Bilim, Haber

ABD gıda kaynaklı hava kalitesiyle ilgili sağlık etkilerinin büyük çoğunluğundan sorumlu hayvan üretimi

Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gıda üretiminin neden olduğu kötü hava kalitesinin, yüzde 80’i hayvansal üretimle ilgili olmak üzere yılda 16.000 ölümle sonuçlanacağı tahmin ediliyor. Araştırma ayrıca, yediğimiz gıdanın hava kalitesiyle ilgili sağlık üzerindeki etkilerini azaltmak için çiftçilerin ve tüketicilerin alabileceği önlemler olduğunu da ortaya koydu

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir makalede araştırmacılar, çeşitli gıdaların üretiminin hava kalitesini nasıl etkilediğini ölçtüler ve hayvansal üretimin tarımın hava kalitesiyle ilgili sağlık etkilerinden büyük ölçüde sorumlu olduğunu keşfettiler. Tarımın neden olduğu hava kalitesine verilen zararın gıdalardan ilk gıdalardan hesaplanması olan çalışma, aynı zamanda hayvan ve mahsul yönetimi uygulamalarının iyileştirilmesinin yanı sıra bitki açısından zengin diyetler yemenin gıdalardan ölüm oranını nasıl önemli ölçüde azaltabileceğini de gösteriyor. ilgili hava kirliliği.

“Farklı gıdaların çevresel etkileri üzerine tartışmalar tipik olarak sera gazı emisyonlarına, toprak ve su kullanımına ve biyolojik çeşitlilik etkilerine odaklanır, ancak farklı gıdaların hava kalitesini nasıl etkilediği hakkında çok az şey bilinmektedir. Araştırmamız bulmacanın bu önemli parçasının olmasına izin vermektedir. Minnesota Üniversitesi Gıda, Tarım ve Doğal Kaynak Bilimleri Koleji ve Fen ve Mühendislik Fakültesi Biyoparçalar ve Biyosistem Mühendisliği Bölümü’nde doktora adayı olan Nina Domingo, sohbete dahil, “dedi.

Yazarlar, tarımın havadaki ince partikül madde düzeylerini veya PM2.5’i ne kadar artırdığını tahmin ettiler. PM2.5’e kronik maruz kalma, kalp hastalığı, kanser ve felç riskini artırır. Toprağı sürmek, mahsulleri gübrelemek ve gübrenin depolanması ve yayılması gibi tarım faaliyetlerinin tümü, PM2.5 seviyelerini artıran kirliliği açığa çıkarır.

Hayvan bazlı gıdalar, hayvanların kendi dışkılarından ve gübre kullanımından ve ekinleri yetiştirirken toprağın toprak işlemesinden kaynaklanan kirlilik nedeniyle, bitki bazlı gıdalardan daha yüksek insan sağlığı zararlarına sahip olma eğilimindedir – özellikle mısır, saman ve soya fasulyesi – yediklerini. Diğer kirleticilerle tepkimeye girerek PM2.5 oluşturduğu için azotlu gübrelerden ve dışkıdan büyük miktarlarda salınan amonyak özellikle endişe vericidir.

Çalışma, kırmızı etin porsiyon başına hava kalitesiyle ilgili ortalama zararının yumurtalardan iki kat, süt ürünlerinden üç kat, kümes hayvanlarından yedi kat, kümes hayvanlarından 10 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. fındık ve tohumlardan daha fazla ve diğer bitki bazlı gıdaların ortalamasından en az 15 kat daha fazla.

“ABD gıda sisteminden kaynaklanan hava kalitesiyle ilişkili ölüm oranı, motorlu taşıtlar ve elektrik üretimi gibi diğer hava kirliliği kaynakları ile karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, gıdayla ilgili emisyonlar hafifçe düzenlenir ve bu diğer sektörlere kıyasla daha az çalışılır,” dedi Jason Hill, Biyolojik Ürünler ve Biyosistem Mühendisliği Bölümü’nde profesör. “Neyse ki, gübre ve gübre yönetimi uygulamalarını iyileştirerek ve daha fazla meyve, sebze, baklagil, tam tahıl ve diğer bitki bazlı gıdaları içeren diyetlere geçerek hava kalitesiyle ilişkili gıdalardaki ölüm oranı azaltılabilir.”

Makale ayrıca, çiftçilerin ve tüketicilerin gıdalardan kaynaklanan kirliliği azaltmak için yapabilecekleri birçok şeyin hava kalitesini iyileştirmenin ötesinde, sera gazı emisyonlarını azaltmak, su kirliliğini azaltmak ve türlerin neslinin tükenmesini önlemek gibi birçok faydası olduğunu da ortaya koyuyor. Dahası, bu eylemler çiftlik karlılığını artırabilir ve daha sağlıklı beslenme yoluyla daha iyi sağlığa katkıda bulunabilir.

Domingo, “Hava kalitesiyle ilgili sağlık sonuçlarını iyileştirebilecek birçok mevcut çözüm var” dedi. “Anlamlı değişiklikler, çiftçilerin, gıda üreten şirketlerin, tüketicilerin ve politika yapıcıların koordineli çabalarını gerektirecek.”

Araştırma, Hava, İklim ve Enerji Çözümleri Merkezi (CACES), ABD Tarım Bakanlığı ve Wellcome Trust aracılığıyla ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından finanse edildi. Araştırma ekibi Minnesota Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi’nden araştırmacıları içeriyordu.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir