Genel Kategori

Alkali Su İle Zayıflama Yöntemi

Alkali su diyeti ile zayıflama yöntemiyle ayda belli oranda kilo kaybına yol açtığı bilinmektedir. Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşurken kilo kaybında da su tüketimi önemli rol oynamaktadır. Sağlık için pH değerinin de önemi büyüktür.

Günlük su ihtiyacı 2 – 2.5 lt olarak içilmesi gerekmektedir. Alkali olarak tüketilen sularda sağlık yönünden önemlidir. Evde kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Alkali su denilince ilk akla gelen bir miktar suyun içerisine katılan limondur. Alkali su pH seviyesinin 7 ve üzerinde olan su demektir. Gün boyunca bu alkali su tüketilmesi gerekmektedir.

Karbonatla ya da limonla alkali su hazırlanabilmektedir. Bu kolay bulunabilecek malzemelerle alkali su ile zayıflama sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Güvenilen markanın suyunu tüketen kişiler 2 litrelik suyun içerisine 1 çorba kaşığı karbonat ekleyerek bu tarifi uygulamak mümkündür. Karbonatı suda çözülene kadar beklemek doğru olacaktır. Belli bir rahatsızlığa sahip olan kişilerin sodyum içeren karbonatlı alkali su tüketmeleri önerilmemektedir. Metabolizmayı hızlandıran etkisi de bilinmektedir. Öğünlerden 1 saat sonra tüketilen karbonatlı suyun sindirim açısından kolaylık sağladığı da bilinmektedir.

Alkali su diyeti ile zayıflama yöntemlerinden biri de limonla sağlanmaktadır. Limon içerisinde asit bulunduran bir meyve türüdür. Asidi dengelemek için hazırlanan suyun içerisine eklenen limon her ne kadar uygun olarak görünmese de limon eksi elektrik yüklüdür. Yani sindirildikce alkali su haline gelme özelliği vardır. Çeşme suyu kullanan kişilerin pH değerini ölçtürmeleri gerekmektedir.

Alkali su Diyet süresince olsun günlük hayatta olsun alkali suyun önemini bilmekte fayda vardır.  Alkali yiyeceklere örnek verilecek olursa lahana, pırasa, bamya, brokoli, börülce, kereviz dir. Alkali su ile diyet yapılacaksa desteklenmesi açısından alkali yiyecekleri de tüketmek gerekir. Alkali diyeti uygulayan ünlü isimler ayda 7 ile 8 kilo vermeyi başarmışlardır.

Alkali Su Tarifi

İnsan vücudunun %75 – 80’i sudan oluşmakla birlikte, yaşlandıkça bu oran düşmektedir ve bu da sağlık açısından bir çok problemi beraberinde getirmektedir. Alkali olmayan sular asidik nitelikte olduğundan dolayı ne kadar çok su içsek de alkali sudan alacağımız faydayı sağlayamamaktadır. Bu nedenle, sağlığına önem veren herkesin alkali su içerek vücut PH seviyesini koruması önerilmektedir. Vücudumuzda uzun yıllar içinde biriken toksinleri nötralize ederek atmaya yardımcı olmaktadır. Bağışıklığı güçlendirerek insanı bir çok hastalıktan koruyan alkali su tarifi bir kaç şekilde olmaktadır.

Alkali Su Nasıl Yapılır

Alkali su tarifi karbonatla veya limonla yapılmaktadır. Karbonatın İngiliz karbonatı olması ve suyun da taze olması gerekmektedir. İngiliz karbonatını eczanelerde bulabilmek mümkündür. 2 litre suyun içerisine, 1 yemek kaşığı karbonat koyarak taneler tamamen eriyene kadar karıştırılmalıdır. İhitiyaca göre bu ölçüler birebir oranında olmak kaydıyla değiştirebilir. Çözelti hazırlandıktan sonra çok bekletilmeden tüketilmelidir. Alkali suyu limonla elde etmek için ise 1 adet limon dilimleyerek 2 litre suya koyulmalıdır. Limonu sıkmadan sadece dilimleyerek suya koymak gerekmektedir. Bu karışımın içerisine 1 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyerek alkali suyun minarelleşmesini sağlayabilirsiniz. Limonla yapılan alkali su tarifi 8-12 saat kadar bekletildikten sonra tüketilmelidir.

Alkali Suyun Faydaları

Alkali su vücutta biriken asidik atıkların atılmasını sağlamaktadır. Hücrelerce daha hızlı emildiği için vücudun ihtiyacı olan suyun maksimum derecede alınmasına yol açmaktadır. Bununla birlikte vücudun PH derecesini korumaktadır. Vücuttaki yağ hücrelerinin parçalanmasında da etkili olan alkali su bu sayede zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Cildi nemlendirerek pürüzsüz bir görünüm sağlamaktadır. Bu faydalarla birlikte, alkali suyun böbrekler üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği görüşleri tartışılmaktadır. Bu nedenle doktora danışmadan aşırı alkali su tüketimi yapmamak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir