Bilim, Haber

Beklenenden Daha Eski: Dişler Kaplan Köpekbalığının Kökenini Ortaya Çıkarır.

Toplam uzunluğu 5,5 metreye varan kaplan köpekbalığı, bugün bilinen en büyük yırtıcı köpek balıklarından biridir. Bu köpekbalığı, dünya çapında tüm okyanuslarda görülen kozmopolit bir türdür. Sırtında, gençlerde iyi işaretlenmiş, ancak genellikle yetişkinlerde kaybolan çizgili bir desen ile karakterizedir.

Viyana Üniversitesi’nden Julia Türtscher liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi, bu tepe avcıların fosil kayıtlarını inceledi ve modern kaplan köpekbalıklarının daha önce düşünülenden daha yaşlı olduğunu ve bugün yaşayan tek türlere kıyasla geçmişte birkaç kaplan köpekbalığı türünün var olduğunu ortaya çıkardı. . Bu çalışmanın sonuçları Paleobiology dergisinde yayınlandı .

Modern köpekbalıklarının fosil tarihi, yaklaşık 295 milyon yıl öncesine, Permiyen’e kadar uzanmaktadır. Tam fosil köpekbalığı iskeletleri çok nadirdir – neredeyse tamamı kıkırdaktan oluşan iskelet, ancak fosilleşme süreçleri sırasında çok özel koşullar altında korunur. Ömür boyu sürekli diş değişimi nedeniyle, soyu tükenmiş köpekbalıklarının çoğu, yalnızca iyi mineralleşmiş dişleriyle bilinir ve yine de evrimsel geçmişlerine derin bir bakış sağlayabilir.

Modern kaplan köpekbalığının dişleri benzersizdir: Deniz kaplumbağası kabuklarını kolaylıkla kesmelerine olanak tanıyan geniş, çift tırtıklı bir kesici kenara sahiptirler. Kaplan köpekbalığı dişleri, fosil kayıtlarında yaklaşık 56 milyon yıldan beri bilinmektedir. Bu fosil dişlere dayanarak, nesli tükenmiş 22’den fazla kaplan köpekbalığı türü tanımlanmıştır.

Viyana Üniversitesi’nden Julia Türtscher liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi, şimdi kaplan köpekbalığı ve soyu tükenmiş akrabalarının fosil tarihini inceledi. Geometrik morfometri yardımıyla bilim adamları, bilinen 22 kaplan köpekbalığından sadece 5’inin gerçekte geçerli türleri temsil ettiğini gösterebildiler. Bununla birlikte, kaplan köpekbalıkları geçmişte daha çeşitliydi ve bugüne kadar sadece tek bir tür hayatta kaldı.

Kaplan köpek balığı fosili kaydındaki bir başka ilginç ayrıntı da bu çalışma sırasında ortaya çıktı. Şimdiye kadar, modern kaplan köpekbalığının ca. 5,3 milyon yıl önce. Ancak ekip, 13,8 milyon yıllık birkaç fosil dişinin bu köpekbalığına ait olduğunu belirleyerek, daha önce tahmin edilenden çok daha erken ortaya çıktığını gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir