Bilim, Haber

Antarktika buz tabakasının geri çekilmesi zincirleme reaksiyonu tetikleyebilir

Yeni araştırmalar, Antarktika buz tabakasının geçmişte önceden düşünüldüğünden daha dengesiz olduğunu ve zaman zaman muhtemelen çökmeye yaklaştığını öne sürüyor.

Bulgular, daha sıcak bir iklimde, geri çekilirken buz tabakasının altındaki arazinin açığa çıkmasının Antarktika’daki yağış miktarını artıracağı ve bunun daha fazla buz kaybını hızlandıran süreçleri tetikleyebileceği konusunda endişeler uyandırıyor.

Araştırma, atmosferik karbondioksit ve küresel sıcaklıkların bu yüzyılın sonunda beklenene benzer seviyelere ulaştığı Orta Miyosen (13-17 milyon yıl önce) için iklim modellemesi ve veri karşılaştırmalarına dayanıyor.

Çalışma Met Office, Exeter, Bristol, Cardiff ve Stockholm üniversiteleri, NORCE ve Bjerknes İklim Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirildi.

Met Office ve Exeter Üniversitesi Küresel Sistemler Enstitüsü’nden baş yazar Dr Catherine Bradshaw, “Bir buz tabakası eridiğinde, altındaki yeni açığa çıkan zemin daha az yansıtıcı olur ve yerel sıcaklıklar daha sıcak hale gelir” dedi.

“Bu, hava koşullarını önemli ölçüde değiştirebilir.

“Kıtada bugün olduğu gibi büyük bir buz tabakasıyla, Antarktika rüzgarları genellikle kıtadan denize doğru esiyor.

“Bununla birlikte, kıta ısınırsa, rüzgarlar soğuk denizden daha sıcak topraklara doğru eserek – tıpkı dünyadaki muson yağmurlarında gördüğümüz gibi – tersine çevrilebilir.

“Bu, Antarktika kıtasına fazladan yağış getirecek ve denize daha fazla tatlı su akmasına neden olacaktır.

“Tatlı su, tuzlu sudan daha az yoğundur ve bu nedenle, tuzlu su gibi batmak ve dolaşmak yerine deniz yüzeyinde durabilir.

“Bu, derin okyanus ile yüzey okyanusu arasındaki bağlantıyı etkili bir şekilde keserek daha sıcak suyun derinlikte birikmesine neden oluyor.”

Çalışma, artan yağışların tetiklediği süreçlerin, iklim sisteminin büyük bir Antarktika buz tabakasını koruma yeteneğini azaltacağını öne sürüyor.

Dr Bradshaw, “Esasen, Antarktika’da daha fazla arazi açığa çıkarsa, büyük bir buz tabakasının reformu zorlaşır ve Orta Miyosen’de elverişli yörünge konumlarının bir rol oynamaması durumunda, belki de buz tabakası o sırada çökebilirdi,” dedi. .

Sıcak Orta Miyosen döneminde, derin deniz sıcaklıklarında alışılmadık derecede büyük dalgalanmalar kaydedildi.

Çalışma, buz tabakasının kapladığı alandaki dalgalanmaların, derin deniz sıcaklıklarının bu kadar çarpıcı bir şekilde değişmesine neden olan önemli bir faktör olduğunu gösteriyor. Buz hacmindeki dalgalanmaların çok daha az önemli olduğu bulundu.

Dünyanın Güneş’e göre konumlandırmasındaki farklılıklar, buz tabakasının ilerlemesine ve geri çekilmesine neden oldu ve bu değişen hava durumu modelleri – buz kaybını veya kazanımını hızlandırabilecek süreçleri tetikledi.

Buz tabakasına düşen yağmur çatlamaya, yüzey erimesine ve kıtadan fazladan tatlı su akmasına neden olabilir ve bu da derin deniz sıcaklıklarının yükselmesine neden olabilir – potansiyel olarak Antarktika buzunu alttan etkileyebilir.

Yeni çalışmanın bulguları, Antarktika buz tabakasının Orta Miyosen sırasında önemli ölçüde gerilediğini, ardından sıcak dönem sona erdiğinde stabilize olduğunu gösteriyor.

Stockholm Üniversitesi’nden ortak yazar Doçent Agatha De Boer şunları söyledi: “Orta Miyosen iklimi soğuduğunda, buz tabakası alanı ile derin deniz sıcaklıkları arasında hidrolojik döngü yoluyla bulduğumuz bağlantı bir noktaya geldi. son.

“Antarktika buz tabakasıyla tamamen kaplandığında, rüzgarlar her zaman karadan denize gider ve sonuç olarak yağışlar, bugün gördüğümüz kıta üzerinde kar olarak düşen düşük seviyelere inerdi.”

Başka bir ortak yazar olan NORCE ve Bjerknes İklim Araştırma Merkezi’nden Kıdemli Araştırmacı Dr. Petra Langebroek şunları ekledi: “Bu bulgular, buz tabakasının geri çekilmesi daha önce buzla kaplı araziyi açığa çıkardığında meydana gelen buz tabakası değişikliklerine karşı okyanus duyarlılığında bir değişiklik olduğunu gösteriyor.”

Projeyi ilk geliştiren Cardiff Üniversitesi’nden Profesör Carrie Lear şu sonuca vardı: “Bu çalışma, yaklaşık 15 milyon yıl önceki sıcak bir dönemde Miyosen Antarktika buz tabakasının kıtada büyük ilerleme ve geri çekilme kabiliyetine sahip olduğunu gösteriyor.

“Bu endişe verici, ancak bunun modern Antarktika buz tabakasının uzun vadeli geleceği için tam olarak ne anlama geldiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

Dr Bradshaw, şu anki koşulların Orta Miyosen’dekilerle aynı olmadığını ve çalışmada kullanılan modelin karbon döngüsünden veya buz tabakasının kendisinden gelen geri bildirimlerin etkisini içermediğini vurguladı.

Çalışma, Doğal Çevre Araştırma Konseyi ve İsveç Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir