Genel Kategori

25 Senede Büyük Set Resifi Mercanlarının Yarısından Fazlası Kayboldu

Yeni bir çalışmaya göre Büyük Set Resifi’ndeki mercanlar, 1990’ların ortalarından bu yana yüzde 50’den fazla azaldı.

Üstelik bu durum neredeyse her derinlik ve boyuttaki her tür için geçerli.

2.300 kilometrelik Büyük Set Resifi’nin tamamını kapsayan araştırmada, neredeyse her seviyede rahatsız edici bir kayıp yaşandığı görülmüş.

ARC Mercan Resifi Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nde çalışan Andy Dietzel şöyle açıklıyor:

“Canlı bir mercan popülasyonunda milyonlarca ufak, yavru mercanın yanısıra pek çok büyük mercan da bulunur; bunlar, larvaların çoğunu üreten büyük annelerdir”

“Bizim çalışmamız, Büyük Set Resifi’nin iyileşme kabiliyetinin (esnekliğinin) geçmişe nazaran tehlike altında olduğunu; çünkü yavru mercanların ve doğuran büyük yetişkinlerin azaldığını gösteriyor.”

Deniz bilimcileri en çok endişelendiren şey, yaşlı ormanlara benzeyen bu büyük resifler.

Bu gibi yaşlı mercanların kaybedilmesi, bütün resif sisteminde kademeli bir etki meydana getirebilir.

Çünkü bir popülasyondaki en büyük koloniler, balıklar ve diğer resif canlıları için daha büyük bir yaşam alanı ile besin sağlarken; aynı zamanda üremeyi ve yeni neslin genlerini de oransız şekilde etkiler.

“Örneğin büyük ve yaşlı ormanlarda meydana gelen küresel çaplı azalma, çok önemli yaşam alanları, besinler ve karbon depolarında bir kayıp yaşanması anlamına geliyor” diye yazıyor araştırmacılar.

Fakat karasal ormanların boyutu yıllar yılı dikkatli biçimde takip edilmiş olsa da, mercan boyutundaki gidişatlar nadiren incelenmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir