Genel Kategori

Bangladeş’te Yüksek Mahkeme’den Nehri Kirleten 231 Fabrika İçin Kapatma Kararı

Bangladeş Yüksek Mahkemesi yetkililerden 231 fabrikanın başkentteki ana nehri kirlettiği için kapatılmasını istedi.

Mahkemeye müdahale etmesi için dilekçe veren Manzil Murshid, salı günü yaptığı açıklamada başkent Dakka’daki nehri kirleten fabrikaların genellikle Çevre Bakanlığının izni olmadan faaliyet gösteren, küçük çaplı boyama, deri tabaklama ve kauçuk tesisleri olduğunu belirtti. Bu tür fabrikaların etkili politikacıların desteği ya da hükümet görevlilerine verilen rüşvetle işlediği ifade edildi.

Davacı Murshid, mahkemenin Buriganga Nehri yakınlarındaki fabrikalara ilişkin pazartesi günü çıkan kararının çevre aktivistleri tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Bangladeş İnsan Hakları ve Barış grubunun temsilcisi olan Murshid, daha önce de bu yönde mahkeme kararlarının verildiğini ancak hükümet yetkilileri tarafından dikkate alınmadığını ifade etti.

Mahkeme kararının, yasa dışı yollarla faaliyet göstererek çevre kirliliğine neden olan 231 fabrika üzerine Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanan rapor sonrası geldiği bildirildi.

Murshid, “Bu iyi bir karar. Mahkeme yetkililerden Buriganga’yı kirleten fabrikalara verilen su, elektrik ve diğer kamu hizmetlerinin kesilmesini istedi” şeklinde konuştu.

Buriganga, uzun yıllardır büyük tabakhanelerce kirletiliyordu. Ancak yerli ve yabancı çevre savunucularının baskısı sonucu, 2017 yılında yetkililer bu fabrikaları Dakka dışına taşıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir