Kuraklık, Çevre, İklim

Batı ABD’nin çoğunda son 50 yılda kuraklıklar daha uzun, yağışlar daha düzensiz

ABD Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Servisi ve Arizona Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yağmur fırtınaları arasındaki kurak dönemler uzadı ve son 50 yılda batı Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğunda yıllık yağış daha düzensiz hale geldi.İlan


Sürekli ısınan sıcaklıklar ve azalan toplam yıllık yağış fonuna karşı, yağmur daha az ve bazen daha büyük fırtınalarda, aralarında daha uzun kuru aralıklarla düşüyor. ARS Southwest’te araştırma hidrolojisi uzmanı yardımcı kıdemli yazar Joel Biederman’a göre, toplam yıllık yağış, son yarım yüzyılda ortalama dört inç azalırken, her yıl en uzun kuru dönem Batı’da 20 günden 32 güne yükseldi. Tucson, Arizona’daki Havza Araştırma Merkezi.

Biederman, “Kuraklık uzunluğundaki en büyük değişiklikler Güneybatı çölünde meydana geldi. 1970’lerde fırtınalar arasındaki ortalama kuru dönem yaklaşık 30 gündü; bu şimdi 45 güne çıktı” dedi.

Hem toplam yağış miktarlarının hem de kurak dönemlerin süresinin yıldan yıla değişiminde artış olduğu için, tarihsel hava durumu verilerine göre Batı’nın çoğunda aşırı kuraklıklar daha sık meydana geliyor.

Biederman, kuraklık ve yağmur modellerinde artan dalgalanmaların en önemli değişiklik olduğunu vurguladı.

“Yağışın tutarlılığı veya yokluğu, hayvancılık ve yaban hayatı için büyümeye devam eden yem, kuru arazi çiftçilerinin mahsul üretmesi ve orman yangını risklerinin azaltılması söz konusu olduğunda, genellikle toplam yağmur miktarından daha önemlidir.” Biederman dedi.

Her yıl ve yıllar arasında artan yağış değişkenliği oranı da hızlanıyor gibi görünmektedir ve Batı’nın büyük kesimleri, önceki yıllara kıyasla 2000 yılından bu yana daha uzun kuraklık aralıkları göstermektedir.

Bu kuraklık modellerinde dikkate değer istisnalar Washington, Oregon ve Idaho’da ve Montana, Wyoming’in Northern Plains bölgesinde ve Kuzey ve Güney Dakota’nın en batı kısımlarında görüldü. Bu bölgelerde araştırmacılar, toplam yıllık yağış miktarında bazı artışlar ve kuraklık aralıklarında düşüşler buldular. Biederman’a göre, bu değişiklikler birlikte modellerin iklim değişikliğinin bir sonucu olarak tahmin ettiklerini destekliyor: Pasifik Okyanusu’ndan batı Amerika Birleşik Devletleri’ne nem getiren orta enlem jet akımında kuzeye doğru bir kayma.

Bu çalışmanın kritik bir yönü, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısına yayılmış 337 hava istasyonundan gerçek yağış verilerinin kullanılmasıdır. Biederman bunu, raporlama istasyonları arasındaki enterpolasyonlara dayanan ve bu çalışmanın ortaya çıkardığı değişkenliğin bir kısmını yumuşatma eğiliminde olan “ızgaralı” verilerin daha yaygın kullanımıyla karşılaştırdı.

“Makalenin baş yazarı ve ekibimizdeki doktora sonrası araştırmacısı Fangyue Zhang, bu değişen kuraklık ve yağış modellerini ortaya çıkarmak için 300’den fazla hava istasyonundan günlük eksiksiz kayıtlara sahip verileri derlemek ve analiz etmek için zorlu ve özenli bir çalışma yaptı,” Biederman dedi.

“Yağışta geniş çaplı değişikliklerin Batı’nın geniş bölgelerinde çoktan meydana geldiğini görünce şaşırdık. Değişikliklerin daha uzun, daha düzensiz kuraklıklara doğru bir eğilimi açıkça gösterdiği Güneybatı Çölü gibi bölgeler için, zararlı etkilerin azaltılmasına yardımcı olmak için acilen araştırmaya ihtiyaç var. Arizona Üniversitesi’nden yardımcı doçent yardımcı kıdemli yazar William K. Smith, “ekosistemde karbon alımı, yem kullanılabilirliği, orman yangını etkinliği ve insanlar için su mevcudiyeti hakkında” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir