Çevre, Genel Kategori, İklim, Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

Atlantik keşfi: 12 yeni tür ‘derinlerde saklanıyor’

Derin Atlantik’i daha önce görülmemiş ayrıntılarla incelemek, bilim için yeni olan 12 türü ortaya çıkardı.

Bilim adamları, deniz yosunları, yumuşakçalar ve mercanların keşiften kaçtığını çünkü deniz tabanının çok keşfedilmemiş olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, yeni keşfedilen hayvanların zaten iklim değişikliğinden dolayı tehdit altında olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Okyanus tarafından emilen karbondioksit, onu daha asidik hale getiriyor ve özellikle mercan iskeletlerinin aşınmasına neden oluyor.

İlgili bilim adamları, “bu özel türleri korumak için çok geç olmadığını” ve işgal ettikleri önemli habitatları vurguladılar.

Misyonla ilgili bazı önemli Atlantik keşifleri:

  • Yeni türler: “En az” 12 yeni derin deniz türü. Ekip ayrıca daha önce bilinmeyen bölgelerde yaklaşık 35 yeni tür kaydı buldu.
  • İklim değişikliği: Okyanusun ısınması, asitlenme ve gıda mevcudiyetinin azalması birleşerek 2100 yılına kadar derin deniz türleri için uygun habitatların varlığını önemli ölçüde değiştirecek ve azaltacaktır
  • Hidrotermal menfezler: Bilim adamları, Azor Adaları’nda bu deniz tabanı kaplıcalarının bir alanını keşfettiler. Hidrotermal sahalar, geniş derin okyanusun ortasında karmaşık toplulukları barındıran nispeten yüksek biyolojik üretkenliğe sahip önemli alanlardır.

Derin şehirler

Projeye katılan Liverpool Üniversitesi’nden okyanus kimyacısı Prof George Wolff’un belirttiği gibi: “Ay ve Mars yüzeyinin deniz tabanından daha iyi haritalarına sahip olduğumuzu hala söyleyebiliriz.”

“Yani okyanusun derinliklerine her gittiğinizde, yeni bir şey bulursunuz – sadece bireysel türler değil, tüm ekosistemler.”

“Derin deniz şehirlerini oluşturan süngerlerden veya derin okyanus mercanlarından oluşan bütün topluluklar bulduk” diye açıkladı. “Yaşamı destekliyorlar. Gerçekten önemli balıklar buraları yumurtlama alanı olarak kullanıyor.

“Bu şehirler yıkıcı insan kullanımlarından zarar görürse, bu balıkların ortaya çıkacak hiçbir yeri kalmaz ve tüm bu ekosistemlerin işlevi gelecek nesiller için kaybolur.

“Yağmur ormanlarının karadaki biyolojik çeşitlilik için önemli bir yer olduğunu anlamak gibi; aynı şey derin deniz için de geçerli – korunması gereken önemli yerler var ve en önemlisi, hepsi birbirine bağlı.”

Yavaşlayan okyanus akıntıları

Proje Atlantik çevresindeki 13 ülkeden araştırmacıları içeriyordu – okyanus kimyası ve fiziğinin yanı sıra biyolojik keşfi birleştirerek, okyanus ortamının dünya ısındıkça ve insanlar balıkçılık ve maden çıkarma için derin denizden daha fazla yararlandıkça nasıl değiştiğini anlamak için.

Okyanus akıntıları ve deniz tabanındaki fosil birikimleri incelendiğinde, Kuzey Atlantik’teki ana akıntıların iklim değişikliğine tepki olarak çarpıcı bir şekilde yavaşladığını ortaya çıkardı.

Prof Roberts, “Bunun etkileri karmaşık, ancak potansiyel olarak ekosistemler arasındaki bağlantılar azalmaktadır,” çünkü okyanus akıntıları, derin okyanusun genişliğinde farklı habitatları birbirine bağlayan otoyollardır.

Gözden uzak

Tromsø Üniversitesi’nden bir doğal kaynak ekonomisti olan Prof.

“Derin okyanus o kadar gözden uzak ve akıl dışı olabilir ki, çevresine ne yaptığımızın ve yaptıklarımızın sonuçlarının gerçekten farkında değiliz.”

Deniz bilimcileri, artan küresel nüfus, artan kirlilik ve derin denizde tıbbi ve endüstriyel olarak yararlı ürünler için araştırma dahil olmak üzere ortaya çıkan ticari faaliyet alanları ile okyanus bilgimizdeki boşlukları doldurmanın hayati önem taşıdığını söylüyor.

Prof Armstrong, okyanusun sonsuz bir kaynak olmadığını ekledi. “Gelecekte neye ihtiyaç duyabileceğimizi korumak ve bilmek gerçekten çok zor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir