Genel Kategori

Almanya 2045’te Net Sıfır Emisyona Ulaşmayı Hedefliyor

Almanya, en üst düzey mahkeme kararının ardından daha sıkı emisyon azaltım hedefleri belirledi.

Almanya’nın muhafazakar liderliğindeki hükümeti, Anayasa Mahkemesi’nin teşvikiyle ve Eylül ayındaki seçimler öncesinde muhalefetteki Yeşillerin sandık başına geçmesini göz önünde bulundurarak Çarşamba günü seragazı emisyonlarını azaltmaya yönelik daha iddialı planlar açıkladı.

Mahkeme geçtiğimiz hafta, hükümetin, iklim değişikliği nedeniyle deniz seviyelerinin yükselmesinden korkan ve 2019 iklim yasasına amaca uygun olmadığı gerekçesiyle itiraz eden Kuzey Denizi Adalıları da dahil olmak üzere bir grup davacıdan sonra, karbon emisyonlarını 2030’un ötesinde nasıl azaltacağını açıklamada başarısız olduğunu açıklamıştı.

Ekonomi Bakanı Olaf Scholz, Almanya’nın 2030 itibarıyla karbon emisyonlarında %65 ve 2040 itibarıyla ise %88 oranında azaltmayı hedefleyeceğini söyledi. Yeni hedefler kapsamında Almanya’nın, başlangıçta planlandığı gibi 2050 yerine 2045 itibarıyla neredeyse net sıfır emisyonu hedefleyeceğini açıkladı.

Şansölye Angela Merkel’in muhafazakâr partisi ve Sosyal Demokrat (SPD) koalisyon ortakları arasında, uzun süren çekişmelerin ardından 2019’da kabul edilen mevcut iklim yasası, karbondioksit emisyonlarını 1990 seviyelerine göre 2030 itibarıyla en az %55 ve 2050 itibarıyla sıfır emisyona azaltma taahhüdü içeriyor.

Çevre Bakanı Svenja Schulze Çarşamba günü, Almanya’nın karbondioksit emisyonlarının halihazırda 1990 seviyesinin %40 altında olduğunu söyledi. Yeni hedefler, 2020’lerde %25 oranında, 2030’larda %23 ve 2040’larda %12 oranında ek azaltım anlamına gelecek.

Scholz ve Schulze, yasada yapılması gereken değişikliğin resmi onay için önümüzdeki hafta kabineye gideceğini söylediler.

Anayasa Mahkemesi Almanya’nın, net karbon emisyonlarını 2050 itibarıyla neredeyse sıfıra nasıl indireceğini belirlemek için önümüzdeki yılın sonuna kadar iklim yasasını güncellemesi gerektiğine karar verdi.

2019 yasasını geçirenlerin de dahil olduğu politikacılar, çevreci Yeşillerin Eylül ulusal seçimlerini kazanma olasılığının giderek arttığı bir zamanda en yüksek mahkemenin kararını memnuniyetle karşıladı.

Yeşiller kamuoyu yoklamalarının çoğunda zirvede yer alırken, iktidar partileri karbondioksit emisyon hedeflerinde yapılacak değişiklikler üzerinde çabucak anlaşmaya çalıştılar, ancak Scholz’un Çarşamba günkü açıklamasına kadar uzlaşmaya ulaşmak zor görünüyordu.

Emisyonları azaltma seçenekleri arasında yenilenebilir enerjinin genişletilmesi ve karbondioksit fiyatının planlanandan daha hızlı yükseltilmesi yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir