Genel Kategori

Biden Yönetimi Toprağı ve Suyu Korumak İçin Tavsiyeler Oluşturuyor

Biden yönetimi yetkilileri, Başkanın önümüzdeki 10 yıl içinde ABD topraklarının ve suyunun %30’unu koruma taahhüdünü yerine getirmek için ilk adımlarını atarak altı kategori belirlediler.

İçişleri Bakanı Deb Haaland, Tarım Bakanı Tom Vilsack, Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve Beyaz Saray Çevre Kalitesi Konseyi Başkanı Brenda Mallory tarafından hazırlanan “Güzel Amerika” (“America the Beautiful”) raporu, yönetime ülke çapında yerel olarak yürütülen koruma projelerini yatırımlarla ve odaklanmış politikalarla destekleme çağrısında bulunuyor.

Ulusal İklim Görev Gücü’ne yazılan bir raporda yetkililer, “Başkanın çalışması, ABD’nin her yerinde, toplumların bildikleri ve sevdikleri toprakları ve suları korumak istediği yerlerde yerel olarak yönetilen koruma ve restorasyon çabalarını desteklemek için bir eylem çağrısıdır” denildi.

Biden ilk 100 günündeki ilk icra emirlerinden birinde, 2030 itibarıyla hassas toprakları ve vahşi yaşamı maden çıkarma ve geliştirmeden korumak için toprağın ve suyun %30’unu korumak için bir hedef belirlemişti.

Rapor, hangi alanların koruma için ayrılması gerektiğine veya bunların verimli kullanımdan veya kaynak çıkarımından korunup korunmayacağına dair ayrıntılar sunmuyor. Ancak federal koruma veya yatırım alabilecek araziler için hükümetin altı öncelikli odak alanını ana hatlarıyla belirtiyor.

Bunlar arasında “doğadan yoksun topluluklarda” daha fazla park ve yeşil alan yaratma, açık hava rekreasyon erişimi, balık ve yaban hayatı yaşam alanlarını ve koridorlarını koruma, balıkçıların, çiftçilerin ve orman sahiplerinin gönüllü koruma çabalarını teşvik etme, kabile liderliğindeki koruma çabalarını desteklemek ve dayanıklılık ve restorasyon projelerine yatırım yapmak yer alıyor.

Rapor ayrıca, 2030 hedefine doğru ilerleyebilmek adına halihazırda korunmuş veya restore edilmiş topraklar ve sular hakkında temel bilgi sağlayacak bir koruma “atlası” geliştirecek yeni bir kurumlar arası çalışma grubu çağrısında bulunuyor.

Cumhuriyetçi milletvekilleri ise “30×30” hedefine karşı çıkıyorlar. Bu haftaki bir etkinlikte, Temsilciler Meclisi Doğal Kaynaklar Komitesi’ndeki Cumhuriyetçiler, hükümetin “üretken” kalan bazı topraklarda sıkı koruma koyabileceğinden endişe duyduklarını söylediler.

Demokratik milletvekilleri ise sondaj, madencilik, otlatma ve diğer faaliyetler için daha fazla federal arazi ve su kullanmaya çalışan Trump yönetiminden sonraki yön değişikliğini ve yeni raporu övdü.

ABD Doğal Kaynaklar Komitesi Başkanı Temsilcisi Raul Grijalva, “Büyük ABD coğrafyasına ve kıyılarına bakıp fosil yakıtlarından başka hiçbir şey görmeme günleri sona erdi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir