Genel Kategori

Basit Testler Havanızın ve Suyunuzun Ne Kadar Temiz Olduğunu Kontrol Edebilir

İçme suyunuzun güvenli olduğuna inanıyor musunuz? Son anketler, Amerikalıların çoğunun bunu yaptığını , ancak duyarlılığın ülke genelinde değiştiğini gösteriyor . 

Flint su krizi gibi çevresel trajedilerin ardından, birçok vatandaşın bu şekilde hissetmesi şok edici değil. Çünkü teknoloji, testi kendi eline almak için var olsa bile, hava ve su kalitesini izlemek genellikle bireysel bir ev sahibinin değil, bir belediyenin sorumluluğu olarak görülüyor.

 Yine de resmi güvenlik vaatlerine her zaman güvenemiyorsanız, evdeki ürünler hükümetin eksikliklerini telafi edebilir mi?

Evinizi kirleticiler için test etmek göz korkutucu görünebilir. Mağazadan alabileceğiniz içme kitlerinden bazıları yalnızca bir şeyi test ederken başka bir şeyi test etmiyor ve hiçbir zaman profesyonel laboratuvarlarda yapılan testler kadar doğru olmayacaklar.

 2017’de Simplewater adlı bir şirket doğrudan bu boşluğa Tap Score için bir Kickstarter başlattı .

John Pujol akıllı bir su testi yapmak için yola çıkmadı. O ve meslektaşları başlangıçta Bangladeş ve Hindistan gibi yerlerde küçük su sistemlerinden arseniği çıkarmak için düşük maliyetli bir yöntem üzerinde çalışıyorlardı.

Ancak daha sonra annesine Alzheimer teşhisi kondu. Durum ailesinde geçerli olmadığı için, doktoru, kirli su kaynağı da dahil olmak üzere olası çevresel risk faktörlerine bakmayı önerdi. 

İken Alzheimer tek bilinen bir nedeni olmayan , araştırmacılar ağır metaller ve pestisitler-up açabilirsiniz gibi kirleticileri su olabilir olduğuna inanıyorum genetik faktörler soruna neden olmadıklarından durumlarda rol . Pujol’un projeleri onu su testi laboratuarları olan insanlarla iyi bir şekilde bağladı, bu yüzden ailesinin kuyusunu örnekledi.

Sonuçlar rahatsız ediciydi.

Pujol, “Suda her türlü tuhaf şey bulduk – 20-30 yıldır içtiği su” diyor.

Bundan sonra işler tıklandı. O zamanlar var olan testler siyah beyaz olma eğilimindeydi, ortalama ilgili ev sahibinden çok kimya uzmanlarına yönelikti. Pujol, daha kullanıcı dostu bir şeye olan ihtiyacı gördü.

Pujol, ” İnsanların bu suyu test etmesine kesinlikle ihtiyaç var çünkü bunun uzun vadeli etkileri var” diyor. “İnsanlar sonuçları anlayabilirse, bu halk sağlığı sorununu insanlar için daha kişisel hale getirir.”

Evde kirletici maddeler nasıl test edilir

Tap Score, müşterilerin yakın çevrelerinin sağlıklarına zarar verip vermediğini daha iyi ölçmelerine izin vererek geleneksel bekçileri atlamalarına yardımcı olan tek şirket değil.

AirThings Wave , ev için tasarlanmış bir radon gazı dedektörüdür. Radon, uranyumun parçalanmasından gelen doğal olarak oluşan radyoaktif bir gazdır. Ülke çapında bazen evlerimizi inşa ettiğimiz birçok kaya oluşumunda bulunur.

 Evinizde radon gazı biriktiğinde akciğer kanserine neden olabilir . Gazı atmanın ve hastalanma riskini büyük ölçüde azaltmanın yolları vardır, ancak önce bir ev sahibi radonun orada olduğunu bilmelidir. Sonuçta Radon berrak, kokusuz bir gazdır.

AirThings CEO’su Øyvind Birkenes, “İstatistiklere bakarsanız, evdeki yangınlardan veya karbon monoksit zehirlenmesinden altı kat daha fazla insan radon nedeniyle öldü” diyor. 

Konut yangınları 2014 ile 2018 yılları arasında yılda ortalama 524 kişiyi öldürürken ve karbon monoksit yılda 430 kişi can alırken , radona maruz kalmak her yıl 21.000 kişiyi akciğer kanseriyle öldürüyor ve bu vakaların yaklaşık 2.900’ü hiç sigara içmemiş kişiler arasında meydana geliyor.

 Bu sayı, temelde herkes ev yangınlarına ve karbon monoksit zehirlenmesine karşı duyarlı olsa da, bu ülkede radona maruz kalmanın büyük olasılıkla radon kuşağı içinde gerçekleşeceği düşünüldüğünde daha da nettir .

EPA Radon bölgeleri

Birkenes, “Herkesin evde yangın dedektörü ve karbon monoksit dedektörü vardır” diyor. “Ancak radonu ölçmek çok yaygın bir şey değil.”

Radonu ölçmenin geleneksel yolu, esasen odun kömürü kutuları olan test kitleri satın almaktır. Bunları test ettiğiniz evde 24 saatten birkaç haftaya kadar herhangi bir yerde açarsınız ve sonra onları bir laboratuvara postalarsınız. 

Bu yaklaşımla ilgili sorun, diyor Birkenes, “radon seviyelerinin önemli ölçüde dalgalanması. Kısa süreli bir test yaptığınızda, düşük bir periyodu mu yoksa yüksek bir periyodu mu yakaladığınızı bilemezsiniz. Tehlikeli olan uzun vadeli radona maruz kalma olduğundan, gerçekten yapmanız gereken şey uzun vadede radonu ölçmektir. “

AirThings’in yaptığı da budur – dijital bir enstrüman kullanarak, 24/7 radon seviyelerini ölçer ve belirli bir süre boyunca seviyelerin çok yüksek olması durumunda kullanıcıları bir akıllı telefon uygulaması veya web sitelerinde yazdırılabilir bir rapor aracılığıyla bilgilendirebilir . Ayrıca AirThings’in Conrentium Evini evinizin etrafında da taşıyabilirsiniz, bu önemlidir çünkü radon genellikle alt katlarda yoğunlaşır. 

Yani, bodrumunuz gerçekten yüksek radon seviyelerine sahip olabilir, ancak tavan arasında olmayabilir. Her iki boşluğu da test etmedikçe emin olamazsınız, bu genellikle ayrı testler için birden fazla odun kömürü torbası gönderildiği anlamına gelir.

Michigan Üniversitesi’nden Mark Burns de bu tür bir sürekli izleme için çalışıyor, ancak önderlik etmek için. İçme suyu musluklarına takılan ve sakinleri kurşunun varlığı konusunda dokuz gün içinde uyarabilen bir elektronik sensör geliştirdi .

Burns, “Benim vizyonum, mutfağınızdaki musluğa, su içtiğiniz yere ve belki de tuvalete sahip olmanızdır” diyor. “Mutfaktaki su iyiyse, ancak banyo iyi değilse, orada bir kurşun hat olduğunu veya birisinin kurşunsuz lehim kullanması gerektiğinde kurşun lehim kullandığını bilirsiniz. boru bağlantıları. “

Burns, elektronikteki gelişmelerin, internet tarafından bize getirilen bilgileri paylaşma, saklama ve geri alma becerisinin yanı sıra evde test seçeneklerindeki bu son artış için teşekkür etmesi gerektiğine inanıyor. Ve belediye hizmetlerinize derin bir güvensizlik içinde yaşamıyor olsanız bile, bir göz atmaya değer olabilirler.

“Bu ölçümlerin birçoğunun bir şehir veya kasabanın yapması neredeyse imkansız, çünkü neredeyse her gün insanların suyunu test etmeleri gerekiyordu. Bunu yapmak pratik değil, ”diyor Burns. “Ancak bireysel tüketici artık bunu kendileri için yapma gücüne sahip.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir