Bilim

Atlantik Okyanusunun Altında Gömülü Tatlı Su Denizi Bulundu

Yeni bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu kıyılarının hemen açıklarında, tuzlu Atlantik Okyanusu’nun altında devasa bir tatlı su akiferi saklanıyor. Akiferin kesin boyutu hala bir muamma olsa da, türünün en büyüğü olabilir ve en azından Massachusetts’ten güney New Jersey’e veya yaklaşık 220 mil (350 kilometre) kadar uzanan bir bölgeyi kaplar. Bölge, New York, Connecticut ve Rhode Island kıyılarını içerir. Bu akifer, yaklaşık 670 kübik mil (2.800 kübik kilometre) hafif tuzlu su içerebilir (biraz tuzluluğunu daha sonra açıklayacağız).

Bu su da genç değil. Araştırmacılar, çoğunun son buzul çağına ait olduğundan şüphelendiklerini söylediler.

Bilim adamları, petrol için sondaj yapan şirketlerin bazen tatlı suya çarptığı 1970’lerde okyanusun altında bir akiferin asılı olduğuna dair ilk ipuçlarını aldılar. Ancak bu tatlı su birikintilerinin izole cepler olup olmadığı veya daha geniş bir alanı kaplayıp kaplamadıkları net değildi. Yaklaşık 20 yıl önce, şu anda New York’taki Columbia Üniversitesi’ndeki Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nde jeofizikçi olan ortak araştırmacı Kerry Key’i inceleyin, alt deniz tabanında elektromanyetik görüntüleme kullanarak petrol şirketlerinin petrol sıcak noktalarını tespit etmesine yardımcı olmaya başladı. Tıpkı bir X-ışınının bir kişinin kemiklerini görüntüleyebilmesi gibi, elektromanyetik görüntüleme de gizlenen nesneleri tespit etmek için elektromanyetik dalgaları (statikten mikrodalgalara ve diğer yüksek frekanslara) kullanılır.

Daha yakın zamanlarda, tatlı su birikintilerini bulma çabasıyla Key, bu teknolojide ince ayar yapmanın, yeraltı tatlı su havuzları olan akiferleri bulmasına yardımcı olup olamayacağını görmeye karar verdi. Bu nedenle, 2015 yılında Massachusetts’teki Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nde jeoloji ve jeofizik alanında kıdemli bir bilim insanı olan ortak araştırmacı Rob Evans ile birlikte denizde 10 gün geçirdi ve Massachusetts’teki Martha’s Vineyard’ın güney kıyılarında ölçümler yaptı. Araştırmacılar bu noktaları seçti çünkü petrol şirketleri orada tatlı su bulduklarını bildirdiler.

Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nde deniz jeolojisi ve jeofizik doktora adayı başyazar Chloe Gustafson yaptığı açıklamada, “İzole yerlerde tatlı su olduğunu biliyorduk, ancak boyutunu veya geometrisini bilmiyorduk” dedi. Bu alanları araştırmak için araştırmacılar, aşağıdaki elektromanyetik alanları ölçmek için deniz tabanına aletler bıraktılar. Ek olarak, geminin arkasına çekilen bir alet, yapay elektromanyetik darbeler yaydı ve alt deniz tabanından gelen reaksiyonları ölçtü. Araştırmacılar, iki yöntem benzer bir bilime dayanıyor: Tuzlu su, elektromanyetik dalgaları tatlı sudan daha iyi iletiyor, bu nedenle herhangi bir tatlı su havuzu düşük iletkenlik bantları olarak öne çıkıyor.

Bir analiz, tatlı suyun oraya buraya dağılmadığını, bunun yerine sürekli olduğunu, kıyı şeridinden başlayıp kıta sahanlığına uzandığını buldu. Bazı yerlerde, akifer açık denizde 75 mil (120 km) kadar uzanıyordu. Bu özellik ayrıca okyanus tabanının yaklaşık 182 metre (600 fit) altından başlayıp deniz tabanının yaklaşık 1.200 fit (365 m) altında sona ererek derine indi. Daha sonraki araştırmalar akiferin daha büyük olduğunu gösterirse, Güney Dakota’dan Teksas’a kadar sekiz Great Plains eyaletine yeraltı suyu sağlayan devasa bir tatlı su havuzu olan Ogallala Aquifer ile rekabet edebilir.

Su okyanusun altına nasıl girdi?

Araştırmacılar, akiferin muhtemelen son buzul çağının sonunda ortaya çıktığını söyledi. Yaklaşık 20.000 ila 15.000 yıl önce, dünyadaki suların çoğu buzullarda hapsolmuş ve deniz seviyelerini şu anda olduğundan daha düşük hale getirmiştir. Sıcaklıklar yükseldikçe ve ABD’nin kuzeydoğusunu kaplayan buzlar eridikçe, su hala açıkta kalan kıta sahanlığında nehir deltaları oluşturan büyük miktarda tortuyu yıkadı. Erimiş buzullardan büyük miktarda tatlı su daha sonra bu tortu tuzaklarına sıkıştı. Daha sonra, deniz seviyesi yükseldi, tortu ve tatlı su okyanusun altında kaldı. Bugünlerde akiferin durgun olmadığı anlaşılıyor. Araştırmacılar, bunun büyük olasılıkla karadan gelen yeraltı akışından beslendiğini söyledi. Key, bu suyun muhtemelen gelgitlerin yükselen ve düşen basıncıyla denize pompalanacağını söyledi.

Akiferin kıyıya yakın en taze olduğunu ve dışarıda daha tuzlu hale geldiğini ekleyerek, zamanla deniz suyuyla yavaşça karıştığını belirtti. Karaya yakın tatlı su, diğer karasal tatlı sular gibi, binde 1 tuzdur. Aksine, akiferin dış kenarlarına göre, binde yaklaşık 15 parça, bu da tipik deniz suyu seviyesinin binde 35 olan seviyesinden hala daha düşük. Başka bir deyişle, insanlar onu kullanmadan önce bu suyun tuzdan arındırılması gerekecekti, ancak yine de normal tuzlu sudan daha ucuza işlenecek, dedi Key. “Muhtemelen bu bölgede bunu yapmamıza gerek yok, ancak diğer bölgelerde potansiyel olarak bir kaynağı temsil edebilecek büyük akiferler olduğunu gösterebilirsek,” Güney Kaliforniya, Avustralya, Orta Doğu veya Sahra Afrika gibi kurak yerlerde, ifadesinde dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir