Bilim, Çevre, İklim, Su Arıtma Gündem Haberleri

Alaska Gök Gürültülü Fırtınaları İklim Değişikliğiyle Üç Katına Çıkabilir

Yeni araştırma bulguları, ısınma sıcaklıkları Alaska’daki iklimi o kadar derinden değiştirecek ki, bu yüzyılın sonunda gök gürültülü fırtına sayısı üç katına çıkacak, yaygın ani sel, toprak kayması ve yıldırımdan kaynaklanan orman yangınları risklerini artıracak.

Bir çift yeni makalede, Paris Bilimler ve Edebiyat Üniversitesi ve Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi’ndeki (NCAR) bilim adamları tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, Alaska çevresindeki deniz buzunun daha sıcak aylarda büyük ölçüde açık suya yol açabileceğini gösteriyor. atmosfer için bol miktarda nem kaynağı. Bu nem, daha fazla su buharı tutabilen daha yüksek sıcaklıklarla birleştiğinde, yüksek sera gazı emisyonu senaryosu altında yüzyılın sonunda Alaska üzerindeki yaz fırtınalarını turbo şarj edecek.

Yeni makalelerin yazarlarından NCAR bilim adamı Andreas Prein, “Alaska üç kat daha fazla fırtına bekleyebilir ve bu fırtınalar daha şiddetli olur” dedi. “Çok farklı bir yağış rejimi olacak.”

Gök gürültülü fırtınalar, bu tür fırtınaların neredeyse hiç duyulmamış olduğu uzak kuzey bölgelerinde bile Alaska boyunca uzanacaktı. Eyaletin şu anda ara sıra gök gürültülü fırtınalar yaşayan daha güney bölgelerinde fırtınalar çok daha sık hale gelecek ve en yüksek yağış oranları üçte birinden fazla artacaktır.

Bilim adamları, gelecekteki hava koşullarını simüle etmek ve atmosferdeki nem kaynaklarını izlemek için bir dizi gelişmiş bilgisayar modeli ve özel bir algoritma kullandılar. Toplum emisyonları sınırlarsa Alaska’daki etkilerin önemli ölçüde azaltılabileceğini belirttiler.

Bulguların 49. eyalet için geniş kapsamlı etkileri var. Sel, zaten Alaska’nın merkezindeki en pahalı doğal afet türüdür ve yıldırım çarpmalarıyla tutuşan orman yangınları büyük bir tehlikedir.

Paris Bilimler ve Edebiyat Üniversitesi’nden bilim insanı ve her iki çalışmanın baş yazarı Basile Poujol, “Artan sayıda gök gürültülü fırtınanın, ilkbahar sellerini artırma veya daha fazla orman yangını tutuşmasına neden olma gibi önemli etkileri olabileceğinden şüpheleniyoruz” dedi. “Bu etkilerin ortaya çıkıp çıkmayacağını ve eğer öyleyse, ekosistemler ve toplum üzerindeki potansiyel etkilerini belirlemek için daha ileri çalışmalar gereklidir.”

Climate Dynamics’te yayınlanan çalışmalar, NCAR’ın sponsoru olan Ulusal Bilim Vakfı ve Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi.

Büyük bir iklim değişikliği

Toplum yüksek miktarda sera gazı pompalarsa Alaska’nın yüzyılın sonunda 6-9 santigrat derece (yaklaşık 11-16 derece Fahrenheit) ısınması bekleniyor. Geniş eyalet, daha uzun orman yangını mevsimleri, rekor ısı dalgaları ve eriyen donmuş toprakların neden olduğu toprak kaymaları ve çukurlar da dahil olmak üzere, daha yüksek sıcaklıklardan zarar verici etkiler yaşıyor.

Alaska’da gök gürültülü fırtınalar daha yaygın hale gelirse, eyaletin ikliminde büyük bir değişikliği temsil eder.

Güçlü fırtına sistemleri de dahil olmak üzere organize konvektif fırtınalar, atmosferin nemli olduğu ve güneş ısıtmasının istikrarsızlık ve hızla yükselen hava parselleri yarattığı tropik ve orta enlemlerde sık görülen bir olaydır. Buna karşılık, daha soğuk Kuzey Kutbu, yüksek etkili gök gürültülü fırtınalar için misafirperver olmayan bir ortam sağlar.

Alaska fırtınalarının bu yüzyılın sonlarında nasıl değişebileceğine odaklanan ilk makale için yazarlar, Alaska’nın bugünkü ikliminin bilgisayar simülasyonlarını yüzyılın sonunda beklenen koşullarla karşılaştırdı. Alaska’nın hava ve ikliminin ayrıntılı simülasyonlarını oluşturmalarına olanak tanıyan daha yüksek çözünürlüklü NCAR tabanlı Hava Durumu Araştırma ve Tahmin (WRF) modeline küresel iklim modellerinden veri beslediler. Daha sonra, onlarca ila yüzlerce kilometre uzanan ve saatte bir inçten fazla yağmuru serbest bırakan simülasyonlarda büyük gök gürültülü fırtına kümelerine odaklanan özel bir fırtına izleme algoritması uyguladılar – geniş kapsamlı flaşlara yol açabilecek olay türü sel ve heyelanlar.

Yazarlar, modellerin gerçekçi olduğunu doğrulamak için son atmosferik koşulların simülasyonlarını radar, uydu, yıldırım sensörleri ve diğer kaynaklardan gerçek koşulların gözlemleriyle karşılaştırdı.

Sonuçlar, Yukon Nehri’nin güneyindeki fırtına sıklığının, ılık mevsimde yılda yaklaşık 1’den her aya yükseldiğini gösterdi. Saatlik yağış oranları, fırtınaların çekirdeklerinde% 37’ye varan oranlarda gözle görülür şekilde arttı. Buna ek olarak, Kuzey Yamacı ve Batı Kıyısı gibi daha önce yaşamamış bölgelerde gök gürültülü fırtınalar görülmeye başladı.

İkinci makale, gök gürültülü fırtınalardaki artışın nedenlerine odaklandı. Sıcaklık, su buharı ve mevsimsel deniz buzu örtüsü dahil olmak üzere Alaska üzerindeki atmosferin ayrıntılı bir temsilini geliştirmek için WRF ve diğer modelleri kullandıktan sonra araştırma ekibi, hava parsellerini kaynaklarına kadar takip etmek için özel bir model uyguladı.

İkinci çalışmanın ortak yazarı olan NCAR bilim adamı Maria Molina, “Amacımız, Alaska üzerindeki gök gürültülü fırtınalarda böylesine önemli bir artışı körükleyecek nem kaynaklarını ve ilişkili değişiklikleri belirlemekti,” dedi.

Sonuçlar, Alaska Körfezi, Bering Denizi ve Arktik Okyanusu’nun buzsuz bölgelerinden gelen nemli hava kütlelerinin fırtınalar için bol miktarda yakıt sağlayacağını gösterdi. Daha sıcak atmosfer, büyük ölçekli kümeler oluşturma ve oluşturma olasılığı daha yüksek olan ve şiddetli yağmur ve şimşek potansiyelini artıran, giderek daha güçlü fırtınalar yaşayacaktır.

Prein, Alaska’daki artan fırtınaların etkilerinin özellikle şiddetli olabileceğini, çünkü donmuş toprakların erimesi ve kuzeydeki ormanların kuzeye göçüyle peyzajın yeniden şekilleneceğini söyledi.

“Ani sel ve toprak kayması potansiyeli kesinlikle artıyor ve Kuzey Kutbu çok daha yanıcı hale geliyor.” Dedi. “Gelecekte ekolojik değişikliklerin ne olacağını kavramak zor.”

İki çalışmadan elde edilen bu modelleme sonuçları, Kuzey Kutup bölgelerinde fırtına aktivitesinde gözlemlenen artışlarla uyumludur. Yazarlar, benzer değişiklikler yaşayıp yaşamayacaklarını anlamak için diğer yüksek enlem bölgelerinde daha fazla araştırma yapılmasını istedi.

“Gök gürültülü fırtınalar gibi daha küçük ölçekli olayları yakalayabilen ve iklim değişikliğinin tüm dünyada yaşamın birçok yönünü etkileyeceği karmaşık yolları daha fazla anlamaya başlamamız için kapıyı açan hedefli bölgesel iklim modeli simülasyonları yapmanın çok fazla değeri var. İlk makalenin yazarlarından biri olan NCAR bilim adamı Andrew Newman, “dedi. “Bu iki çalışma, Kuzey Kutbu’nun deniz buzu kaybı gibi geleneksel olarak vurgulanan değişikliklere ek olarak daha önce görülmemiş hava olaylarını deneyimleme potansiyelini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir