Genel Kategori

Batı Akdeniz’de Son 6,5 Milyon Yılın Deniz Seviyeleri Yeniden Oluşturuldu

Batı Akdeniz’de Son 6,5 Milyon Yılın Deniz Seviyeleri Yeniden Oluşturuldu

Yükselen deniz seviyelerinin oluşturduğu endişe, önümüzdeki yüzyıllarda okyanusların ne kadar hızlı yükseleceğini isabetli şekilde tahmin etmeye yönelik acil bir ihtiyaç doğurdu.

South Florida Üniversitesi’nde çalışan yerbilimcilerin önderlik ettiği uluslararası bir araştırma takımı, buz katmanlarının ve deniz seviyesindeki yükselişin gelecekteki istikrarına dair fikir elde etmek amacıyla, Dünya’nın ikliminin bugünkünden daha sıcak olduğu geçmiş buzullararası dönemlere yönelik kanıtlardan yararlanıyor.

Akdeniz’deki Mallorca adasında yer alan mağaralarda, yeraltı suyunun mağara çökelleri üzerinde meydana getirdiği büyüme tortularını kullanan araştırmacılar, geçmişteki deniz seviyelerini yeniden oluşturmaya çalışmışlar.

Çalışmanın baş yazarı ve SFÜ yerbilimleri profesörü Bogdan Onac, bu benzersiz tortuların dikey boyutunun, dalgalanan su tabakasının büyüklüğüne karşılık geldiğini söylüyor.

Araştırmacılar bu sayede, geçmişteki deniz seviyelerini hassas şekilde ölçebiliyorlar.

Araştırmacıların bulguları, Dünya’nın Pliyosen döneminin sıcak iklimlerinden Pleistosen buzul çağlarına doğru büyük bir geçiş yaşadığı Pliyosen-Pleistosen Geçişi gibi önemli dönemler sırasında küresel ortalama deniz seviyesinin 6,4 metrede durduğunu gösteriyor.

Orta Pleistosen Geçişi’nin başlangıcı ve sonunda ise deniz seviyeleri sırasıyla -1,1 metre ve 5 metre yüksekliğindeymiş.

Araştırmacılar ayrıca, Akdeniz’in yer yer kısmen, yer yer de tamamen kuruduğu önemli bir jeoloji olayı olan Messiniyen Tuzluluk Krizi’nin öncesinde ve başlangıcında bölgesel deniz seviyesinin, mevcut seviyenin yaklaşık 33 metre üzerinde olduğunu da gösteriyorlar.

Araştırmacılara göre bu tahminler, Batı Akdeniz’de çekilen deniz seviyesinin kademeli şekilde mi, yoksa hızlı şekilde mi çekildiğini değerlendirmek üzere başlangıç noktaları sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir