Bilim, Haber

Bol Yaşamla Dolu Açık Okyanus Suları

Charles Darwin’in gününden bu yana, tropik bölgelerdeki okyanus yüzey sularının çoğunun besin maddelerinin düşük ve verimsiz olduğu göz önüne alındığında, mercan resiflerindeki yaşamın bolluğu kafa karıştırıcı.

Ama şimdi Newcastle Üniversitesi liderliğindeki ve Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmalar, Maldivler’deki bir mercan resifinin besin ağının büyük ölçüde açık okyanustan gelenlere bağlı olduğunu doğruladı.

Ekip, bu açık deniz kaynaklarının resif avcı diyetlerinin% 70’inden fazlasına katkıda bulunduğunu, geri kalanın resifle ilişkili kaynaklardan elde edildiğini buldu.

Şu anda Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bulunan Dr Christina Skinner liderliğindeki araştırmacılar arasında Woods Hole Oşinografi Enstitüsü (ABD), Banyan Tree Marine Lab (Maldivler) ve Bristol Üniversitesi’nden (İngiltere) işbirlikçileri vardı.

Ekip, besin ağının tepesine yakın dört orfoz türünün hepsinin açık deniz kaynaklarına dayandığını göstermek için gelişmiş kararlı izotop teknikleri kullandı; bu türler arasında değişmedi ve bir atolün dışında ve ayrıca lagünün içinde de durum böyleydi, bu da okyanus sübvansiyonunun sistem genelinde olduğunu gösteriyor.

Bilim adamları, bu açık deniz enerjisinin, orfozların daha sonra besledikleri balıkları daha düşük seviyeli planktonlarla besleyerek besin ağına girebileceğine inanıyor. Bu, çok az anlaşılan, besin açısından zengin derin su girdileriyle desteklenebilir.

Bulgular, mercan resiflerinin görünüşte besin bakımından fakir tropikal ortamlarda yüksek üretkenliği nasıl koruduklarını açıklamaya yardımcı olurken, aynı zamanda birçok iklim değişikliği modelinde tahmin edilen okyanus verimliliğinin gelecekteki dalgalanmalarına karşı duyarlılıklarını vurguluyor.

Dr Skinner şunları söyledi: “Çalışma, mercan resif ekosistemlerinin beslenmesine, özellikle de açık deniz üretimine olan bağımlılıklarına ilişkin önemli bilgiler sağlıyor. Gıda ağı dinamikleri hakkında ayrıntılı bilgi, deniz ekosistemlerindeki antropojenik ve iklime bağlı değişimin etkilerini anlamak için çok önemlidir.

“Sonuçlar, bizi mercan resiflerini nasıl gördüğümüzü yeniden düşünmeye zorluyor ve çevredeki okyanusla olan bağlantının kapsamını vurguluyor. Bu orfozlar beslenmelerini desteklemek için çoğunlukla açık deniz enerjisine güveniyorlarsa, o zaman belki bundan o kadar etkilenmezler. Birçok balıkçılık çalışmasının öngördüğü gibi canlı mercan kaybı; daha dirençli olabilirler.

“Öte yandan, bazı araştırmalar, okyanus üretiminin gelecekte iklim değişikliğinden dolayı düşeceğini tahmin ediyor. Durum böyleyse ve bu orfozlar bu açık okyanus enerjisine güveniyorlarsa, bu değişikliklerden etkilenecekler.”

Araştırmanın yazarlarından, Newcastle Üniversitesi Doğa ve Çevre Bilimleri Fakültesi’nden Profesör Nick Polunin şunları ekledi: “Mercan resifleri, tropik kuşakta iklimle ilgili rahatsızlıklardan, özellikle de okyanus ısınmasından gerçekten zarar görüyor.

“Küçük alanına rağmen, bu ekosistem deniz biyoçeşitliliğine muazzam bir katkı sağlıyor ve bu çalışma, sürdürdüğü bu olağanüstü zenginliği sürdüren besin ağı kaynakları hakkında ne kadar az şey bildiğimizi vurguluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir