Bilim, Haber

Antarktika buzulunun devrilme noktasının kanıtı doğrulandı

Araştırmacılar, Batı Antarktika’daki Pine Island Glacier’in devrilme noktalarını geçebileceğini ve küresel deniz seviyesi için önemli sonuçları olacak hızlı ve geri dönüşü olmayan bir geri çekilmeye yol açabileceğini ilk kez doğruladılar


Pine Island Glacier, Batı Antarktika’nın bir bölgesini İngiltere’nin yaklaşık üçte ikisi büyüklüğünde boşaltan, hızlı akan bir buz bölgesidir. Buzul, Antarktika’daki diğer buzullardan daha fazla buz kaybettiği için özel bir endişe kaynağıdır.

Şu anda Pine Island Glacier, komşu Thwaites buzulu ile birlikte küresel deniz seviyesinde devam eden artışın yaklaşık% 10’undan sorumludur.

Bilim adamları bir süredir Antarktika’nın bu bölgesinin bir dönüm noktasına ulaşabileceğini ve geri dönüşü olmayan bir geri çekilme yaşayabileceğini tartıştılar. Böyle bir geri çekilme başladığında, küresel deniz seviyesini üç metreden fazla yükseltmeye yetecek kadar buz içeren Batı Antarktika Buz Tabakasının tamamının çökmesine yol açabilir.

Buz tabakalarında böyle bir devrilme noktasının genel olasılığı daha önce yükseltilmiş olsa da, Pine Island Glacier’ın istikrarsız bir geri çekilme potansiyeline sahip olduğunu göstermek çok farklı bir sorudur.

Şimdi, Northumbria Üniversitesi’nden araştırmacılar, durumun gerçekten de böyle olduğunu ilk kez gösterdi.İlan


Bulguları önde gelen dergi The Cryosphere’de yayınlandı .

Ekip, Northumbria’nın buzul bilimi araştırma grubu tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir buz akışı modelini kullanarak, buz tabakaları içindeki devrilme noktalarının belirlenmesine olanak tanıyan yöntemler geliştirdi.

Pine Island Glacier için yaptıkları çalışma, buzulun en az üç farklı devrilme noktasına sahip olduğunu gösteriyor. Okyanus sıcaklıklarının 1,2C artmasıyla tetiklenen üçüncü ve son olay, buzulun tamamında geri dönüşü olmayan bir geri çekilmeye yol açar.

Araştırmacılar, Amundsen Denizi’ndeki değişen rüzgar düzenleriyle birlikte Circumpolar Deep Water’daki uzun vadeli ısınma ve sığlaşma eğilimlerinin Pine Island Glacier’ın buz tabakasını daha uzun süre daha sıcak sulara maruz bırakarak bu büyüklükte sıcaklık değişikliklerini giderek artırabileceğini söylüyor. muhtemelen.

Çalışmanın baş yazarı Dr Sebastian Rosier, Northumbria Coğrafya ve Çevre Bilimleri Bölümü’nde Şansölye Yardımcısı Araştırma Görevlisidir. Kıtanın gelecekteki deniz seviyesinin yükselmesine nasıl katkıda bulunacağını anlamak amacıyla Antarktika’daki buz akışını kontrol eden modelleme süreçlerinde uzmanlaşmıştır.İlan


Dr Rosier, iklim değişikliğinin Antarktika Buz Levhasını bir devrilme noktasına doğru sürükleyip sürüklemeyeceğini araştırmak için şu anda 4 milyon sterlinlik büyük bir çalışma üzerinde çalışan Profesör Hilmar Gudmundsson liderliğindeki üniversitenin buzul bilimi araştırma grubunun bir üyesidir.

Dr Rosier, “Bu bölgenin bir devrilme noktasını geçme potansiyeli geçmişte artmıştır, ancak bizim çalışmamız Pine Island Glacier’ın gerçekten bu kritik eşikleri aştığını doğrulayan ilk çalışmadır.

“Dünyadaki birçok farklı bilgisayar simülasyonu, değişen bir iklimin Batı Antarktika Buz Tabakasını nasıl etkileyebileceğini ölçmeye çalışıyor, ancak bu modellerde bir geri çekilme döneminin bir devrilme noktası olup olmadığını belirlemek zor.

“Ancak, bu çok önemli bir sorudur ve bu yeni çalışmada kullandığımız metodoloji, gelecekteki potansiyel devrilme noktalarını tanımlamayı çok daha kolay hale getiriyor.”

Buzulbilim ve Aşırı Ortamlar Profesörü Hilmar Gudmundsson, çalışma üzerinde Dr Rosier ile birlikte çalıştı. “Pine Island Glacier’ın istikrarsız bir geri çekilmeye girme olasılığı daha önce yükseltilmişti, ancak bu olasılığın titizlikle tespit edildiği ve ölçüldüğü ilk kez bu.

“Bu, bu alanın dinamiklerini anlamamızda büyük bir ileri adımdır ve artık bu önemli soruya nihayet sağlam yanıtlar verebildiğimiz için çok heyecanlıyım.

“Ancak bu çalışmanın bulguları da beni ilgilendiriyor. Buzulun istikrarsız geri dönüşü olmayan bir geri çekilmeye girmesi durumunda, deniz seviyesi üzerindeki etki metre cinsinden ölçülebilir ve bu çalışmanın gösterdiği gibi, geri çekilme başladığında onu durdurmak imkansız olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir