Genel Kategori

2018’deki CO2 artışında ulaşım ve kömür kullanımının rolü büyüdü

Küresel Karbon Projesi Grubu’nun (GCP) yıllık raporuna göre büyüyen otomobil pazarı 2018’de karbondioksit (CO2) salınımlarının en üst seviyeye taşınmasına neden oldu.

15 ülkeden gelen 76 bilim insanından oluşan grup Polonya’da devam eden iklim değişikliği konferansında raporun detaylarını açıkladı. Dünya çevresindeki araçlar, tırlar, uçaklar ve gemilerin sayısının sürekli artması atmosferdeki CO2 seviyesinde önemli rol oynamaya devam ediyor.

Raporda belirtildiğine göre daha fazla sayıda ülkede daha fazla insan büyük benzinli ve dizel araçlarla daha uzun mesafeler kat ediyor.

Çin’in kömür kullanımı

Rapora göre CO’2’nin yükselmesindeki ana faktörlerden biri de Çin’in kömür kullanımı. Çin’in kullandığı kömür ile tek başına CO2 seviyesine yüzde 3’lük katkıda bulunduğu belirtildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının da arttığını ortaya koyan rapor yine de varolan seviyenin CO2 artışı ile baş edebilecek yeterlilikte olmadığını kaydediyor.

Türkiye en çok artış gösteren ülkeler arasında

COP24’te açıklanan diğer verilere göre 2018’in en çok CO2 üreten ülkeler listesinde Çin birinci sırada Onu ABD, AB, Hindistan, Rusya, Japonya, Almanya, İran , Suudi Arabistan, Güney Kore ve Kanada takip ediyor.

Çin, ABD, AB ve Hindistan dışında son 10 yıl içinde en çok CO2 yükselişi gösteren ilk beş ülke ise sırayla Suudi Arabistan, İran, Türkiye, Irak ve Güney Kore oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir