Genel Kategori

Bakterileri öldürmek için soğuk suyla el yıkama

su-deposu

Birçoğumuza erken yaşlardan beri ellerimizi sıcak su ve sabunla yıkamanın mikropları uzak tutmak için çok önemli olduğu öğretildi. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti düzenlemeleri de ABD tüketicilerinin sağlığı ve güvenliği için sıcak su sıcaklığının önemi konusunda ısrar ediyor. Ancak bu iddiayı destekleyen herhangi bir bilimsel kanıt var mı? Yeni bir çalışma araştırıyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ılık suyun el yıkama sırasında mikropları yok etmede soğuk sudan daha etkili olduğunu ve restoranlar, kafeteryalar ve diğer yemek servisi kuruluşlarındaki su sıcaklığının 40 ° C olmasını gerektirdiğini belirtiyor. veya eksi 2 derece (veya 100 ila 108 Fahrenheit arasında). Bunun mantığı, sıcak suyun sabunu köpürtmesi ve mikroplardan kurtulmaya yardımcı olmasıdır. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmış mı? Önceki araştırmalar, el yıkama sırasında mikropları öldürmek için sıcak suyun gerekli olduğu iddiasını destekleyecek bilimsel kanıtların bulunmadığına dikkat çekmişti. Ve şimdi, yeni araştırmalar, soğuk suyun, sıcak su kadar işe yarayabileceğini öne sürüyor. Çalışma New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi-New Brunswick’teki araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi ve sonuçlar Journal of Food Protection’da yayınlandı.

Elde yıkamada soğuk suyun sıcak suya karşı etkilerinin analizi

Yeni çalışma, sabun hacmi, su sıcaklığı, köpük süresi ve ürün üzerinde formüle edilen sabunun elde yıkama etkinliği gibi çeşitli faktörlerin etkisini inceledi. Çalışmanın başlangıcında, katılımcılar 38 ° C su sıcaklığında 5 saniyelik bir köpük süresi boyunca 1 mililitre antibakteriyel olmayan sabun kullandılar. İncelenen bakteri, Escherichia coli’nin patojenik olmayan bir türü olan ATCC 11229 idi. Araştırmacılar, sıcak ve soğuk su el yıkamanın 10 erkek ve 10 kadın olmak üzere 20 gönüllü üzerindeki etkilerini inceledi. Her test 6 aylık bir süre içinde 20 kez tekrarlandı. Bu süre zarfında katılımcılar ellerini 16 ° C, 26 ° C veya 38 ° C suda yıkadılar. Katılımcıların ellerini 0,5 mililitre, 1 mililitre veya 2 mililitre sabunla yıkamasıyla kullanılan sabunun hacmi de farklılık gösterdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ılık suyun el yıkama sırasında mikropları yok etmede soğuk sudan daha etkili olduğunu ve restoranlar, kafeteryalar ve diğer yemek servisi kuruluş su sıcaklığının 40 ° olmasını gerektirdiğini belirtiyor. veya eksi 2 derece (veya 100 ila 108 Fahrenheit arasında). Bunun mantığı, sıcak suyun sabunu köpürtmesi ve mikroplardan kurtulmaya yardımcı olması. Ancak bu kanıtlanmış mı? Önceki araştırmalar, el yıkama sırasında mikropları öldürmek için sıcak suyun gerekli olduğu iddiasını destekleyecek kanıtların bulunmadığına dikkat çekmişti. Ve şimdi, yeni araştırmalar, soğuk suyun, sıcak su kadar işe yarayabileceğini görebilir. Çalışma New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi-New Brunswick’teki araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi ve sonuçlar Gıda Koruma’da yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir