Genel Kategori

BM’nin 1.2 milyon kişilik anketi: Dünyanın üçte ikisi ‘iklim acil durumu var’ diyor

İklim değişikliği konusunda yapılan ‘dünyanın en büyük anketine’ göre, insanların büyük bölümü acil eylem planı için adım atılmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 50’den fazla ülkede 1.2 milyon kişi üzerinde yaptığı ankete katılanların üçte ikisi iklim acil durumuyla karşı karşıya olunduğunu söylüyor.

Cep telefonu oyun uygulamalarında reklam aracılığıya yapılan ankette, yüzde 54’lük kesim çözüm için ormanları ve doğal yaşam alanlarını korumanın ilk adım olması gerektiğini ifade etti.

Bulgular, 2019’da dünya sahnesine yükselen İsveçli aktivist Greta Thunberg’in önderlik ettiği küresel iklim hareketinin ivme kazandığını gösteriyor.

Gençler iklim konusunda daha kaygılı

BM Kalkınma Programı (UNDP) ve Oxford Üniversitesi araştırmacılarının bildirdiğine göre, ankete katılan 14-18 yaş arası gençler yüzde 69 oranında iklim acil durumu olduğunu belirtiyor. Bu oran 36-59 aralığındakilerde yüzde 66. 60 yaş ve üzerindekilerde ise oran yüzde 60’ın biraz altında.

Oxford’da anketin tasarlanmasına ve verilerin işlenmesine yardımcı olan sosyolog Stephen Fisher, “İklim acil durumu ile ilgili endişeler önceden bildiğimizden çok daha yaygın. Bir iklim acil durumunun farkına varanların büyük çoğunluğu acil ve kapsamlı eylem istiyor.” dedi.

Ulusal düzeyde, İngiltere, İtalya ve Japonya’daki insanların yaklaşık yüzde 80’i iklim değişikliğinin etkileri konusunda ciddi bir önsezide bulunduklarını ifade etti; sıcaklık dalgalarının, kuraklık ve sele neden olan yağışların yoğunluğunun ölçülebilir şekilde artması ve yükselen denizlerle daha yıkıcı hale gelmesi onlar arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir