Genel Kategori

Atmosfer Nehirleri, Güney Kutbundaki Kar Kütlesini Artırıyor

Dün Geophysical Research Letters bülteninde yayımlanan bir araştırmada NASA’nın buz ölçen lazer uydusunu kullanan araştırmacılar, Güney Kutbu’nda 2019 yılındaki kış mevsimi sırasında Batı Antarktika’ya düşen kar miktarının artışında, atmosferik nehir fırtınalarının önemli bir etmen teşkil ettiğini belirliyorlar.

San Diego – California Enstitüsü Scripps Okyanusbilim Enstitüsü’nde çalışın bilim insanları ile meslektaşlarının elde ettiği bu bulgular, Antarktika’daki değişime yön veren süreçlerin genel olarak daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve deniz seviyesindeki yükselişlerin daha iyi tahmin edilmesine yol açacak.

Sermayesini NASA’nın sağladığı çalışmaya, iklim değişiminin tehlikelerini inceleyen önde gelen araştırma kurumlarının meydana getirdiği Rhodium Grubu İklim Etkisi Laboratuvarı konsorsiyumu da ilave destek sağlamış.

Atmosferik nehirler, gökyüzündeki uzun ve dar “nehirlerde” büyük miktarlarda su buharının taşındığı doğa olayları.

Birleşik Devletler’in Batı Yakası’na düşen yağışlara yön veren temel etmen oldukları ve Batı’nın önemli kısımlarına düşen yıllık yağış miktarının yüzde 25-30’undan sorumlu oldukları biliniyor.

Atmosfer nehirleri üzerinde yapılan araştırmaların artmasıyla birlikte bu nehirlerin, (okyanusların buharlaşması ve fırtınalar sebebiyle atmosferde yüksek seviyelerde nem oluşması yüzünden) çoğu kıtanın batı kıyılarını baskın şekilde etkilediği ortaya çıkmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir