Haber

Antarktika Fokları, kaybolan buzullara yönelik endişe verici tehditler ortaya koyuyor

East Anglia Üniversitesi’nden (UEA) yapılan yeni araştırmaya göre, daha önce bilinenden daha fazla Antarktik eriyik suyu yüzeye çıkıyor, iklimi değiştiriyor, deniz buzunun oluşmasını engelliyor ve deniz verimliliğini artırıyor.

Araştırmacılar ilk kez, Antarktika’nın batısındaki uzak Amundsen Denizi’nde, Çam Adası Buzulu yakınlarında yaşayan fokların başlarına takılan aletleri kullanarak kışın tam derinlikte eriyik buzul su gözlemleri elde edebildiler.

Antarktika’daki sert çevre koşulları, özellikle kışın gemiler ve uçaklar gibi çoğu geleneksel gözlem sistemlerinin kullanımını sınırlıyor. Ancak biyologlarla çalışan oşinograflar, su sıcaklığını ve tuzluluğunu ölçmek için etiketli mühürlerle toplanan verileri kullandılar.

‘Kış foku temelli gözlemler güneydoğu Amundsen Denizi’ndeki buzul erimiş su yüzeyini ortaya koyuyor’ başlıklı makale, bugün Communications: Earth and Environment dergisinde yayınlandı .

Araştırmacılar, erimiş su bakımından zengin iki katmanla – biri üst 250 metrede, diğeri yaklaşık 450 metre derinlikte – eriyik su bakımından zengin dağınık sütunlarla birbirine bağlanan oldukça değişken bir eriyik su dağılımı buldular. Eriyik suyun hidrografik imzası, mevcudiyetinin net bir şekilde haritalanabildiği kış aylarında en nettir; bu analiz sadece kışın mümkündür.

Yüzeydeki eriyik su, deniz buzuyla çevrili, buzullara yakın açık deniz suyu alanlarının korunmasına yardımcı olan yüzeye yakın ısı sağlar ve bu kırılgan buz tabakalarının erime oranını değiştirebilir. Bu bulgular, gelecekteki iklim sistemi ve deniz seviyesi yükselmesini daha iyi tahmin etmek için önemli ipuçları sunuyor.

Pine Island Buzulu hızla eriyor ve buzul eriyik suyunu okyanusa ihraç ediyor. Buzul eriyik suyunun hidrografide ve deniz buzu dağılımında rol oynadığı düşünülüyor, ancak şimdiye kadar bu konuda çok az şey biliniyordu.

UEA Çevre Bilimleri Okulu’nda lisansüstü araştırmacı olan Yixi Zheng, çalışmanın baş yazarıdır. Dedi ki: “Eriyik buzlu suyun olduğu her yerde suyun sıcaklığı ve tuzluluğu değişir. Buzul eriyik suyunun” parmak izini “aramak gibi, buzul eriyik suyunu izlemek için sıcaklık ve tuzluluk verilerini kullanırız.

“Buzul eriyik su dağılımı çok düzensiz. Ortam suyuyla iyi karışmıyor, bunun yerine eriyik suyu bakımından zengin sütunlarla birbirine bağlanan 250 metrede ve yaklaşık 450 metrede eriyik su bakımından zengin iki katman boyunca akıyor.

“Buzul eriyik suyu ortam suyundan daha sıcak ve taze olduğundan, ortam suyundan daha hafiftir ve yükselme olasılığı daha yüksektir. Yakın yüzeye demir gibi ısı ve besinleri getirir, bu da buzulların yakınında deniz buzunu eritebilir ve yüzeye yakın besin seviyesini artırın. Bu, hava-deniz etkileşimlerini geliştirir ve eriyik suyla ilgili besin, deniz yosunu gibi deniz planktonlarının büyümesini hızlandırabilir. “

Çalışmanın ortaya çıkardığı kış süreçleri, ilkbaharda çiçeklenmeden önce besin maddelerini yüzeye yakın katmana getirmek ve deniz buzunun oluşmasını önlemek için yüzeye ısı getirmek için büyük olasılıkla önemlidir. Bu hareket, buzulların önünde polinya adı verilen açık su alanlarının korunmasına yardımcı olur.

Antarktika çevresindeki birçok buzul, esasen bazal erime nedeniyle (yani okyanus ile buz tabakası buzulu arasındaki arayüzde meydana gelen erime) hızla inceliyor. En güçlü eriyik, araştırmanın gerçekleştirildiği Pine Island Buzulu gibi batı Antarktika buzullarında bildirildi.

Üretilen eriyik su hacmi, Antarktik sahanlık denizlerinin hacimleriyle karşılaştırıldığında küçüktür, ancak bölgesel dolaşım ve iklim üzerinde orantısız bir etki yarattığına inanılmaktadır.

Eriyik sudan gelen ısının deniz buzu oluşumunu önleyerek deniz buzunun erimesine izin vermesi ve böylece buzulların önündeki açık su alanlarının kapsamını artırması muhtemeldir.

Buzul cephesinin yakınındaki güçlü açık deniz rüzgarı, yüzeye yakın ılık suyu daha da ileriye taşıyabilir ve eriyik sudan etkilenen bölgeyi genişletebilir. Bu genişlemiş polinyalar (buzla çevrili açık su alanları) daha sonra gelişmiş hava-deniz akışlarına yol açabilir ve buzdağı buzağılaması ve buzul erimesi üzerinde daha fazla etkiye sahip olabilir.

Şubat 2014’te yedi güney foku (Mirounga leonina) ve yedi Weddell foku (Leptonychotes weddellii) yakalandı ve Amundsen Denizi çevresinde CTD-Satellite Relayed Data Logger’lar ile etiketlendi. Veriler, Okyanusları Kutup Kutbu’na Keşfeden Deniz Memelileri (MEOP) tarafından toplandı. ). Göteborg ve Rhode Island üniversitelerinden araştırmacılar da katkıda bulundu.

Bilim adamları daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu söylüyorlar. Çalışma, Pine Island Glacier’den alınan bir yıllık mühür etiketi verilerine dayanıyordu, bu nedenle, zaman içindeki eğilimleri hesaplamak veya küresel durumu etkileyebilecek El Nino-Güney Salınımı gibi yıllar arası değişkenliği hesaba katmak için kullanılamaz. su sıcaklığı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir