Genel Kategori

Başları Kesilmiş Halde Deniz Aslanları Bulundu

Başları Kesilmiş Halde Deniz Aslanları Bulundu

Haber kaynaklarına göre; geçtğimiz aylarda Kanada’nın Vancouver Adası kıyılarında başları kesilmiş halde bulunan en az beş deniz aslanı gövdesi,

Deniz memelilerinin firari bir seri katili olabileceğini veya birisinin, zaten ölmüş olan deniz aslanlarının kafalarını kesiyor olabileceğini akla getiriyor.

Bu hayvanların nasıl öldüğü belli değil.

Fakat yankılanım yardımıyla deniz hayvanlarının hareketlerini gözlemleyen Sea View Marine Sciences şirketinde deniz memeli bilimcisi olan Anna Hall’a göre, bu ölü hayvanların fotoğraflarına bakılınca muhtemel suçlular insanlar olabilir.

Kanada haber kanalı CTV News’a konuşan Hall şöyle söylüyor:

“Bana kasıtlı bir şey gibi görünüyor.

İster tek bir insan yapmış olsun, ister bir insan grubu. Kanada Balıkçılık ve Okyanus Bakanlığı’nın bu olayın peşine düşerek, bunu kimin yaptığını belirlemesini ve bu kişileri adaletin karşısına çıkarmasını içtenlikle umut ediyorum.

Çünkü bu olay kanunun çiğnenmesidir” diyor.

Hall’a göre görüntüler, türün bir Steller deniz aslanı (Eumetopias jubatus) olduğunu gösteriyor. 

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’ne göre Kuzey Amerika’nın Pasifik Kıyısı, Japonya ve Rusya’nın bazı kısımlarında yaşayan bu hayvanların nesli yakın tehdit altında. 

2009 Deniz Memelileri Ansiklopedisi’ne (İkinci Basım) göre dördüncü en büyük yüzgeç ayaklılar olan bu canlılarda (fok balıklarını, deniz aslanlarını ve denizayılarını içinde barındıran grup) erkekler 3.3 metreye varan uzunluklara ulaşabiliyor ve ortalama 1.000 kilogram ağırlığa çıkıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir