Genel Kategori

Alkollü İçki Üretiminde Suyun Önemi

Geçmişten günümüze birçok alkollü içki türü türemiştir. Bunların neredeyse hepsinde mayalama, damıtma gibi bir düzine işlem yapılır. Ağır disiplinli üretim aşamalarından geçen içkiler için önemli olan birçok faktör var: Kullanılan arpa veya meyvenin kalitesi, damıtma işleminin tekrarlanması periyodu, bekleme süresi gibi… Ancak bunların belki de en önemlisinin kullanılan suyun kalitesi olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bunu viski örneğiyle inceleyelim.

Viski nasıl üretilir?

Viski yapmak için gerekli olan en temel 5 süreç şunlardır:

  • Maltlama
  • Lapalama
  • Mayalama
  • Damıtma
  • Olgunlaştırma

Viski üretiminin temelini su, tahıl ve maya maddeleri oluşturmaktadır. Bu ürünlerin kalitesiz olması durumunda iyi bir viskiden söz edemeyiz.

İlk aşama olan maltlama aşaması, arpaların 2-3 gün boyunca suda bekletilmesi ile başlayan işlemdir.

Bu aşamada arpalar filizlenmeye başlar. Çeşitli tekniklerle bu bir hafta geçirilir ve iyi maltlanmış bir arpa elde edilir.

Maltlama aşamasından sonra, ikinci aşama olarak öğütülmüş malt lapalama tankına gönderilir ve burada lapa haline getirilir.

Bu aşamada maltlanmış arpa farklı sıcaklıkta sular ile karıştırılıp arpa içerisinde bulunan şekeri en yüksek şekilde açığa çıkarılır.

Lapalama işlemi sonunda arpa suyu elde edilir.

3. aşamada elde edilen arpa suyunun içine maya atılır. Şeker ve maya reaksiyona girerek alkole dönüştürülür. Bu süreç en fazla 1 hafta sürer. İşlem sonucunda %7-10 alkol seviyesi oluşur.

Fermantasyon işlemi devasa tanklarda yapılır. Bu tanklar geleneksel olarak ahşaptır. Günümüzde demir tank kullanan da bulunuyor.

Fermantasyon ortaya çıkacak viskinin tad notasyonunda büyük rol oynar.

Damıtım aşamasında, fermantasyonda elde edilmiş olan alkol-su karışımı imbiklerde damıtım yöntemiyle ayrıştırılır.

Sonrasında elde edilen bu sıvı son aşamaya yani olgunlaştırmaya bırakılır.

Birkaç yıl sonra viski hazır hale gelir.

Viskide Suyun Önemi

Su viskinin büyük bir kısmını oluşturur ve su belki de en önemli bileşiktir iyi bir viski için.

Kullanılan suyun, viskinin kalitesine direk olarak etkisi vardır.

Mesela

İskoçya su kaynaklarında dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. İskoçya’da viski üretiminde dağlardaki granit kayalarından süzülen yumuşak ve kaliteli kaynak sularının kullanılması, İskoç viskilerinin kalitesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir