Genel Kategori

AB, “Denizleri Korumamakla” Suçladığı İçin STK’lardan Vaat Değil Eylem Talep Ediyor

Çevre grupları, mevcut yasalar uygulanmadığından, aşırı avlanmayı durdurmak ve deniz yaşamını korumak için acil bir plan önermektedir.

Deniz tabanı boyunca sürüklendikten sonra yüzeye bir trol ağı çekilir;  'dip trolü' en tartışmalı balıkçılık uygulamalarından biridir, çünkü büyük miktarda yan avlanma biyolojik çeşitliliğe zarar verir.
Deniz tabanı boyunca sürüklendikten sonra yüzeye bir ağ çekilir. “Dip trolü” ile ilgili büyük miktardaki yan yakalama biyolojik çeşitliliğe zarar vermektedir.

Bir STK koalisyonu, üye devletlerin denizleri savunmadaki başarısızlığından sonra, AB deniz koruma alanlarında yıkıcı dip trolünün acilen yasaklanması çağrısında bulunuyor.

Yasak, biyoçeşitlilik hedeflerine ulaşmak için “çıtayı yükseltmeye” yönelik 10 maddelik bir eylem planının bir parçasıdır ve bunların, geçen yılki BM zirvesinde dünya liderlerinin yüksek profilli taahhütleri gibi mevcut vaatlerle karşılanmayacağını söyledikleri biyoçeşitlilik hedefleri New York’ta doğa kaybını 2030’a kadar tersine çevirmek için.

Grup, deniz yaşamını korumaya yönelik bir dizi AB yasasının 2020 yılına kadar denizlerde “iyi çevresel statü” elde etme, sağlıklı ekosistemler elde etme ve sürdürülebilir balıkçılık yönetimini başlatma görevi de dahil olmak üzere uygulanmadığını söylüyor. Avrupa’da Oceana , Greenpeace ve ClientEarth’ü içerir.

İklim değişikliği de dahil olmak üzere Avrupa denizleri üzerindeki mevcut baskılarla birleşen bu başarısızlığın, insanlığın geliştiği ve geliştiği ekolojik koşullarda geri dönüşü olmayan değişiklikleri tetikleme riski taşıdığı konusunda uyarıyorlar.

Grubun AB liderlerine, Avrupa Parlamentosu üyelerine ve üye devletlere sunacağı 10 maddelik eylem çağrısı , Avrupa komisyonu başkanı Ursula von der Leyen’in ve birçok AB devlet veya hükümet başkanının biyolojik çeşitlilik kaybını tersine çevirme taahhüdünü takip ediyor .

Çağrı, AB’nin 2030 biyoçeşitlilik stratejisine ilişkin bir Avrupa parlamentosunun taslak raporuna yanıt olarak yayınlandı. Perşembe günü çevre komitesine sunulacak olan bu taslak rapor, AB’nin “2020 biyolojik çeşitlilik stratejisini tam olarak karşılamadığı” için büyük bir üzüntü ifade ediyor. hedefleri ne de küresel Aichi biyoçeşitlilik hedefleri.”

STK’lar taslak raporu memnuniyetle karşılarken, mevcut AB yasalarının uygulanmasını sağlamak veya 2030 yılına kadar biyoçeşitlilik kaybını tersine çevirmek için eylem planları belirlemek için yeterince ileri gitmediğini söylediler.

Aşırı avlanmayı sona erdirmeyi amaçlayan Our Fish’in program direktörü Rebecca Hubbard şunları söyledi: “AB, AB denizleri için iyi bir çevresel statü elde edemedi ve onu kurtarma şansımız varsa AB biyolojik çeşitlilik stratejisi uygulanmalıdır bu uygulama raporumuzda sahip olduğumuz 10 eylem noktasını içermelidir. “

AB’nin ayrıca aşırı avlanmayı sona erdirme ve deniz yaşam alanlarını dip trolünden korumada başarısız olduğunu söyledi. “Gerçekten yapmamız gereken şey, stratejilerden ve hedeflerden eyleme ve sonuçlara gitmektir. Ulusal taahhütler, hedefler ve anlaşmalar bir yön belirlemek için önemlidir ancak gezegeni kurtaracaksak harekete geçmemiz gerekir. “

10 maddelik eylem planı, 2030 yılına kadar okyanusların en az % 30’unu kapsayan tam ve yüksek düzeyde korunan okyanus koruma alanları ağı ve balıkçılığın korunmasında önemli bir iyileştirme gerektiriyor. AB’yi, deniz yaşamını korumak için mevcut mevzuatı önemli ölçüde artırmak, uygulamak ve uygulamak için kaynakları ayırmaya çağırıyor.

Gruplar ayrıca AB’yi balıkçılık faaliyetlerinin çevresel etki değerlendirmelerini yapmaya, iklim değişikliği için “ihtiyati tamponlar” ile balıkçılık sınırları ve tüm balıkçılık filoları için zorunlu uzaktan izleme sistemleri belirlemeye çağırıyor. Yan yakalamaları hafifletmek ve hassas alanları hidrokarbon araştırmalarına kapatmak gibi derin denizleri korumak için önlemler alınması çağrısında bulunuyor. Ayrıca zararlı balıkçılık sübvansiyonlarına ve su altı gürültüsü üzerindeki kontrollere son verilmesi çağrısında bulunuyor.

Oceana Europe’da deniz koruma kampanya direktörü Nicolas Fournier şunları söyledi: “AB 2030 biyolojik çeşitlilik stratejisi deniz koruma hedefleri açısından güçlüdür ancak Avrupa parlamentosunun AB’nin biyolojik çeşitlilik konusundaki hırsını her ikisi de uluslararası olarak % 30’u desteklemek için daha da yükseltmesini istiyoruz. okyanusun korunması ve açık denizler için BM anlaşmasının desteklenmesi, ancak aynı zamanda Avrupa’da deniz koruma alanlarında, dip trolünden başlayarak, tüm yıkıcı balıkçılık araçlarının yasaklanması çağrısında bulunmalıdır. “

Avrupa’daki deniz koruma alanlarının % 1’inden daha azı balıkçılık için tamamen yasaklanmıştır. Geçen ay, Avrupa denetçiler mahkemesi AB’nin Avrupa’nın sularındaki deniz biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmada ve balıkçılığı sürdürülebilir seviyelere getirmede başarısız olduğu konusunda uyardı . 2019 yılında, Avrupa Çevre Ajansı “her ölçekte stres işaretleri” buldu ve Avrupa denizlerinin mevcut ve tarihsel kullanımının deniz ekosistemlerine “zarar verdiği” konusunda uyardı.

Harekete geçme çağrısı, uluslararası bilim adamlarının gezegenin insanlığın hayatta kalmasını tehdit eden ” kitlesel yok oluşların , azalan sağlık ve iklim değişikliği ayaklanmalarının korkunç bir geleceğiyle” karşı karşıya olduğu uyarılarından sadece günler sonra geldi .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir