Genel Kategori

Araştırmacılar sualtı WiFi geliştiriyor

Araştırmacılar sualtı WiFi geliştiriyor

Teknoloji, dalgıçların bilgileri yüzeye güvenilir ve hızlı bir şekilde göndermesini sağlayabilir.

Oldukça ucuz:

İnternet vazgeçilmez bir araç haline geldi, özünde bir insan hakkı haline geldi. Ancak internet dünyanın en uzak köşelerinden bazılarına girmiş olsa da, henüz ulaşamadığı bir yer var: su altında.

Bir dalgıç veya deniz araştırmacısı veya kaşifseniz ve dalgaların altından yüzeye bilgi göndermek istiyorsanız, üç seçeneğiniz vardır: radyo, akustik ve görünür ışık sinyalleri. Bununla birlikte, tüm bu seçeneklerin önemli dezavantajları vardır. Radyo için veri yalnızca kısa mesafelerde taşınabilir, akustik için iletim hızı çok yavaştır ve görünür ışık için verici ile alıcı arasında açık bir yola ihtiyacınız vardır. Tüm dünyaların en iyisine sahip olmak istiyorsanız, olası bir seçenek yoktu – şimdiye kadar.

Bir araştırma ekibi, lazerler ve LED’ler kullanarak su altında wifi iletimi için bir sistem geliştirdi.

İlk yazar Basem Shihada, “Hem akademiden hem de endüstriden insanlar su altı ortamlarını ayrıntılı olarak izlemek ve keşfetmek istiyor,” diye açıklıyor.

Aqua-Fi adı verilen sistem, kendi kendine yeten pillerle çalışabildiği için herhangi bir ek su altı altyapısına ihtiyaç duymuyor. Aynı zamanda standart iletişim protokollerini kullanır, bu da diğer sistemlerle göreceli kolaylıkla iletişim kurabileceği anlamına gelir.

Aqua-Fi, bir dalgıcın akıllı telefonundan bir “ağ geçidi” cihazına (dünyanın dört bir yanındaki mühendislik projelerinde kullanılan klasik tek kartlı bilgisayar olan Raspberry Pi) veri göndermek için radyo dalgalarını kullanır. Cihaz daha sonra verileri bir ışık demeti aracılığıyla yüzeydeki bir bilgisayara gönderir.

Araştırmacılar, birkaç metre arayla bilgisayarlardan aynı anda multimedya yükleyip indirerek sistemi test ettiler. Ulaştıkları maksimum hız, bir gidiş-dönüş için yalnızca 1 milisaniye ortalama gecikme ile saniyede 2,11 megabayttır.

Sorunları daha da iyi hale getirmek için, tüm sistem ucuz ve kurulumu nispeten kolaydır.

Shihada, “Su altı ortamlarını küresel internete bağlamak için nispeten ucuz ve esnek bir yol yarattık” diyor. “Umarız bir gün, WiFi su üzerinde olduğu kadar Aqua-Fi de su altında yaygın olarak kullanılır.”

Shihada, “Bu, su altında tamamen kablosuz olarak ilk kez birileri kullanıyor” diyor.

Ancak bu, her şeyden çok bir kavram kanıtıdır. Sistem, temel elektronik bileşenleri kullandı ve araştırmacılar, daha hızlı bileşenler kullanarak kalitesini artırmak istiyor. Ayrıca, hareketli sularda ışık huzmesinin alıcıyla mükemmel bir şekilde hizalı kalmasını sağlamaları gerekir.

Bu nedenle, Aqua-Fi’nin halka açık hale gelmesi için biraz zaman geçmesi gerekiyor, ancak oraya varmak üzere, takım sonuca varıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir