Haber, Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

30×30: Gezegenimizi Koruma Planı

30×30 planı ile en son Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 50’den fazla ülke, 2030’a kadar Dünya’nın topraklarının ve sularının en az %30’unu korumaya yönelik iddialı bir planı onayladı ve gezegenin iklim değişikliğinin tehlikeli etkilerine karşı direncini artırdı.

Geçen ay, Biden yönetimi sağlam koruma gündemine göre hızlı hareket etti. ABD’nin kendi “30×30” taahhüdünü yerine getirmesine ek olarak, yönetimin ilk adımlarının öne çıkan noktaları arasında iklim değişikliği ile ilgili Paris Anlaşmasına yeniden katılma, temiz enerji için altyapı ve kalkınma desteğine öncelik verme, federal topraklarda petrol ve gaz sondajı için yeni kira sözleşmelerini duraklatma ve merkezleme yer alıyor. tüm federal kurumlar için öncelik olarak çevresel adalet. Bu eylemler, ABD’nin iklim krizini ele almaya yönelik küresel çabalarda ciddi bir yeniden katılım gösterdiğini gösteriyor.

30×30 nedir?

30×30, 2030 yılına kadar Dünya yüzeyinin en az% 30’unun resmi olarak korunmasını talep eden uluslararası bir politika hedefidir. Bu bilim odaklı hedef , gezegenimizin hızlı biyolojik çeşitlilik kaybını ele almayı ve karbon emisyonlarını azaltan sistemleri desteklemeyi amaçlamaktadır. doğal alanlar, yeniden canlandırmaları ve dirençli bir şekilde, şiddetli hava değişiklikleri, ısınma sıcaklıkları ve diğer iklim değişikliği ile ilgili olumsuz etkilerle karşı karşıya kalmaları gereken korumaları.Doğa, yaşam destek sistemimizdir – insanlara soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu, yediğimiz yiyecekleri ve çok daha fazlasını sağlar. 30×30 kavramı, yalnızca küresel ekosistemlerin korunmasını istemenin ötesinde, hepimizi doğal dünya ile ilişkimizi yeniden incelemeye ve yeniden şekillendirmeye teşvik ediyor.

Ne yazık ki, insan toplumunun hızlı ilerleyen gelişimi ve ölçeklenmesi doğal dünyayı kırılma noktasına yaklaştırdı ve şimdi ikili krizlerle karşı karşıyayız: iklim değişikliği ve benzeri görülmemiş bir biyoçeşitlilik kaybı.

Birleşmiş Milletler’in 2019 raporuna göre , yaklaşık 1 milyon türün neslinin tükenme riski var – bu, tahmini 8,7 milyon küresel türün% 11’inden fazlasını oluşturuyor. Burada, Dünya’daki yaşam ağları arasındaki karmaşık bağlantılar göz önüne alındığında, tek bir türün yok oluşu, besin zincirlerinin bir parçası olarak o türe bağlı olan diğer birçok tür üzerinde domino etkisine sahip olabilir ve sonuçta tüm ekosistemin sağlığını zamanla zayıflatabilir.

On yıllardır yapılan koruma araştırmaları, habitatların korunmasının uçtaki türlerin canlanmasına yardımcı olabileceğini kanıtladı.

30x30

Sırada Ne Var?

Şu anda ABD federal olarak topraklarının %12’sini ve okyanus sularının %23’ünü korumuştur. Bu iddialı 30×30 hedefinin karşılanması, farklı bir paydaş grubunun (Yerli topluluklar, yerel ve eyalet hükümetleri, özel kuruluşlar ve topluluk organizatörleri dahil) kamusal alanlara eşit erişim ve avlanma, balıkçılık ve alanların sürdürülebilir kullanımı için politika yapıcılarla birlikte çalışmasına bağlı olacaktır.

Miktar koruma Bu işlemde sadece göz değildir; kalite ve çeşitlilik korunmuş alanların korunuyor biyolojik çeşitliliği sağlamak açısından çok önemlidir.

Bireysel ve topluluk düzeyinde, bu çabayı desteklemek için aşağıdakiler dahil birçok fırsat vardır:

  • 30×30 korumalarla tutarlı olmayan faaliyetler için, sondaj veya kayıt tutma gibi karşı izinler veya geliştirmeler;
  • Doğal alanların korunmasını talep eden hükümetin tüm düzeylerinde kamu politikası girişimlerini desteklemek;
  • Kamu arazileri için koruma standartlarının artırılmasını savunarak, belirlenmiş kullanımların hala 30×30 parametreleri dahilinde olmasını sağlamak.
  • Federal kurumları ve Kongre’deki temsilcilerinizi uluslararası suların korunmasını ve yönetimini iyileştirmeye çağırmak.

Bu iddialı 30×30 hedefi, küresel topluluklara, doğa ile bağlantılılığımızı güçlendirmek için sıfırlama ve çözümleme fırsatı sunarak, gelecek nesilleri doğa ile kalkınma arasındaki dengeyi korumak için yeni yollar geliştirmeye devam etmeye zorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir