Genel Kategori

Balıklar, Zor Durumlarda Arkadaşlarına Yardım Ediyor

Çoğu insan, hayatının bir seviyesinde sosyal anksiyete yaşamıştır.

Bu hissi hepimiz biliriz; örneğin, tıka basa arkadaşla dolu olacağını düşündüğümüz bir partiye gideriz fakat neredeyse herkesin yabancı olduğunu fark ederiz.

Uzun süreli sosyal aşinalık bağlarını genelde insanlar gibi karmaşık düşünen canlılara atfetsek de; sayıları giderek artan bulgular, balık gibi görünürde “basit” olan hayvanlardaki arkadaşlık ağları ile bu ağların vahşi doğada hayatta kalmak bakımından taşıdığı önemi hafife aldığımızı gösteriyor.

Aşinalığın sosyal balıkları nasıl etkilediğini daha iyi anlamak isteyen bir grup araştırmacı, sürü halinde gezen mercan kayalığı balıkları üzerinde çalışma yürütmüş.

Nova Southeastern Üniversitesi (NSÜ) Halmos Fen ve Sanat Fakültesi’nde yardımcı profesör olan baş yazar Lauren Nadler şöyle aktarıyor:

“‘Arkadaşların’ ve ‘yabancıların’, balıkların bir yırtıcı tehdidine karşı verdiği cevabı nasıl etkilediğini inceledik.

‘Yabancıların’ mevcudiyeti, balıkların dikkatini dağıtıyor ve daha yavaş tepki vermelerine neden oluyor gibiydi.

Bu durum, yanlış bir ortamda bulunan balıkların aç bir avcıya yem olma ihtimallerini önemli derecede artırıyordu.”

Nadler ve meslektaşları, elde edilen sonuçların güvenle alakalı olduğunu düşünüyor.

Doğada yaşayan sosyal hayvanlarda bireyler, bir yırtıcı etrafta geziniyorsa arkadaşlarının kendilerini uyarmasına bel bağlıyor.

Fakat yem olma tehlikesini, hatalı bilgiye tepki vermekle harcanan enerjiye karşı dengelemeleri gerekiyor.

Bu yüzden bireyler, sosyal bilgiye yönelik hassasiyetlerini gruptaki aşinalık seviyesine göre değiştiriyorlar. Dolayısıyla bilginin doğruluğuna olan güvenleri de buna göre değişiyor.

Hawaii Manoa Üniversitesi’nde yardımcı profesör olan eş yazar Jacob Johansen şöyle aktarıyor: “Bireyler arasındaki güven çok önemli.

Bu durum insanlarda olduğu kadar, balıkların da içinde bulunduğu diğer pek çok türde de geçerli.

Balıklar üzerinde yaptığımız araştırma, doğru bilgi aktarımının bozulması halinde bireyin ve bir bütün olarak grubun hayatta kalma şansının da azaldığını gösteriyor.”

Dahası; yırtıcıyı tespit eden ilk balığın daha uyanık olmasıyla civardaki balıklar arasındaki bilgi paylaşımının daha etkili olması, elde edilen sonuçlara yön veriyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir