Genel Kategori

Avrupa’da sonbahar sıcaklıkları son 50 yılın 1.9 derece üzerinde, sel baskınları ve fırtınalar arttı

Climate Now bu hafta iklim değişiklikleri sebebiyle eskiye nazaran daha fazla görülen sel baskınları ve fırtınaları konu alıyor.

Modern dünyada kaydedilen en sıcak kasım ayını geride kaldı. Sıcaklık, 1981 ile 2010 arası ortalamasından 0.8 derece yüksekti. Avrupa’da da eylül ile kasım arası sıcaklık ortalamanın 1.9 derece üzerinde seyretti.

Avustralya ve Afrika’nın güney batısında anormal sıcak hava dalgaları oluştu

İklim değişiklikleri uzun sürede ortaya çıkan bir şey. Tabloda 1979’dan beri kaydedilen veriler var ve kasım ayındaki anormal ısı değişimi apaçık ortada ve bu değerlerin bir parçası.

Avustralya tarihinin en sıcak kasım ayını geride bıraktık. Afrika’nın güney doğu kıyısında olan Malavi ve Mozambik gibi ülkelerde de sıcak hava dalgaları görüldü.

Orta Asya’da ise alışılmışın dışında bir soğuk yaşandı ve termometreler ortalama sıcaklığın 5 derece altını gösterdi.

Avrupa’da da Alpler ve İskandinavya bölgesindeki sıcaklıklar ortalamanın üzerindeydi. Norveç en sıcak kasım ayını yaşadı ve İsveç’in başkenti Stockholm’de 15.1 gibi rekor sıcaklıklar ölçüldü.

Gezegenin ısınması fırtına ve sel baskınları risklerini artırarak can kayıplarına neden olur. Ancak bu durumu önlemenin bir yolu var.

Fransa’nın güneyinde başlatılan bir projeyle iklim konusunda çalışan bilim insanları, uydu uzmanları ve yerel yetkililer bir araya gelerek sel baskınları riskini azaltmak için önlem alıyor.

Fransa’da iklim değişikliği sebebiyle sel ve fırtınalar arttı, projelerle önlem alınıyor

İspanya sınırına oldukça yakın bir noktada olan Aude Nehri’nde 2 sene önce yaşanan ölümcül fırtınadan kalan yığınlar ve kalıntılar özel makinelerle temizleniyor.

2018’de yaşanan sel sonrası yerel yetkililer iklim değişikliğine karşı bölgeyi daha korunaklı hale getirmek için önlem almaya karar verdi.

Nathalie Clarenc, Çevre Düzenleme Kurumu, Aude Nehri Sorumlusu:

“Yeni aygıtları, uydu görüntülerini ve yapay zeka verilerini inceleyerek bölgeyi daha korunaklı hale getirmeye çalıştık. Bazı şeyler başımıza gelmeden önlem aldık, kısaca zamandan daha hızlı hareket ettik.”

Tedbir amacıyla bazı kararları almak zor olsa da, bölgedeki bazı evler boşaltılıp yıkıldı.

Bunun yanında Fransa Uzay Ajansı CNES ve Kopernicus uydularından alınan yapay zeka verileriyle, bölgede meydana gelen nehir yatağı tıkanmaları, hasar gören sarmaşık ve ağaçlar ile tehlikeli sel baskını oluşabilecek olası bölgeler tespit ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir