Genel Kategori

Bir Gezegende Su Varsa, Yaşamda Vardır

Sıvı suyun varlığı dünya’daki tüm yaşam biçimleri için vazgeçilmezdir. Canlıların yaşamının devam etmesini sağlayan kimyasal ve biyolojik süreçler suyun içinde gerçekleşir. Her ne kadar sudan başka sıvıların içinde de çeşitli yaşam biçimlerinin oluşması mümkün olsa da su evrende en çok bulunan sıvıdır. Bu yüzden dünya dışındaki canlıların muhtemel varlığını belirlemek için yapılan çalışmalar sırasında öncelikle bir gezegenin yüzeyinde sıvı suyun bulunmasının mümkün olup olmadığına bakılır.

Bir gezegenin yüzeyinde sıvı suyun bulunabilmesi özellikle gezegenin sıcaklığı ve atmosfer basıncı gibi etmenlere bağlıdır. Bir gezegende canlı yaşamının gelişebilmesi için yüzeyinde sıvı suyun bulunabilmesinin yanı sıra bu suyun uzun süre gezegenin yüzeyinde kalabilmesi de önemlidir. Eğer su yeteri kadar yüzeyde kalamıyorsa canlıların gelişmesi mümkün olmaz. Yeryüzünün dörtte üçü sularla kaplıdır. Ancak su sadece yüzeyde bulunmaz. Mantoda da okyanuslar dolusu su olduğu biliniyor. Tektonik hareketler sırasında yüzeydeki suyun bir kısmı derinlere sızar. Eğer mantodaki su volkanik etkinlikler sayesinde tekrar yüzeye dönmeseydi Dünya’daki okyanuslar kısa süre içinde yok olur ve yeryüzündeki tüm yaşam sona ererdi. Su olmazsa dünya yok olurdu.

Dünya üzerindeki her canlı suya muhtaçtır. Suya ihtiyacı olan yalnızca insanlar değildir. Hayvanlarda insanlar gibi suya ihtiyaç duyarlar. Örneğin balıklar suda yaşar su olmasa balık diye bir canlı olmayacaktı. Çiçekler de su ile beslenir. Suda yaşayan, su ile beslenen , suya ihtiyacı olan canlı ve cansız bir çok varlık vardır. Bir gezegende su var ise yaşam var demektir. Su olan yerde bir balık yaşayabilir çünkü onların en çok ihtiyaç duyduğu şey sudur. Bir balığın yaşadığı bir gezegen için yaşam alanı vardır demek mümkündür. Su yaşam için bu kadar önemlidir. Suyun varlığı yaşamın olduğu anlamını taşır.

Yeryüzü ilk oluşurken ilk önce sular oluşmuştur. Bir insan bile bir damla sudan oluşmuş ve anne karnındaki yaşamını da suda tamamlamıştır. Annesinden doğduğu günden itibarende suya ihtiyacı olan bir canlı olarak yaşamını sürdürmüştür. Yani kısaca bir gezegende yaşam olması için su olması zorunludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir