Genel Kategori

‘Antartika’da Thwaites buzulunun kopması domino etkisi yaratarak büyük faciaya yol açabilir’

Bilim insanları Antartika’nın en büyük buzullarından Thwaites’in kopmasının tahmin edilenden çok daha önce gerçekleşeceğini duyurması üzerine bunun domino etkisi yaratabileceği tartışılıyor. Okyanus seviyesinin 2 metrenin üzerinde yükseleceğinin sinyalini veren araştırmacılar, Thwaites’in kopmasının Batı Antartika’da diğer buzulların da kopmasını tetikleyerek insanlığı büyük bir facianın beklediğini açıkladı.

Sciences Advances adlı bilim dergisinde geçtiğimiz ay yayınlanan bir araştırma, Thwaites buzulunun altında 10 kilometre uzunluğunda, 4 kilometre genişliğinde ve 300 metre yüksekliğinde bir boşluğun olduğunu ortaya çıkarmıştı. Florida büyüklüğündeki Thwaites, Antartika’nın en hızlı eriyen buzulu.

Thwaites’in domino etkisi

Rapor yazarlarından ve aynı zamanda NASA’ya bağlı ‘Jet Propulsion’ laboratuvarında araştırmacı Eric Rignot, Fransız medyası FranceTVInfo’ya yaptığı açıklamada, “Ölümcül buzul Thwaites, domino etkisi yaratabilir” dedi.

Rignot, “Thwaites’in kopması domino etkisi yaratarak Batı Antartika’daki diğer buzulların kopmasını tetikleyebilir. Medyanın ve kamuoyunun kutuplardaki ve özellikle Antartika’daki tehlikenin farkında olduğunu sanmıyorum. Bir facia bizi bekliyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir