Genel Kategori

Arizona’da Buharı Tüten Siyah Çamur Nehri

Bir kamera, Arizona’nın Pima Kontluğu’nda yer alan ve normal görünen bir patikaya doğru bakıyor. Fakat video başladıktan birkaç saniye sonra, uzakta koyu bir şey beliriyor ve sonrasında bir nehir gibi kuru çerçöp akıyor. En sonunda, dal parçaları ve atıklardan oluşan kömür karası bir nehir meydana geliyor ve neredeyse temiz bir ırmak kadar hızlı akıyor.

Pima Kontluğu’nda görevli çalışanlar tarafından Twitter’a yüklenen bu video, 15 Temmuz günü Cañada del Oro Wash patikasında (kontluktaki bir drenaj kanalı ve dağ bisikleti yolu) orman yangınının ardından akan enkazı gösteriyor. ABD Jeolojik Araştırma Bakanlığı’na (USGS) göre yangınlar, yağmur suyunun araziden akma şeklini değiştirebiliyor. Normal koşullar altında, çoğu çerçöp büyük miktarda su emebiliyor ve bu sayede her yağmur yağdığında ani su baskınları oluşmuyor. Fakat bir orman yangınından sonra, arazi artık bu kadar suyu ememiyor. Hatta ufak yağmurlar bile, enkazla dolu su baskınlarını tetikleyebiliyor.

USGS’nin Kaliforniya Su Bilimleri Merkezi’ne göre “Hızlı hareket eden, büyük ölçüde yıkıcı olan ve şiddetli yağmurun tetiklediği enkaz akıntıları, yangından sonra meydana gelen en büyük tehlikelerden biri. Enkaz akıntıları; yanmış havzalarda, yanmamış alanlara kıyasla çok daha düşük miktardaki yağmurlar ile tetikleniyor. Güney Kaliforniya’da 7 milimetre kadar küçük bir yağış, 30 dakikada enkaz akıntılarını tetiklemişti.”

Santa Barbara Family Life sitesine göre 2018 yılındaki Thomas Yangını’nın ardından meydana gelen toprak kaymaları ve enkaz akıntıları, kış fırtınasından sonra Kaliforniya’daki iki kasabada 13 kişinin ölümüne sebep olmuş. NASA’ya göre iklim değiştikçe, orman yangınlarının çıkma ihtimali de yükseliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir