Genel Kategori

AB’de 20 milyon kişinin içme suyuna erişimi yok

Avrupa Komisyonu bütün vatandaşların içme suyuna erişimini kolaylaştırmak amacıyla musluk suyu kalitesini artırmak istiyor. Avrupa Komisyonu’nun çevreden sorumlu üyesi Karmenu Vella üye ülkelerin konu ile ilgili daha falza çaba sarfetmesinin önemine vurgu yaptı:

“Plastik şişeler, Avrupa kurumlarında en çok kullanılan plastik maddeler arasında bulunuyor. Bu konuda ciddi çalışmalar yürütürüyoruz.”

Ekonomik kriz birçok kişiyi zor durumda bıraktı. İspanya’da yaşayan Josefa Fernandez Correas 9 aylık hamileyken görevlilerin suya erişimini kestiğini söyledi:

“İki polis memuru geldi. İçeri girdi suyu kesti. 9 aylık hamileydim. Bebeğim hasta doğdu. Suyu kestiler ve bizi susuz bıraktılar.”

Avrupa Komisyonu musluk suyu içerek yılda 600 milyon Euro tasarruf edilebileceğini belirtti. Konu ile ilgili lobi çalışmaları yürüten Pablo Sanchez Centellas  suya erişimin temel hak olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti:

“Bizler Avrupa Komisyonu’ndan Slovenya hükümeti gibi hareket etmesini bekliyoruz. Anayasada değişiklik yapılmalı. İnsanların suya erişimi temel hak olarak kabul edilmeli.”

Avrupa Birliği genelinde 20 milyon kişinin içme suyuna erişimi bulunmuyor.

Avrupa Komisyonu restoranlarda musluk suyunun içilmesini öneriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir