Genel Kategori

BM’den korkutan su raporu: Tahıl üretimi yüzde 40 düşebilir

Birleşmiş Miletler (BM) Dünya Su Gelişim raporu, yeryüzünde giderek artan su sıkıntısı ve doğal çevre bozulması yüzünden, 2050 yılına kadar tahıl üretiminin yüzde 40 düşebileceği uyarısında bulundu.

“22 Mart Dünya Su Günü” dolayısıyla kaleme alınan rapor, yeryüzünde su sıkıntısı ve doğal çevre bozulması sonucu küresel anlamda gayri safi yurt içi hasılanın da yine 2050 yılına kadar, yüzde 45 düşme riski taşıdığını ortaya koydu.

Çarpıcı rakamlar içeren rapor, fakir ülkelerin bu olumsuzluklardan daha fazla etkileneceğini ve zengin ile fakir ülkeler arasındaki uçurumun artacağı tehlikesine işaret ediyor.

BM Genel Kurulu’nun 2015 yılında aldığı kararda, güvenilir ve temiz içme suyu ile sanitasyona ulaşımının bir “insan hakkı” teşkil ettiği vurgulanan raporda, 2015 rakamlarına göre yer yüzünden 10 kişi içinde 3 kişinin (2,1 milyar) güvenilir içme suyuna ulaşamadığı, 10 kişi içinde ise 6 kişinin (4,5 milyar) güvenli sanitasyon hizmetlerinden mahrum olduğu hatırlatıldı.

Afrika’da su sıkıntısı korkutuyor

Rapora göre, güvenilir içme suyu kullanamayanlarından yarısından fazlası Afrika kıtasında yaşıyor.

Sahraaltı Afrikası’nda yaşayanların ise yüzde 24’e güvenilir su kaynaklarına ulaşırken, bu bölgede yaşayanların yine yüzde 28’i güvenilir sanitasyon hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Bu bölgede özellikle kadınlar veya kızlar günde 30 dakikasını su taşımaya ayırıyor.

Göçmenler ve yerlerinden edilmiş kişiler

Rapor su sıkıntısının Afrika kıtası dışından göçmenler ve yerlerinden kişileri de mağdur ettiğini ortaya koydu.

2017 yılı rakamlarına göre, 68,5 milyon kişinin savaşlar ve çatışmalar yüzünden evlerini terk ettiği kaydedilen raporda, yine ortalama 25 milyon kişinin doğal felaketler yüzünden yerlerinden edildiği hatırlatıldı.

Su yüzünden çıkan çatışmalar arttı

Su yüzünden yeryüzünde 2000-2009 arası 94 çatışma kayıtlara geçerken, 2010-2018 arasında kayda geçen çatışma sayısı 263’e çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir