Genel Kategori

5 Aşamalı Su Arıtma Cihazı Bağlantı Şeması

5 Aşama Housing (Açık Kasa) Pompasız su arıtma cihazı bağlantı şeması bu çizime bakarak su arıtma cihazınızı tamir edebilir bozulan bağlantıları tekrar birleştirebilirsiniz.

Çizim-1: Motorsuz 5 Filtreli Su Arıtma Bağlantı Şeması (Shut-Off Valfli)

Çizim-2: Motorlu 5 Filtreli Su Arıtma Bağlantı Şeması (Shut-Off Valfli)

5 Aşama Housing (Açık Kasa) Pompalı su arıtma cihazı bağlantı şeması bu çizime bakarak su arıtma cihazınızı tamir edebilir bozulan bağlantıları tekrar birleştirebilirsiniz.

Çizim-2: Motorsuz 5 Filtreli Su Arıtma Bağlantı Şeması (Permeate Pumplu)

Permeate Pump eklenmiş pompasız su arıtma cihazı çizim şeması permeate pump atık sudan tasarruf sağlayan bir pompadır şuan Türkiye’de satışı yok ama yakın tarihte kesinlikle satışı yapılır bu pompa hakkında detaylı bilgi için tıklayın linke permeate pump nasıl çalışır.

5 Aşamalı Su Arıtma Cihazı Bağlantı Şeması” ile ilgili yorumlar;

 1. Y K dedi ki:

  Açık kasa 5 aşamalı su arıtma cihazının bağlantı elemanlarını sıkmalı somun tipten quick olan tiple değiştirmek istiyorum.

  Şebeke girişi
  3. filtre çıkış
  Memrban filtre giriş
  Membran filtre atık su çıkısı
  Tatlandırıcı filtre çıkış

  Yukarıdaki 5 filtre için aynı dirsek iş görüyor mu? Farklılık var mı dişli olan tarafta? (1/4 ” inch 6mm diş ve 1/4 ” inch 6mm quick) işimi görür mü?

  Tatlandırıcı filtre giriş için yan diş F T dirsek için dişli olan tarafın ölçüsü nedir?

  Bu dirseklerin dişli olan taraflarının ölçüsü 1/4 ” (6 mm) mi?

  1. Anahtar Yönetici (Admin) dedi ki:

   Membran filtreniz dişli ise 1/8 inç olarak dirsek almanız gerekiyor, diğer tüm filtre, housinglerin dişleri ise 1/4 inç olarak almanız gerekiyor.

   Soru: Bu dirseklerin dişli olan taraflarının ölçüsü 1/4 ” (6 mm) mi? cevap: düşleri yukarıda belirttim hortum ise 1/4 inç tir 6 mm olmaz mm birimi metrik olan ölçüler için geçerlidir su arıtma cihazlarında inç kullanılır hortum 1/4 inçtir metrik olarak 6,3mm eder.

   şimdi;
   filtre ve normal 10 inç housingler için şu ürün uygundur
   https://royalgreen.com.tr/urun/swun-chyan-1-4-disli-dirsek-z-q-4044/

   Membran dirsekleri için şu ürün
   https://royalgreen.com.tr/urun/swun-chyan-1-8-dirsek-z-q-4042/

   post karbon için dişli T mevcut değil bizde iki parça ile çözebilirsiniz onu da
   1. parça https://royalgreen.com.tr/urun/swun-chyan-1-4-cubuklu-f-dirsek-z-q-srt7544/ bu, ikinci parça ise https://royalgreen.com.tr/urun/swun-chyan-1-4-disli-nipel-z-q-1044/ bu

   membran temiz su çıkış yeri çek valfli dirsek olur, dişli çek valf bizde mevcut değil ama boru tipi tercih edebilirsiniz dirsekten sonra bu https://royalgreen.com.tr/urun/swun-chyan-z-cv-q1544-boru-tipi-1-4-quick-cekvalf/ boru tipi çek valfi kullanabilirsiniz.

 2. Emre dedi ki:

  İyi günler pompalı modelden var ama filtre değiştirirken elektrik kısmı pompa sorun çıkardı bende iptal edip direk bağlantı yaptım sorun olur mu çalışıyor. Eskisinden daha ii

  1. Royal Green dedi ki:

   Selenoid valfli bir sistem ise sorun çıkar, ama shut-off valfli bir sistem ise sorun olmaz.

 3. Harun dedi ki:

  Merhaba tezgah altı elektirikli 5 aşamalı su arıtıcı cihazı kullanıyorum ve permeate pump baglamam istiyorum baglantı seması yine mi aynı olacak

  1. Royal Green dedi ki:

   evet bağlantı aynı şekilde, pompa su hattı ile permeate pompanın bir ilişkisi yok zaten.

 4. DERYA BOZKURT dedi ki:

  hocam dranaj suyu sürekli akıyor arıtılan çeşmenin açık veya kapalı olması farketmiyor
  yeni shut of da alıp taktım ama hiç farketmedi
  arıza nereden kaynaklı olabilir
  yeni shut of da arızalı olabilir mi onun sağlamlık kontrolunu nasıl yapabilirim

  1. Royal Green dedi ki:

   yeni şatof arızalı olma ihtimali düşük bir ihtimal, çekvalf vardır su arıtma cihazlarında genelde membran temiz su çıkış bölümünde olur, dirsekli ya da boru tipi şeklindedir, şayet çekvalf bozuk ise atık suyu kesmeyebilir.

   Şunu tets edin: tank vanasını kapatın ve arıtma çeşmesini açın akan su ince ip gibi akıyorsa arıtma çeşmesini kapatın ve 30-40 saniye kadar bekleyin atık su kesiliyorsa ve tekrar devreye girmiyorsa bu şekilde bir sorun yoktur ama atık su kesilip tekrar anında devereye giriyorsa çekvalf arızalıdır. yada şatof valf arızası vardır. atık suyu kesen parçalar bu ikisidir.

 5. Emre Özdemir dedi ki:

  Merhaba ihlass aura 5 filtreli pompalı su arıtma cihazımın kurulumunu 0 ‘ dan sizin internete attığınız şemaya bakarak yaptım teşekkür ederim .Yalnız aklıma birşey takıldı.

  Pompasız modeller için filtreye giren çıkan kabloların sırası farklı 1.filtreden giriyor 3. Filtreden çıkana kadar in -out şeklinde gidiyor.Sonra shut -off a bağlanıyor.

  Pompalı model için ise böyle değil filtreye giren çıkan kablonun ilerlemesi daha farklı benim model pompalı olduğu için bu şemaya uydum ve oldu .Neden pompasız model gibi yapıp 3. Filtrenin out kısmını pompanın inine takmadık merak ettim

  1. Royal Green dedi ki:

   pompalı model d e3. filtrenin out çıkışı pompanın in kısmına giriyor zaten hocam cizimde siz hangi bağlantıyı yaptınız acaba eger Motorsuz 5 Filtreli Su Arıtma Bağlantı Şeması (Permeate Pumplu) bu bağlantıyı yaptıysanız olmaz permeate pump ayrı birşeydir. siz bu Motorlu 5 Filtreli Su Arıtma Bağlantı Şeması (Shut-Off Valfli) yanı bunu https://royalgreen.com.tr/image/catalog/blog-resim/2018/nisan/pompali_baglanti_semasi.jpg bağlantıyı yapacaksınız.

   1. Emre özdemir dedi ki:

    Ben pompalı şemayı yaptım sorunsuz çalışıyor teşekkür ederim kaynak resim için aklıma takılan soru ; pompalı şemada 1.2. ve 3. Filtrelerin bağlantısı farkı pompasız şemada farklı neden öyleler ? Pompasız şemadaki gibi 1.2.ve 3. Filtrelerin bağlantısını neden seri şekilde yapıp su pompasının inine girmedim ?

 6. Abuzer Kömürcü dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı.

 7. Murat BORNAKÇI dedi ki:

  Merhabalar;

  Yeni bir arıtma cihazı aldım 6 Aşamalı pompasız açık kasa AQaline marka tüm bağlantılarını yaparak cihaza su verdim ufak tefek kaçaklar yaptı onları giderdim sanırım genleşme tankı tamamen dolduktan sonra basınçtan dolayı filtrelerin contalarından basınçlı su kaçırmaya başladı.Hemen suyu keserek söktüm sizin paylaştığınız şema ile kontrol ettim bir yanlışlık yok şebeke basıncı yüksek gelmiş olabilirmi?Bir basınç düşürücü kulanmalımıyım? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

  1. Royal Green dedi ki:

   contalardan basınçlı su sızdırması sorunu çözmez söküp tekrar takmanızı tavsiye ederim. basınç dürücü her zaman kullanmanızı tavsiye ederiz arıtma filtrelerinin patlamasına karşı ve evi su baskınlarından korumak için ek bir güvenliktir. pompasız yani motorsuz bir arıtma cihazı kullanıyorsanız 70 psi basınç düşürücü alınız pompalı model kullanıyorsanız 40-50 psi basınç düşürücüler yeterlidir.

 8. Ceyhan Büyükuysal dedi ki:

  Sayın Admin .Ülkemizde İçme suyu filtre cihazları alanındaki bilgi boşluğunu gidermek adına DOĞRU BİLGİYİ, SADE ve ANLAŞILIR şekilde, ayrıca sabırla bizlere aktarmakta gösterdiğiniz çaba her türlü takdire değer.Sizi kutluyorum.

  1. Royal Green dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Amacımız doğru bilgiyi son kullanıcıya ulaştırmak, gördüğüm kadarıyla da doğru hizmet yaptığımızın bir kez daha farkına varmış olduk. Çok teşekkür ederiz.

 9. Bahri aksoy dedi ki:

  Sn. Yetkili şu sorularımı cevaplayabilirseniz memnun olurum

  1) Shoot-Off valfi ne işe yarıyor? amacı nedir?
  2) permeate pomp ne işe yarıyor. Normal arıtıcılarda 10 litre su arıtınca 10 litre suda çöpe gidiyordu. Bu permeate pomp sayesinde ne kadar tasarruf oluyor?

  1. Royal Green dedi ki:

   Shut-OFF valf bir tür vanadır aslında arıtma cihazındaki çalışma şekli ise şu şekilde shut-OFF valfin bir tarafından şebeke suyu geçer diğer tarafından ise arıtılmış su geçer arıtılmış su kısmındaki basınç yükseldiğinde içindeki lastik contayı ileri ittirir ve şebeke suyunu cihaza yani membrana girmesini kapatarak engeller bu sayede membnrana su gelmediği zaman arıtma işlemi durmuş olur bu valf kullanılmasa ne olurdu membran devamlı üretim halinde olurdu ve kısa sürede membran ömrünü tamamlardı ayrıca atığa atılan atık suda durmayacağı için su faturanızda kabarık olurdu.

   permeatepump ise tanklı cihazlarda tank giden suyun basıncını yükseltir ve bu shut-OFF valfin hızlı kesmesini sağlar. arıtma cihazları şu şekilde çalışır depo boş diyelim ilk defa cihaza su verilecek sisteme suyu verdik 12 litre depo dolana kadar ortalama 25-30 litre atık su atar. buraya kadar her şey normal böyle olsa zaten permeatepump kullanmaya gerek olmazdı şimdi depo doldu 12 litre suyunuz var siz cihazdan 1 bardak su aldınız arıtma devreye girmez 2-3-4 bardak aldınız yine girmez taki 10 bardak kadar su alana kadar yani 1,5-2 litre su alınca arıtma başlar çalışmaya eksilttiği suyu tamamlamak için hani il dolumda 12 litreye 25 litre su atmıştı ya şimdi 2 litreye karşılık 15 litre su atacak çünkü arıtma cihazları tankın son kesim basınç dengesini yakalaması uzun sürüyor ve bu esnada yüksek su atıyor. Tam burada perpeatepump işe yarıyor bu pompayı takarsanız ne yapıyor 1 bardak su alsan sistem devreye giriyor örnek 0.25 litre su aldın ortalama 0,50 litre atık atar ve sistem tekrar stop eder bu şekilde bu pompa %80 tasarruf sağlar. evlerde genelde 1-2 bardak su alırız içeriz durmadan sürahi yada tankı tam boşaltmayız normal kullanım 1-2 bardak olduğu için permeatepump tasarruf pompası büyük fayda sağlıyor.

   normal arıtma cihazlarında 10 litre temiz 10 litre atık olmaz bu pompa yoksa hesaplayın 2 litreye 15 litre atar yani 1e7 atar siz tankın komple boş olduğu zamanla karşılaştırma yaparsanız yanılırsınız çünkü tank sadece ilk kullanımda boştur diğer günler hep dolu olacak ve 1,5 litre kadar su alınca cihaz devreye girecek.

   sanırım açıklayıcı oldu yazımız….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir