

Su İçin İlk 10 Yıl

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 72. Oturumunda Başkan Miroslav Lajcak sürdürülebilir su kalkınmasını öncelik olarak tanımladı. Bu nedenle, Dünya Su Günü 2018-2028 için, ‘Uluslar arası Eylemin On Yılı’ olarak hedefledi.

Dünya Su Günü vesilesi ile 2003, 2006, 2009 ve 2012 yıllarında Birleşmiş Milletler Dünya Su Kaynaklarını Geliştirme Raporu yayınlanmıştır.

Dünya Su Günü 2018 için teması ‘Su için Doğa ‘

1995 yılından bu yana Dünya Su Günü için belirlenen temalar şöyledir:

– 1995 Kadınlar ve Su

– 1996 Kirli Şehirlere Su

– 1997 Dünyanın Su Potansiyeli Yeterli Mi

– 1998 Yeraltı Suyu ve Görünmez Kaynaklar

– 1999 Su Kaynakları Etrafında Hayat

– 2000 21. Yüzyılda Su

– 2001 Su ve Sağlık

– 2002 Kalkınma İçin Su

– 2003 Gelecek İçin Su

– 2004 Su ve Afetler

– 2005 Hayat için Su 2005-2015

– 2006 Su ve Kültür

– 2007 Susuzlukla Mücadele

– 2008 Arıtma

– 2009 Sınır Aşan Sular

– 2010 Su Kalitesi

– 2011 Su ve Kentleşme

– 2012 Su ve Gıda Güvenliği

– 2013 Su Dayanışması

– 2014 Su ve Enerji

_2015 Su ve Sürdürülebilir Kalkınma

_2016 Su ve İstihdam

_2017 Su için Doğal Çözümler

DÜNYA SU GÜNÜ 2018 AMACI NE?

Doğa için küresel bir kampanya. Bu yılki küresel Dünya Su Günü kampanyasının teması, 21. yüzyılda karşılaştığımız su sorunlarına doğaya dayalı çözümler araştırıyor. Ağaçların yenilenmesi, nehirlerin taşkınlara yeniden akıtılması ve sulak alanların restore edilmesini amaçlıyor. Atık suyu israf etmek yerine onu azaltmalı ve tekrar kullanmalıyız. Evlerimizde, bahçelerimizde ve arazilerimizde suyu yeniden kullanabiliriz. Şehirlerde yeşil alanlar için atık suyu arttırıp yeniden kullanabilir, sanayi ve tarımda, soğutma sistemleri ve sulama gibi şeyler için geri dönüşümlü su kullanılabilir. Bu değerli kaynağı kullanarak, su döngüsünü her canlı için daha verimli kullanmalıyız.

SU İÇMEYİ KEYİFLİ HALE GETİRİN

“Su içmeyi sevmiyorum, tadından hoşlanmıyorum” ya da “Gün içinde aklıma gelmiyor” diyen pek çok insan olduğunu belirten Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu’nun kısa sürede su içme alışkanlığının kazanılmasına yardımcı olacak pratik önerileri ise şöyle:

  • Kişi su içmek için susamayı beklememelidir.
  • Su içmeyi telefon alarmı, bilgisayar ekranındaki hatırlatıcı ya da küçük notlar yoluyla birey kendine hatırlatabilir.
  • Çalışma masasında ya da evdeyken sürekli görülebilecek bir yerde renkli ve şık bir sürahi, bardak veya şişe bulundurulabilir.
  • Suyun içine elma, tarçın, nane yaprağı, zencefil, çilek,üzüm gibi meyveler eklenerek lezzeti artırılabilir.

DAMACANA YERİNE ‘EV TİPİ İYİ BİR FİLTREZASYONLU’ ÇEŞME SUYU

-Sağlıklı ve iyi suyun tanımı ne?

-İnsan sağlığına zararlı olabilecek mikroorganizmaları ve kimyasalları içermeyen, aynı zamanda sağlık için gerekli mineralleri yeterli ve dengeli miktarda içeren renksiz, kokusuz ve berrak olan su!

Musluktan su içme oranı Türkiye’de Ne?

-Nüfusun yüzde 80’i musluk suyu içiyor. Mesela İstanbul’da İSKİ, kendi analizlerini, düzenli olarak web sitelerinden yayınlıyor. Ama buna karşılık, yine İstanbul, damacana tüketiminin en yüksek olduğu il.

Damacana Faydalı mı ?

Damacanaların sadece çevreye değil, vücudumuza da çok ciddi zararları var! Akut olmasa da, kronik olarak var. Bazılarının çok iyi temizlenmediğini ve maksimum ömründen daha çok kullanıldığını biliyoruz. Bu korozyon sebebiyle de damacanadan geçen kalıntıları direkt olarak bünyemize almış oluyoruz.

Ev tipi iyi bir filtrezasyon düzeneğiyle, çeşme sularımızı kireç, klor ve organik maddelerden arındırıp keyifle içebilir hale getirebiliriz! Konuya hâkim mühendislerin hemen hemen tamamı Filtrelenmiş çeşme suyu kullanıyor. Ama halk bununla ilgili teşvik edilmiyor. Yurt dışında bazı ülkelerde ’damacana lobisi’ diye bir şey var. Mesela Almanya’nın en bilinen filtre sistemleri İtalya’da satışa başladığında, uzmanların damacanayla ilgili dikkat edilmesi gerekenleri açıklaması neticesinde Alman firmayı tehdit ederek ülke pazarından uzaklaştırdılar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir