Bilim, Haber

Batı Antarktika’nın Getz Bölgesinde Buzullar Karadan Hızlılar

Batı Antarktika’daki buzullar karadan okyanusa daha hızlı hareket ediyor ve küresel deniz seviyelerinin yükselmesine katkıda bulunuyor. Getz sektöründe ilk kez buz hızında yaygın artışları göstermek için 25 yıllık bir uydu gözlem kaydı kullanıldı ve bir miktar buzun okyanusa yaklaşık% 50 oranında hızlanmasıyla birlikte.

Leeds Üniversitesi tarafından yürütülen yeni çalışma, Getz bölgesindeki 14 buzulun inceldiğini ve okyanusa daha hızlı aktığını bildiriyor. 1994 ile 2018 arasında 315 gigaton buz kaybedildi ve küresel ortalama deniz seviyesine 0,9 mm eklendi – 126 milyon olimpik yüzme havuzuna eşdeğer.

Nature Communications dergisinde bugün yayınlanan sonuçlar (19/02/2021) , ortalama olarak, 14 buzulun tamamının hızının, üç buzulun% 44’ün üzerinde hız kazanmasıyla neredeyse dörtte bir arttığını gösteriyor. Bu araştırma, bilim adamlarının bölgedeki buzulların önümüzdeki birkaç on yıl içinde çöküp çökmeyeceğini ve bunun gelecekteki küresel deniz seviyesi yükselmesini nasıl etkileyebileceğini belirlemelerine yardımcı olacak.

Çalışmanın baş yazarı ve Leeds Üniversitesi Polar Gözlem ve Modelleme Merkezi’nde bir buzbilimci olan Heather Selley şunları söyledi: “Antarktika’nın Getz bölgesi o kadar uzak ki, insanlar kıtanın bu kısmının çoğuna ayak basmadı. Uydu radar altimetre kayıtları buz tabakasının önemli ölçüde inceldiğini göstermiştir.

Ancak, buzla incelme ile birlikte artan buzul hızındaki yüksek oranlar, Getz havzasının “dinamik dengesizlik” içinde olduğunu, yani kar yağışıyla kazandığından daha fazla buz kaybettiğini doğruluyor.

“Gözlem ve modellemenin bir kombinasyonunu kullanarak, oldukça yerelleştirilmiş hızlanma kalıpları gösteriyoruz. Örneğin, Getz’in merkez bölgesinde en büyük değişimi gözlemliyoruz, bir buzul 2018’de 1994’e göre 391 m / yıl daha hızlı akıyor. Bu, Şu anda 669 m / yıl hızında aktığı için önemli bir değişim, sadece iki buçuk yılda% 59 artış. “

Doğal Çevre Araştırma Konseyi (NERC) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından finanse edilen araştırma, komşu Amundsen Denizi buzullarında gözlemlenen yaygın olarak bildirilen incelme ve hızlanmanın şu anda Batı Antarktika kıyı şeridi boyunca Getz’e kadar 1.000 km’den fazla uzandığını bildiriyor. .

Leeds’in Dünya ve Çevre Okulu’nda çalışmanın ortak yazarı ve iklim araştırmacısı Dr. Anna Hogg şunları söyledi: “Buzul hızlanma modeli, okyanus dinamiklerine oldukça yerelleştirilmiş tepkiyi gösteriyor.

“Her altı günde bir yeni bir görüntü toplayan ESA Sentinel-1 gibi uydulardan alınan yüksek çözünürlüklü uydu gözlemleri, yerelleştirilmiş hız değişikliklerini her zamankinden daha fazla ayrıntıyla ölçebileceğimiz anlamına geliyor.

“Dinamik buz kaybına ilişkin anlayışımızı ilerletmek için hem buz hızının hem de okyanus sıcaklığının tutarlı ve kapsamlı bir şekilde örneklenmesi gerekiyor ve bu, Antarktika’nın deniz seviyesi katkısının% 98,8’ini oluşturuyor.”

Araştırma ekibi, 25 yıllık okyanus ölçümlerini inceleyerek, okyanus sıcaklıklarında karmaşık ve yıllık değişimleri göstermeyi başardı. Bu sonuçlar, “dinamik dengesizliğin” temel olarak, okyanustaki artan ısı içeriğinin buzla etkileşime girdiği ve eriyiği artırdığı uzun vadeli okyanus zorlamasından kaynaklandığını göstermektedir.

British Antarctic Survey’de çalışmanın ortak yazarı ve iklim araştırmacısı Pierre Dutrieux şunları söyledi: “Daha sıcak okyanus sularının Batı Antarktika’nın buzullarının çoğunu aşındırdığını biliyoruz ve bu yeni gözlemler, bunun Getz bölgesi üzerindeki etkisini gösteriyor.

“Bu yeni veriler, gerçekleşmekte olan süreçlere yeni bir bakış açısı sağlayacak, böylece gelecekteki değişimi daha kesin olarak tahmin edebilelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir