Genel Kategori

Aktif Karbon Nedir?

Sudaki kokuyu, rengi ve tadı giderme yöntemlerinden biri olması aktif karbon nedir sorusunun kısa bir cevabını teşkil eder. Çözülememiş bir takım kirlilikler organik veya inorganik olsa da bu yöntemle çözülebiliyor. Söz konusu işlemle karbon minerallerinin yüzey alanı 100 kata kadar arttırılmaktadır.

 Bu mineraller ise organik maddeleri emerek (absorbe) filtre etmektedir. Bahse konu karbon minerallerinin yoğunluğu çok düşük olup, iki kısma ayrılmaktadır. Bunlar Granular Activated Carbon (GAC) ve Powdered Activated Carbon (PAC)’tır. Türkçe karşılıkları Granül Aktif Karbon ve Toz Aktif Karbon şeklindedir. 

Nasıl Uygulanır?

Hammadde olarak kömür, odun, petrol artıkları, Hindistan cevizi kabuğu aktif karbon üretiminde kullanılır. Hammaddelerin büyük bir kısmı işlenmemiş halde her gram başı 10 – 20 m2 iç yüzey alanına sahiptir. Karbonun buhar kullanılmak suretiyle kontrollü bir oksitlenmeye tabi tutulması söz konusudur. Bu şekilde iç yüzey alanı yüksek ölçüde (700-1500 m2/gr) gelişmiş hale gelir. İç yüzey alanındaki bu artış, kullanılan hammadde cinsi ile proses şartlarına bağlıdır. Değişik çaplara sahip deliklerin çok gelişmiş bir şebekesiyle iç yüzey alanı oluşur. Bu şekilde aktif karbon nedir şeklindeki soru yanıtlanmış olur.

Aktif Karbon Filtreleri

Aktif karbon filtreleri aktif karbon nedir sorusunun cevabının daha iyi anlaşılması için bilinmesi gerekli bir durumdur. Epoksi kaplı çelik tanklar ile PE gövdeye sahip tanklar aktif karbon filtrelerde kullanılmaktadır. Elektronik panel kontrollü, hacim kontrollü, zaman kontrollü, manuel, pnömatik sistemler bulunmaktadır. Yüksek debili su ihtiyacı az olduğunda kullanılan tekli sistemler bir gövde ile bir otomasyon valfinden oluşmaktadır. Dubleks sistemlerde de iki otomasyon valfi ve iki gövde bulunmaktadır. Tripleks sistemde otomasyon valfi ve gövdesi sayısı 3’e yükselir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir