Genel Kategori

Antarktika’nın Kıyamet Buzulu’nun Altında Şaşırtıcı Derecede Sıcak Su Bulundu


İlk kez, bir su altı robotu Antarktika’daki Thwaites Buzulu’nun dibini ziyaret etti.

Bir su altı robotu olan Icefin, Antarktika'da eriyen bir buzulun altında çılgın bir yolculuğa çıktı.
Bir su altı robotu olan Icefin, Antarktika’da eriyen bir buzulun altında çılgın bir yolculuğa çıktı.

Daha önce hiçbir denizaltının gitmediği yerlere – Antarktika’daki “Kıyamet Buzulu” nun derinliklerine gitmiş olan Icefin adlı bir su altı robotu, orada alışılmadık derecede sıcak sıcaklıkları ortaya çıkardı. 

Resmi olarak Kıyamet Buzulu olarak bilinen buz parçası, uğursuz lakabını kazandı çünkü Antarktika’nın en hızlı eriyen buzullarından biri . Öyle olsa bile, buzulun denizle buluştuğu bölge olan yer hattındaki suların normal donma sıcaklığının 3,6 Fahrenheit (2 santigrat derece) üzerinde olduğunu haberlere göre bilim adamları şaşırttı.

Bilim Adamları Ne Diyor

Keşif gezisinin baş araştırmacılarından David Holland ” Dünyanın bu bölgesindeki sıcak sular, göründükleri kadar uzak görünse de, hepimize iklim değişikliğinin gezegende meydana getirdiği potansiyel korkunç değişiklikler hakkında bir uyarı görevi görmelidir. ” New York Üniversitesi Çevresel Akışkanlar Dinamiği Laboratuvarı’nın direktörü Chicago Tribune’e söyledi .

Bu verileri toplama yolculuğu kolay olmadı. Bilim adamları torpido şeklindeki Icefin’i, buzulda açtıkları 2.300 fit derinliğinde (700 metre) bir delikten düşürdüler.

Icefin baş bilim insanı ve Georgia Tech Dünya ve Atmosfer Bilimleri doçenti Britney Schmidt, yaptığı açıklamada “Buzullara ve buz sahanlıklarına yeni bir bakış açısını temsil ettiği için Icefin ile gurur duyuyoruz” dedi . “Gerçekten ilk kez, başka türlü ulaşamayacağımız süreçleri ölçmek ve haritalamak için buzun altında kilometrelerce yol kat edebiliyoruz. Bir topraklama bölgesine ilk yakından baktık. Bu bizim ‘ayda yürüme anımız . ” Topraklama bölgesi, buzulun alt tarafının altındaki deniz suyuyla buluştuğu bölgedir.”

MELT veya Thwaites topraklama bölgesinde erime ve deniz seviyesindeki kontrolü olarak adlandırılan ekip, proje için son iki ayı eksi 22 F (eksi 30 C) hava koşullarında geçirdi. Buzulun içinden neredeyse yarım millik delikten indikten sonra, Icefin topraklama bölgesine bir milden fazla yüzdü. Icefin, bilim adamlarının daha sonra bölgeyi haritalayabilmesi ve oradaki sıcaklıkları ve değişen manzarayı anlayabilmesi için ölçümler ve görüntüler aldı. 

O Görüntüler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı dtmvCUJhft4P2EUZLCvJZS-970-80.jpg.webp
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı M2Vh4tScnuCpwrELH9DL3S-970-80.jpg.webp
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı SN9EisA5HBQLhcwbQdSz9S-970-80.jpg.webp

Bunlar Ne Anlama Geliyor

Kabaca Florida büyüklüğündeki Thwaites Buzulu, giderek daha hızlı bir oranda eriyor. Georgia Tech’in bildirdiğine göre, erimesi halihazırda küresel deniz artışının yaklaşık % 4’ünü oluşturuyor. Thwaites ve bitişiğindeki buzullardan denize akan buz miktarı, son 30 yılda ikiye katlandı ve Antarktika’nın en hızlı değişen bölgelerinden biri haline geldi .

Dahası Thwaites Antarktika için çok önemlidir çünkü arkasındaki buzun okyanusa serbestçe akmasını yavaşlatır. Buzulun buz tabakası veya sürekli yüzen buz tabakaları tıkalı bir kanalizasyondaki kir gibi davranarak buzulun okyanusa tam güç akmasını engelliyor, Delft Teknoloji Üniversitesi Jeoloji ve Uzaktan Algılama Bölümü’nde yardımcı doçent olan Stef Lhermitte Hollanda’da daha önce Live Science anlattı .

İngiliz Antarktika Araştırması’ndan bir oşinograf ve MELT ekibinin Birleşik Krallık lideri Keith Nicholls, Georgia Tech’te “Daha sıcak okyanus sularının Batı Antarktika’nın buzullarının çoğunu aşındırdığını biliyoruz ancak özellikle Thwaites için endişeliyiz” dedi. Beyan. “Bu yeni veriler, gerçekleşmekte olan süreçlere yeni bir bakış açısı sağlayacak, böylece gelecekteki değişimi daha kesin olarak tahmin edebilelim.”

Icefin’i konuşlandırmaya ek olarak araştırmacılar okyanus enstrümanları gönderdiler ve tortu çekirdekleri aldılar. Ekip, Antarktika Yeni Zelanda ile işbirliği içinde ikinci bir Icefin aracını başka bir yere – Ross Buz Sahanlığı – bile gönderdi.

Çalışma, Antarktika’nın keşfinin 200. yıldönümünün bir parçası olarak dün (28 Ocak) BBC World News özel raporu olarak gösterildi. Bu arada, The New York Times’a göre , araştırmacılar hala Icefin’den gelen verileri analiz ediyor ve bulgularını Mart ayında yayınlamayı planlıyor .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir