Genel Kategori

22 Mart: Dünya Su Günü 2021

22 Mart Dünya Su Günü

Tatlı suyun önemine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini savunmak için her yıl 22 Mart Dünya Su Günü düzenlenmektedir. 2021 Dünya Su Günü Teması:Suyun Değeri” Bu Gün, suyla ilgili konular hakkında daha fazla bilgi edinmek, başkalarına anlatmak için ilham almak ve bir fark yaratmak için harekete geçmek için bir fırsattır. Su, yaşamın temel yapı taşıdır. Susuzluğu gidermek veya sağlığı korumak sadece gerekli olmanın ötesinde bir şeydir; su, istihdam yaratmak ve ekonomik, sosyal ve insani kalkınmayı desteklemek için hayati önem taşır.

22 Mart Dünya Su Günü

Karar vericilere sürdürülebilir su politikalarını formüle etmek ve uygulamak için araçlar sağlamak üzere her yıl Dünya Su Günü’nde veya yakınında yeni bir Dünya Su Kalkınma Raporu yayınlanmaktadır. Bu rapor, UN-Water adına UNESCO’nun Dünya Su Geliştirme Programı (WWAP) tarafından koordine edilmektedir. Dünya Su Günü için yıllık tema, raporun odak noktasıyla uyumludur.

Dünya su günü 2021

UNESCO ayrıca, ülkelerin su kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmak için bilimsel bilgi tabanını oluşturmak için tüm yıl boyunca dünyayı dolaşan Uluslararası Hidrolojik Programı (IHP) faaliyetleri kapsamında Dünya Su Günü’nün kutlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir