Genel Kategori

Antarktika’yı Saran Buzul Sahanlıklarının Yarısından Fazlası Tehlike Altında

Araştırmacıların Çarşamba günü aktardığına göre Antarktika’yı kuşatan buzul sahanlıklarının yarıdan fazlası, iklim değişikliği yüzünden yıkılma tehlikesi altında. Bu sahanlıklar, dev buzulların okyanusa kayıp deniz seviyelerini yükseltmesini önlüyor.

Nature bülteninde sunulan bulgulara göre; ısınma yüzünden derin çatlaklara sızan erime suları, bu doğal siperlerin yapısal bütünlüğünü sarsıyor.

Çalışmanın ortak yazarı ve Columbia Üniversitesi’nin Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nde buzulbilimci olan Jonathan Kingslake, “Eğer buzul sahanlıkları erime suyuyla dolarsa, olaylar çok hızlı gerçekleşebilir” diyor.

“Deniz seviyeleri için sonuçlar büyük olabilir.”

Bilim insanları, Batı Antarktika’nın Pine Adası ile Thwaites buzullarını tutan buzul sahanlıklarının zayıflaması hakkında özellikle endişeleniyorlar. Eğer bunlar istikrarsız hale gelirse, küresel okyanus seviyeleri üç metreden daha fazla yükselebilir.

Bu iki buzul, Almanya’dan daha büyük bir alanı kapsıyor.

Bir kilometre kalınlığa ulaşan buzul sahanlıkları, karaya bağlı buzulların katı buz uzantılarından oluşuyor.

Halihazırda okyanus suyu üzerinde yüzdüklerinden, büyük parçalar buzul şeklinde koptuğunda deniz seviyesine eklenmiyor.

Fakat denize kaymalarını önledikleri ve çok daha devasa olan buzullar (Antarktika buz tabakasının bir kısmı), deniz seviyesindeki yükselişe şimdiden önemli bir katkı sunuyor.

Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliği bilimsel danışma heyeti (IPCC), okyanusların yüzyıl sonu itibarıyla bir metreye kadar yükseleceğini ve bundan sonra daha da çok yükseliş görüleceğini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir