Belgesel, Çevre, Haber, İklim

Antarktika’nın George VI Buz Tabakasında Aşırı Erime

Colorado Boulder Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Antarktika’nın kuzeyindeki George VI Buz Sahanlığı, 2019-2020 yaz sezonunda, önceki 31 yazında dramatik olarak düşük erimeye kıyasla rekor erime yaşadı. Aşırı erime, yerel yüzey hava sıcaklıkları donma noktasında veya üstünde olduğunda rekor kıran esnemeler ile çakıştı.

The Cryosphere’de yayınlanan araştırmanın baş yazarı CIRES Research Scientist Alison Banwell, “2019-2020 Avustralya yazında, kuzey George VI Buz Sahanlığı için herhangi bir sezonun en yaygın erime ve en yüksek toplam erime günlerini gözlemledik” dedi. .

Banwell ve ortak yazarları – CU Boulder Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi ve Atmosferik ve Okyanus Bilimleri Bölümü, NASA Goddard ve uluslararası kurumlardaki bilim adamları – kuzey George VI Buz Sahanlığı’nda 2019-2020 erime sezonunu incelediler. Buzun üstündeki ve yüzeye yakın kar içindeki eriyik suyu tespit edebilen çeşitli uydu gözlemleri.

Banwell’e göre yüzeydeki eriyik su göllenmesi buz tabakaları için potansiyel olarak tehlikelidir, çünkü bu göller boşaldığında buz kırılır ve buz tabakasının parçalanmasını tetikleyebilir. “George VI Buz Sahanlığı, herhangi bir Antarktika Yarımadası buz tabakasının en büyük akış yukarı yeryüzü buzunu destekler. Yani bu buz tabakası kırılırsa, karada kalan buz okyanusa daha hızlı akacak ve deniz seviyesinin yükselmesine diğerlerinden daha fazla katkıda bulunacaktır. Yarımada’daki diğer buz tabakası, “dedi Banwell.

2019-2020 eriyik mevsimi, Antarktika Yarımadası’ndaki en büyük ikinci buz tabakası olan kuzey George VI Buz Sahanlığı için en uzun olanıydı, ancak tüm yarımadanın en uzun erime mevsimi değildi: 1992-1993 erime mevsimi oldu en uzun. Ancak hava sıcaklıkları ısınmaya devam ettikçe, kuzey George VI Buz Sahanlığı ve diğer Antarktika buz sahanlıklarında artan erime, buz tabakası kırılma olaylarına ve nihayetinde deniz seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

Kuzey George VI Buz Sahanlığı’ndaki rekorun erimesine neden olan faktörleri belirlemek için araştırmacılar, İngiliz Antarktika Araştırması’nın Fosil Bluff hava istasyonundan yüzey sıcaklığı, bağıl nem, rüzgar yönü ve rüzgar hızı gibi yerel hava verilerini inceledi. buz tabakasının batı kenarı.

Banwell ve meslektaşları, muhtemelen 2019-2020’deki istisnai erimeye katkıda bulunan, ortalamadan daha sıcak hava sıcaklıklarına sahip birkaç günlük dönemi belgeledi. Banwell, “Genel olarak, 2019-2020 sezonunda hava sıcaklıklarının daha yüksek bir yüzdesi – yüzde 33 – sıfır Santigrat derece (32 derece Fahrenheit) veya daha yüksekti, 2007 yılına kadar giden herhangi bir önceki sezona kıyasla,” dedi.

Araştırmacılar, sıcaklıkların 90 saate kadar sürekli olarak donma noktasının üzerinde olduğu Kasım sonundan itibaren dönemleri belirlediler. Banwell, “Sıcaklık sıfır santigrat derecenin üzerinde olduğunda, bu yeniden donmayı sınırlar ve daha fazla erimeye yol açar. Su, kardan ve buzdan daha fazla radyasyon emer ve bu da daha da fazla erimeye yol açar.” Dedi.

Araştırmacılar, geniş alanlardaki yüzey erimesini tespit etmek için uydu mikrodalga verilerini kullandılar. Banwell, “Mikrodalga verileri, yüzeyin parlaklık sıcaklığına ve yakın yüzey karına bakmamızı sağlıyor, bu da eriyik suyun mevcut olup olmadığını gösteriyor,” dedi. 1979’a kadar giden gözlemler, 2019-2020’de kuzey George VI Buz Sahanlığı’ndaki yüzey erimesinin kapsamı ve süresinin önceki 31 yaza göre daha fazla olduğunu gösterdi.

Daha sonra araştırmacılar, George VI Buz Sahanlığı’ndaki eriyik su hacmini hesaplamak için uydu görüntülerini kullandılar ve 2019-2020 eriyik sezonunun 2013’ten bu yana en büyük yüzey eriyik suyu hacmine sahip olduğunu buldular. Eriyik su göllenmesi, uydu görüntüleri 19 Ocak 2020’de zirveye ulaştı. toplam hacmi 0.62 km3 olan suyla kaplı tüm çalışma alanının yüzde 23’ünü gösterdi – yaklaşık 250.000 Olimpik yüzme havuzuna eşit.

Banwell’in buz tabakası stabilitesi üzerine araştırması, Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen bir saha projesini içermektedir. Araştırmacıların Kasım 2019’daki ilk saha sezonunda, kuzey George VI Buz Sahanlığı’ndaki yükseklik, göl derinliği ve hava koşullarındaki değişiklikleri ölçmek için aletler kurdular. Banwell, “Kasım 2020’de geri dönmemiz gerekiyordu, ancak bu COVID nedeniyle iptal edildi,” dedi. “Dünyanın bu uzak bölgesinde saha çalışmasına devam etmenin bir kez daha güvenli hale geldiği bu yıl geri dönmeyi umuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir