Tarihçe, Genel Kategori

En Etkileyici 10 Antik Su Kemeri

İlk su kemerleri Babil, Asur ve Mısır’daki gibi eski uygarlıklar tarafından inşa edildi. Bu ilkel su kemerleri, bir nehir ve şehir arasında açılan açık kanallar gibi basitçe inşa edildi. Bununla birlikte, tüm eski uygarlıklar arasında en ünlü su kemeri mühendisleri Romalılardı. 500 yıllık bir süre içinde Romalılar , başkentlerinin su kaynağını besleyen ve imparatorlukları boyunca çok daha fazlasını inşa eden yaklaşık 11 antik su kemeri inşa etti.

10. Tambomachay

“İnka Hamamı” lakaplı Tambomachay, Peru, Cusco yakınlarındaki bir arkeolojik sit alanıdır. Teraslı kayaların arasından geçen yakınlardaki termal kaynaklardan çıkan bir dizi antik su kemeri, kanal ve şelaleden oluşur. Su ve yıkanma, İnka yaşamının önemli bir parçası gibi görünüyordu ve Kutsal Vadi’deki İnka bölgelerinin çoğunda, öne çıkan özellikler olarak banyolar ve su kemerleri var. Tambomachay’da banyo hayatın o kadar büyük bir parçası gibi görünüyor ki artık bir spa olduğu düşünülüyor.

9. Su Kemeri Parkı

500 yıllık bir süre boyunca (MÖ 312’den MS 226’ya kadar) 92 kilometre kadar uzaktan Roma’ya su getirmek için 11 Roma su kemeri inşa edildi. Su kemeri sistemi 415 km’nin üzerindeydi, ancak sadece 48 km taş kemerlerden yapılmıştı, geri kalanı ise yeraltı tünellerinden oluşuyordu. Su Kemeri Parkı, 7 antik su kemerinin kalıntılarına ev sahipliği yapıyor: Marcio, Anio Novus, Tepula, Mariana, Claudio, Iulia ve Felice. Bunlardan Aqua Claudio en etkileyici olanıdır. MS 52 civarında inşa edildi ve 28 metre yüksekliğe ulaştı.

8. Sezarea Su Kemeri

Sezarea, MÖ 23-13 yılları arasında Kral Herod tarafından inşa edilen önemli bir liman kentiydi. Su kemeri, 10 km uzaktaki kaynaklardan şehre akan su getirdi. Hirodes, şehir kurulduğunda ilk su kemerini inşa etti. Romalılar, MS 2. yüzyılda antik su kemerini genişletti. Bu bölüm eski su kemerine girdi ve kapasitesini ikiye katladı. Su kemeri 1200 yıl boyunca su sağlamaya devam etti. Çağlar boyunca birkaç kez tamir edildi.

antik su kemeri

7. Nazca Su Kemerleri

Nazca Su Kemerleri, kurak çöl ikliminde hayatta kalmak için Nazca halkı tarafından MS 3. ila 6. yüzyılda inşa edildi. Akiferlerden akan su, insan yapımı yeraltı kanalları kullanılarak ihtiyaç duyulan yere yönlendirildi. Bu yeraltı kanallarına inen eş merkezli yollar, suya ve bakım için yer altı kanalına doğrudan erişim sağladı. Vadinin sakinleri tarafından bugün hala kullanımda olan bu tüneller, kuyular ve hendekler toplu olarak puquios olarak bilinir. En iyi korunmuş puquios’lardan bazıları Cantalloc’ta bulunanlardır.

antik su kemeri

6. Hampi Su Kemerleri

Hampi, 14. yüzyılın günümüz Hindistan’ındaki Vijayanagar imparatorluğunun başkentiydi. Çevresinde, Tungabhadra nehrinden su getirmek ve tankları ve banyoları beslemek için kullanılan eski su kemerleri ve kanalların kalıntıları var. Tapınakların içindeki su, her zamanki yeraltındaki su kemerleri tarafından sağlanırdı. Su kemerinin ana kollarından biri, 7 metre derinliğinde bir su deposu olan Basamaklı Tank’a su sağladı. Aslında, Basamaklı Tank’ın keşfi, su kemerinin bu kolunun hiçbir yere varmadığı için ortaya çıktı. Arkeologlar son noktasında zemini kazdılar ve tank ortaya çıktı.

antik su kemeri

5. Mucizelerin Kemeri

Mucizeler Su Kemeri (Acueducto de los Milagros), günümüz İspanya’sında Mérida’da inşa edilen üç antik Roma su kemerinden biridir . Başlangıçta şehre, Mérida’nın yaklaşık 5 km kuzeybatısındaki Aberregas nehrinin sağladığı yapay bir gölden su getirdi. Su kemerinin MS 1. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Daha sonraki yüzyıllarda, Mérida sakinleri, uyandırdığı hayranlıktan ötürü onu “Mucizelerin Su Kemeri” olarak adlandırdılar.

antik su kemeri

4. Les Ferreres Su Kemeri

Les Ferreres Su Kemeri (Pont del Diable olarak da bilinen Şeytan Köprüsü anlamına gelir), günümüz İspanya’sında Tarragona şehrine 15 kilometre güneydeki Francoli suyundan su almak için inşa edilmiştir. Muhtemelen Roma İmparatorluğu’nun ilk hükümdarı olan Augustus zamanından kalmadır. Roma su kemerinin maksimum yüksekliği 27 metre ve uzunluğu 249 metredir. 25 üst kemer ve 11 alt kemerden oluşuyordu.

3. Bozdoğan Kemeri

Bozdoğan Kemeri, adını aldığı Roma İmparatoru Valens döneminde MS 368 yılında tamamlanmıştır. Konstantinopolis’in (günümüz İstanbul, Türkiye) eski su kemerleri ve kanallarından oluşan bir sistemin son noktalarından yalnızca biriydi. Su sistemi sonunda, Antik Çağ’ın en uzun sistemi olan 250 kilometreyi aştı. Bozdoğan Kemeri birkaç Osmanlı Sultanı tarafından restore edildi ve hala ortaçağ Konstantinopolis‘in başlıca su sağlama sistemiydi. Hayatta kalan bölüm, 921 metre uzunluğunda, orijinal uzunluğundan yaklaşık 50 metre daha kısa. Atatürk bulvarı kemerlerinin altından geçer.

2. Segovia Su Kemeri

Muhtemelen MS 50 civarında inşa edilmiş olan Segovia Su Kemeri, İspanya’da Romalılar tarafından bırakılan en iyi korunmuş anıtlardan biridir. Antik su kemeri, Frío Nehri’nden Segovia’ya 16 km su taşır ve harç kullanılmadan yaklaşık 24.000 büyük granit bloktan inşa edilmiştir. Yer üstü kısmı 728 metre uzunluğundadır ve 9 metreden daha yüksek 165 kemerden oluşur. Segovia’nın en önemli sembolüdür ve 20. yüzyılda şehre su sağlamaya devam etmektedir.

su_kemeri

1. Pont du Gard

Pont du Gard (kelimenin tam anlamıyla Gard köprüsü), Güney Fransa’da Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilen eski bir su kemeridir. Başlangıçta Roma şehri Nimes’e tatlı su sağlayan 50 km’lik bir kanalın parçasıydı. Roma su kemeri tamamen harç kullanılmadan inşa edilmiştir. Bazıları 6 tona kadar olan su kemerinin taşları, harç ihtiyacını ortadan kaldıracak şekilde birbirine mükemmel şekilde uyacak şekilde hassas bir şekilde kesildi. Orta Çağ’dan 18. yüzyıla kadar eski su kemeri, nehir boyunca yaya trafiğini kolaylaştırmak için geleneksel bir köprü olarak kullanıldı. Bugün, Pont du Gard, 2001 yılında 1,4 milyon ziyaretçinin bildirildiği Fransa’nın en önemli beş turistik yerinden biridir.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir