Bilim, Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri

Bilim Adamları Uranüs ve Neptün’ün İçindeki Tuhaf, Yabancı Suyu Araştırıyor

Araştırmacılar, Uranüs ve Neptün’ün tuhaf, buzlu iç kısımlarında suyun uzaylı bir versiyonunu araştırıyorlar . 

Yeni bir çalışmada, bilim adamları teorik bir bilgisayar modeli geliştirdiler ve onu buz devleri Uranüs ve Neptün’ün içine bakmak için kullandılar. Ekip, bu araçla bu gezegenlerin içindeki sıra dışı suyun termal ve elektriksel iletkenliğini inceledi. Bu fiziksel süreçleri ufacık atom ölçeğinde simüle ederken, araştırmacılar bu yeni modelin buzlu cisimlerin iç yapısı, manyetik alanları , nasıl evrimleştikleri ve tam olarak kaç yaşında oldukları hakkında bilgi vereceğini umuyorlar . 

Bu modelle Uranüs ve Neptün üzerinde çalışırken, İtalya’nın Trieste kentindeki Uluslararası İleri Araştırmalar Okulu’ndan (SISSA) ve Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nden gelen araştırmacılar, iki gezegenin büyük olasılıkla bazılarında sudan oluştuğunu tahmin ettiler. SISSA’nın açıklamasına göre , Uranüs’ün donmuş bir çekirdeği bile olabilir . 

Araştırmacılar aynı açıklamada, “Hidrojen ve oksijen, helyumla birlikte Evrendeki en yaygın elementlerdir. Suyun birçok gök cisimlerinin ana bileşenlerinden biri olduğu sonucuna varmak kolaydır” dedi. 

Ekip, bu gezegenlerin iç kısımlarında bulunabilecek üç farklı su fazına baktı: buz, sıvı ve süperiyonik (süperiyonik su aşırı yüksek sıcaklıklarda ve basınçlarda bulunur.) Ancak araştırmacıların açıklamasında açıkladığı gibi, ) yabancı bir gezegen Dünya’daki sudan çok farklıdır . 

SISSA profesörleri ve çalışma ortak yazarları Federico Grasselli ve Stefano Baroni, “Bu tür egzotik fiziksel koşullarda, alıştığımız gibi buzu düşünemeyiz” dedi. “Su bile aslında farklıdır, daha yoğundur, birkaç molekül pozitif ve negatif iyonlara ayrışır, dolayısıyla bir elektrik yükü taşır. Süperiyonik su, sıvı ve katı fazlar arasında bir yerde bulunur.” 

Peki bu buz devlerinin içindeki su hakkında ne buldular? Araştırmacılar, açıklamada Uranüs’ün aslında donmuş bir çekirdeğe sahip olabileceğini varsayıyorlar . Açıklamaya göre donmuş bir çekirdek çok az ısının gezegenin yüzeyine doğru hareket edeceği anlamına geleceği için bu, gezegenin neden çok parlak olmadığını açıklıyor. 

Bilim adamları ayrıca Uranüs ve Neptün’deki süperiyonik suyun Dünya’daki sudan daha elektriksel olarak iletken olduğunu buldular ve süperiyonik suyun bu gaz devlerinin yoğun iç katmanlarının büyük bir bölümünü oluşturabileceğini düşünüyorlar . Çalışma, bu sonuçlar, iki bedenin tam olarak nasıl oluştuğunu ve nasıl meydana geldiklerini daha iyi anlamamızı sağlıyor. 

Açıklamada iki bilim insanının dediği gibi, “Termal ve elektriksel iletim” bir gezegenin tarihini, nasıl ve ne zaman oluştuğunu, nasıl soğuduğunu belirtir. Bu nedenle, bunları, geliştirdiğimiz gibi uygun araçlarla analiz etmek çok önemlidir. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir