Genel Kategori

Antarktika Buzul Sahasının Üçte Biri Çökme Riski Altında

Yeni araştırmalar, küresel sıcaklıkların sanayi öncesi seviyelerin 4° C üzerine çıkması durumunda Antarktika’nın buz sahanlığının üçte birinden fazlasının denize çökme riski altında olabileceğini gösterdi.

Reading Üniversitesi, iklim değişikliğinin sıcaklıkları yükselmeye zorlaması nedeniyle Antarktika’yı çevreleyen geniş yüzen buz platformlarının erime ve akıştan kaynaklanan dramatik çöküş olaylarına ne kadar savunmasız olacağını tahmin eden şimdiye kadarki en ayrıntılı çalışmayı yönetti.

Tüm Antarktika buz sahanlıklarının % 34’ünün yaklaşık yarım milyon kilometre kare ,Antarktika Yarımadası’ndaki buz sahanlığının% 67’si dahil olmak üzere, 4° C’nin altındaki ısınma nedeniyle istikrarsızlık riski altında olacağını buldu. Sıcaklık artışını 4° C yerine 2° C ile sınırlandırmak, risk altındaki alanı yarı yarıya azaltacak ve potansiyel olarak önemli deniz seviyesinin yükselmesini engelleyecektir.

Araştırmacılar ayrıca, 2017’de muazzam A68 buzdağını oluşturmak için bölünen yarımadada kalan en büyük buz tabakası olan Larsen C’yi daha sıcak bir iklimde özellikle tehdit altında olacak dört buz sahasından biri olarak tanımladılar.

Reading Üniversitesi Meteoroloji Bölümü’nden araştırma bilimcisi Dr. Ella Gilbert, “Buz rafları, karadaki buzulların okyanusa serbestçe akmasını ve deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmasını engelleyen önemli tamponlardır. Çöktüğünde, dev bir mantar gibidir. bir şişeden çıkarıldığından, buzullardan düşünülemez miktarda suyun denize dökülmesine izin verildi.

“Erimiş buzun buz raflarının yüzeyinde biriktiğinde, onları olağanüstü bir şekilde kırıp çökmesine neden olabileceğini biliyoruz. Önceki araştırmalar, Antarktika buz sahanlığının düşüşünü tahmin etmek açısından bize daha büyük bir resim verdi, ancak yeni çalışmamız en son modelleme tekniklerini kullanıyor daha ince ayrıntıları doldurmak ve daha kesin projeksiyonlar sağlamak için.

“Bulgular, deniz seviyesinin yükselmesi de dahil olmak üzere iklim değişikliğinin en kötü sonuçlarından kaçınmak istiyorsak, Paris Anlaşması’nda belirtildiği gibi küresel sıcaklık artışlarını sınırlamanın önemini vurguluyor.”

Geophysical Research Letters dergisinde yayınlanan yeni çalışma, artan erime ve su akışının buz tabakası stabilitesi üzerindeki etkisini öncekinden daha ayrıntılı olarak tahmin etmek için son teknoloji ürünü, yüksek çözünürlüklü bölgesel iklim modellemesini kullandı.

Bu kırılma sürecinden kaynaklanan buz tabakası savunmasızlığı, bu yüzyılda mümkün olan 1,5° C, 2° C ve 4° C küresel ısınma senaryoları altında tahmin edildi.

Buz rafları, kıyı şeridinin bölgelerine bağlı kalıcı yüzen buz platformlarıdır ve karadan akan buzulların denizle buluştuğu yerde oluşur.

Her yaz, buz tabakasının yüzeyindeki buz erir ve aşağıdaki kar katmanında küçük hava boşluklarına damlar ve burada yeniden donar. Bununla birlikte, çok fazla erimenin olduğu ancak kar yağışının az olduğu yıllarda, su yüzeyde birikir veya çatlaklara akar, derinleşir ve sonunda buz tabakası kırılarak denize çökene kadar genişler. Buz tabakasının yüzeyinde su birikmesi varsa, bu, bu şekilde çökmeye karşı savunmasız olabileceğini gösterir.

2002’de, birkaç yıl süren ılık yaz sıcaklıklarının ardından kırılan Larsen B buz tabakasına olan şey buydu. Çöküşü, buz tabakasının arkasındaki buzulların hızlanmasına ve milyarlarca ton buzu denize kaybetmesine neden oldu.

Araştırmacılar, 4° C ısınma altında en fazla risk altında olan Larsen C, Shackleton, Pine Island ve Wilkins buz sahanlıklarını, coğrafyaları ve bu bölgelerde tahmin edilen önemli akış nedeniyle belirlediler.

Dr Gilbert şunları söyledi: “Eğer sıcaklıklar mevcut oranlarda yükselmeye devam ederse, önümüzdeki on yıllarda daha fazla Antarktik buz tabakası kaybedebiliriz.

“Isınmayı sınırlamak sadece Antarktika için iyi olmayacak – buz tabakalarını korumak, daha az küresel deniz seviyesi artışı anlamına geliyor ve bu hepimiz için iyi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir