Su Arıtma Gündem Haberleri, Liste, Sağlık, Su Tüketimi

Acil Durumda Su Kaynaklarının Bulunması

Olağandışı bir kokusu veya rengi olan veya yakıt veya toksik kimyasallarla kirlenmiş olabileceğinden şüphelendiğiniz suyu acil durumlarda dahi İÇMEYİN . Bu su edemez sizin ihtiyaçlarınız için suyun farklı bir kaynağını bulmalı, böylece güvenli yapılabilir.

Diğer temiz ve güvenli su kaynakları evin içinde ve dışında bulunabilir. Aşağıdakiler acil durumda kullanılabilecek olası su kaynaklarıdır:

Acil Durumdayken Evin İçinde Su Kaynaklarının Bulunması

  • Evinizin musluk suyu ısıtıcı tankından gelen su. Bu, musluklarınızdan ve duş başlıklarınızdan gelen suya bağlanan tankı ifade eder. (Bu, eski evlerde radyatörlere sıcak su sağlamak için kullanılan tanktan farklıdır. Bu evlerde, ev ısıtma sistemi tankını değil, musluk suyu ısıtıcı tankını kullandığınızdan emin olun.)
  • Kirlenmemiş suyla yapılan erimiş buz küpleri
  • Evinizin tuvalet tankından (klozetten değil) gelen su, berraksa ve suyun rengini değiştirenler gibi tuvalet temizleyicileriyle kimyasal olarak işlenmemişse
  • Konserve meyve ve sebzelerden elde edilen sıvı
  • Yüzme havuzlarından ve kaplıcalardan gelen su kişisel hijyen, temizlik ve ilgili kullanımlar için kullanılabilir, ancak içmek için kullanılamaz.

Evinizdeki su önlemlerine ilişkin tavsiyeler için yerel yetkililerden gelen raporları dinleyin. Kirleticilerin evinizdeki borulara girmesini önlemek için evinizin ana su vanasını kapatmanız gerekebilir.

acil-durum-suyu

Evin dışında

Nehirler, akarsular ve göller hayvan atıkları, insan kanalizasyonları, kimyasallar ve içme, banyo ve diğer hijyen faaliyetlerinde kullanıldığında hastalığa yol açabilecek diğer kirletici maddelerle kirlenebilir. Sel olayları sırasında kuyu suyu da kirlenebilir.

Ev dışındaki kaynaklardan gelen su , zararlı mikropları öldürmek için açıklandığı gibi işlenmelidir . Suyun zehirli kimyasallar veya yakıtlarla kirlendiğinden şüphelenir veya bilirseniz, güvenli hale getirilemez ve bu suda içmemeli veya yıkanmamalısınız.

Arıtmayla güvenli hale getirilebilecek olası su kaynakları şunları içerir:

  • Yağmur suyu
  • Akarsular, nehirler ve diğer hareketli su kütleleri
  • Göletler ve göller
  • Doğal kaynaklar

Not: Yakıt veya toksik kimyasallarla kirlenmiş suyu KULLANMAYIN.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir