Genel Kategori, Su Tüketimi

Bir Musluk Ne Kadar Su Kullanır?

Musluklar farklı boyutlarda ve şekillerde gelir ve su basıncı farklı yerler arasında değişebilir, ancak su akış hızları genellikle belirli bir aralıktadır.

Ortalama olarak, bir musluk dakikada 4-8 litre kullanabilir . Bu, mevcut su basıncından musluk ve boruların yaşına kadar bir dizi farklı faktöre bağlı olabilir. Daha yeni musluklar, gelişmiş standartlar ve havalandırıcıların kullanımı nedeniyle eskilere göre daha küçük akış hızlarına sahip olma eğilimindedir. Havalandırıcılar, havanın akan su ile karışmasını sağlayan muslukların ucundaki küçük gözenekli perdelerdir. Musluktan çıkan su akışını daha küçük parçalara bölerek aynı sonucu almak için gereken su miktarını azaltırlar.

Bir musluktan su akış oranını nasıl ölçebilirim?

Herhangi bir musluktan çıkan suyun debisini ölçmek gerçekten çok kolay. Tek ihtiyacınız olan bir su şişesi veya hacmi bilinen bir kap ve telefonunuzun kronometresidir. İşte adımlar:

  1. Musluğunuzu ölçmek istediğiniz debiye kadar açın.
  2. Su şişesini veya kabını musluğun altına yerleştirin ve aynı zamanda telefonunuzda kronometreyi başlatın.
  3. Kap dolar dolmaz kronometre üzerindeki saati durdurun.
  4. Aşağıdaki formülü kullanarak akış hızınızı hesaplayın: Hız = Hacim / Zaman. Dakikaya dönüştürmek için hızı 60 ile çarpın.

Faydalı ipuçları:

  • Diğer ölçümlerle (veya hatta daha sonra kendi ölçümlerinizle) karşılaştırabileceğiniz tutarlı bir sonuç elde etmek için musluğu maksimum oranda açın.
  • Daha doğru sonuçlar için daha büyük bir kap kullanın. Bu, suyun daha uzun süre akmasını sağlar. 3,785 litre harika bir örnektir.

Bir küvet musluğu ne kadar su kullanır?

Ortalama olarak, bir küvet musluğu dakikada 15-26 litre hızda çalışır. Küvet bataryaları, sürekli çalışmadığı için diğer bataryalar gibi akış kısıtlaması gerektirmez. Kendini kötü hissediyorsan, yapmamalısın. Bir küvet, bazı duşlardan daha az su kullanabilir. Örneğin, bir küvet yaklaşık 160 litre su alabilir, ancak insanlar genellikle onu yalnızca 113 litreye kadar doldurur. Bu, dakikada 9,4 litre veya 12 dakika boyunca çalışan bir duşta kullanılan suyun aynısıdır. Bir dahaki sefere banyo yaptığınızda, küvetinizi daha az suyla doldurmayı deneyin, böylece daha da sürdürülebilir olabilirsiniz.

Duş ne kadar su kullanır?

Duş alırken kullandığınız su miktarı, suyun akış hızına ve duşta geçirdiğiniz zamana bağlıdır. Ortalama olarak, 10 dakikalık bir duşta 75-200 litre kullanıyorsunuz.

Duş alırken ne kadar su kullandığınızı tahmin etmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

Akış Hızı /
Zaman
7,5L / dk
12,5L/ dk
3,3 galon / dk
20L / dk
5,3 galon / dk
5 dakika38L63L100L
10 dakika75L125L200L
15 dakika113L188L300L

Duş alırken kullandığınız su miktarını her zaman azaltabilirsiniz. Yararlı bir yol isterseniz bu da telefonunuzda 5 dakikalığına bir zamanlayıcı ayarlamak ve çalmadan önce bitirmeye çalışmaktır. Başlangıçta 5 dakika yeterli görünmeyebilir ama alışacaksınız. Tek yapmanız gereken içeri girmek, şampuanlamak, sabunlamak ve durulamak. Uzun ve rahatlatıcı bir duş almayı tercih ediyorsanız, neden bunun yerine banyo yapmayı düşünmeyesiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir