Genel Kategori

Artık suyun altında da internete bağlanabileceksiniz: Aqua-fi teknolojisi geliyor

Hiç suyun altında internete bağlanmayı düşündünüz mü? Belki buna ihtiyaç duymadınız ancak dalgıçlar ve belgeselciler için bu giderek artan bir ihtiyaçtı. Mühendisler buna çare buldu: Artık suyun derinliklerinden de internete bağlanmak mümkün. Teknolojinin adı ise Aqua-fi.

Doğa belgesellerinde görüntüleme ve fotoğraf teknolojisi çok ileri bir seviyeye taşındı. Film yapımcılar da bu teknolojileri daha iyi görüntüler için kullanıyor. Ancak suyun altında canlı yayın yapmak başka bir teknoloji gerektiriyor. Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden mühendisler deniz ve okyanus derinliklerinden internete bağlanmayı mümkün kılan bir teknoloji geliştirdi.

Araştırma ekibinin “Aqua-fi” adını verdiği teknoloji Wifi gibi çalışıyor. Dalgıçlara ve belgeselcilere suyun oldukça derinlerinden canlı yayın başta olmak üzere bir çok imkan sunuyor.

Aqua-Fi teknolojisi dalan kişinin akıllı telefonundan radyo dalgaları vasıtasıyla “ağ geçidi”ne veri gönderecek. Bu veriler yüzeyde bulunan ve uydu yoluyla internete bağlanan bilgisayara gönderilecek.

Araştırma ekibinden Basem Şihada “Akademiden ve endüstriden bir çok insan suyun altındaki çevreyi ince ayrıntılarına kadar gözlemek ve keşfetmek istiyor” dedi. Şihada yeni teknoloji ile dalgıçlar ve yüzeydeki botta bekleyen ekipler çok daha kolay iletişim kurabilecek.

Şihada “Tamamen kablosuz olarak ilk kez suyun altında internete bağlantı kuruldu” diye konuştu.

Ürünün piyasaya sürülmesi ise biraz daha vakit alacak. Araştırma ekibi bağlantı kalitesini ve iletim gücünü arttırdıktan sonra ürünün ticari üretimine başlanabileceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir